Третій рік поспіль міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch (HRW) звертає увагу світової громадськості на те, що Росія продовжує свої широкомасштабні атаки на українську енергомережу, лікарні та іншу інфраструктуру, вбиваючи та завдаючи поранень багатьом мирним жителям.
А на окупованих територіях російська влада насильно та методично намагалася стерти українську ідентичність, зокрема шляхом нав’язування російської навчальної програми та кремлівської пропаганди в українських школах.
Розділ звіту, присвячений Україні та опублікований 16-го січня, описує систематичні та грубі порушення прав людини на окупованих територіях, такі як вбивства, тортури, сексуалізоване насильство, арешти, депортації, викрадення та тортури цивільного населення, частину з яких Незалежна міжнародна слідча комісія ООН кваліфікує "як злочини проти людяності".
У звіті, опублікованому в рамках світового звіту Human Rights Watch за 2025 рік, мовиться, що у той час як багато урядів ЄС і США висловили прихильність справедливості за серйозні злочини російських військ, процес притягнення їх до відповідальності просувається повільно.
"У 2024 році російські війська здійснили численні напади на густонаселені райони, спричинивши спустошення та страждання по всій Україні. Більшість жертв серед цивільного населення спричинено вибуховою зброєю великої зони дії, яка також пошкодила житлові будинки, лікарні, школи, об’єкти культурної спадщини та іншу цивільну інфраструктуру", – йдеться у звіті нью-йоркської групи.
Особливу увагу звіт за 2024 рік приділяє стражданням мирного населення внаслідок "широкомасштабних скоординованих атак" спрямованих на енергомережу України, що значно скоротили генеруючі потужності України, спричинивши відключення електроенергії по всій країні.
Міжнародний кримінальний суд (МКС) видав чотири ордери на арешт високопосадовців Росії за їхню роль у цих нападах, зазначає звіт HRW про події минулого року.
У звіті HRW також мовиться про десятки тисяч українців, які загинули через російські атаки (12 162, за даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, з лютого 2022 року по листопад 2024 року), мільйони біженців (6,7 млн українців втекли від війни та залишаються за кордоном), сотні (щонайменше 459) нападів на інфраструктуру та персонал охорони здоров’я.
"У період з 24 лютого 2022 року по грудень 2024 року Всесвітня організація охорони здоров’я задокументувала 2195 нападів на заклади охорони здоров’я в Україні, в результаті яких загинуло або було поранено щонайменше 900 медпрацівників і пацієнтів", – зазначається у звіті.
Значну частину порушень правозахисники фіксують на окупованих Росією територіях України. Автори звіту HRW пишуть з посиланням на дані української влади про те, що станом на липень Росія незаконно утримувала понад 14 000 українських цивільних, і з посиланням на квітневий звіт ООН про "зловживання Росії проти українських цивільних осіб, довільно затриманих російською владою з 2022 року".
У звіті задокументовано позасудові вбивства, тортури, сексуальне насильство та відмова від гарантій справедливого судового розгляду. Він дійшов висновку, що є "достовірні докази, які стверджують, що деякі з цих порушень можуть, якщо будуть виявлені відповідальні особи, становити воєнні злочини та злочини проти людяності", – кажуть фахівці HRW.
Говорячи про території України, які контролює Росія, HRW у звіті пишуть, що у Криму російська окупаційна влада "продовжувала переслідувати та свавільно затримувати політично активних членів кримськотатарської громади, журналістів та інших осіб, які критикували дії Росії в Криму".
Певні проблеми з правами людини фахівці HRW помітили і в Україні, з боку української влади, якій правозахисники закидають застосування законів проти колабораціонізму, які критикували за те, що вони були "занадто широкі та нечіткі".
"Влада наклала суворі довільні покарання на волонтерів, муніципальних працівників, медичного персоналу та вчителів за роботу в районах, контрольованих російськими окупаційними військами", – зазначає звіт.
Також правозахисники критикують українську владу за обмеження доступу до інформації та за ухвалення закону про релігійні організації, який, за словами звіту "є надто широким і може мати далекосяжні наслідки для права українців на релігійну свободу".
"Закон може фактично заборонити діяльність Української Православної Церкви (УПЦ), однієї з найбільших релігійних організацій в Україні, що призведе до серйозних практичних наслідків для парафій УПЦ і мільйонів парафіян", – мовиться у звіті.
HRW побачив обнадійливі ознаки у світі
Говорячи про стан справ у світі, звіт HRW говорить, що 2024 рік показав, що принаймні у Азійсько-Тихоокеанському регіоні спостерігаються деякі обнадійливі ознаки.
"Навіть у найтемніші часи є ті, хто наважується протистояти гнобленню та демонструє сміливість прагнути прогресу", – зазначив HRW у своєму твіті.
Правозахисники посилаються на повалення сирійського режиму Башара Асада, хоча в доповіді також зазначено, що озброєні групи, які приєдналися до наступу, самі винні в зловживаннях і воєнних злочинах.
Звіт також згадує дії громадян Індії проти прем’єр-міністра Нарендри Моді, повалення студентами прем’єр-міністра Бангладеш шейха Хасіни та на народний протест, який блокував спробу президента Південної Кореї Юн Сук Йоля позбавити влади політичних опонентів за допомогою воєнного стану.
Також у доповіді наголошують на "значній стійкості демократії" в Бангладеш, де протестувальники проти корупції повалили "репресивний" уряд шейха Хасіни, змусивши сформувати тимчасовий уряд на чолі з економістом, лауреатом Нобелівської премії миру Мухаммадом Юнусом.
При цьому звіт зазначає, що хунта М’янми продовжувала ув’язнювати та бомбити своїх опонентів майже через чотири роки після того, як вона захопила владу, в Афганістані таліби скасували роки досягнень у сфері прав жінок, а Китай під керівництвом президента Сі Цзіньпіна продовжував скочуватися до репресій.
Щодо реакції на порушення прав людини, то нью-йоркська організація звинувачує президента Сполучених Штатів Джо Байдена у тому, що він продемонстрував "подвійні стандарти" щодо прав людини, надаючи "зброю без обмежень" Ізраїлю, незважаючи на його політику в Газі. Організація порівнює повідомлення про порушення Ізраїлю в Газі до порушень Росії в Україні. Ізраїль заперечує скоєння звірств в Газі. Минулого місяця HRW звинуватив Ізраїль у геноциді, через позбавлення Смуги Гази води - Ізраїль відкидає ці звинувачення.