Спеціальні потреби

Росія депортувала принаймні 20 000 українських дітей й намагається залучити їх до війни проти України - Герасимчук


Ілюстративне фото: курсанти запалюють свічки у формі цифри 659, за кількістю загиблих українських дітей у війні Росії проти України, у військовому ліцеї у Всесвітній день дитини в Києві, 20 листопада 2024 р. (Фото: AP Photo/Efrem Lukatsky)
Ілюстративне фото: курсанти запалюють свічки у формі цифри 659, за кількістю загиблих українських дітей у війні Росії проти України, у військовому ліцеї у Всесвітній день дитини в Києві, 20 листопада 2024 р. (Фото: AP Photo/Efrem Lukatsky)

Москва примусово вивезла до окупованого Криму та до Росії щонайменше 20 тисяч українських дітей від початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

Про це 2 лютого сповістила радниця-уповноважена президента з прав дитини Дар’я Герасимчук, слова якої наводить “Суспільне”.

“Росіяни спочатку вбивають батьків, а потім викрадають дітей. Найпоширеніший сценарій — це вивезення до так званих оздоровчих таборів, звідки їх уже не повертають. Дітей також розлучають з батьками під час фільтраційних заходів”, - зазначила Герасимчук.

За її словами, такі дії підпадають під поняття геноциду. Вашингтонський Інститут вивчення війни нагадує, що стаття 2 Конвенції ООН про геноцид визначає “примусове переміщення дітей однієї групи до іншої групи” як акт, що становить геноцид.

Із загальної кількості депортованих дітей, за підтримки гуманітарних організацій та допомоги країн-посередників – Катару, Ватикану та Південно-Африканської Республіки, Україні вдалося повернути на батьківщину 1189 дітей.

Уповноважена зазначає, що дітей часто спочатку вивозять до окупованого Криму, який росіяни використовують як проміжний пункт. Діти можуть проводити там від кількох місяців до одного року, перед тим, як їх всиновлять російські родини.

“Дитині кажуть: “Батьки тебе не забирають, отже, ти без догляду. Пора подумати про нову сім’ю”, - зазначила Герасимчук.

За даними громадської організації “Регіональний центр прав людини”, в Криму наразі діє 13 таких “реабілітаційних” та “евакуаційних” таборів.

За словами посадовиці, Росія також дедалі частіше намагається мобілізувати українських підлітків до російської армії. Як нагадує Інститут вивчення війни, це є порушенням Женевської конвенції.

Своєю чергою український уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець нагадав, що 2 лютого виповнився рік від моменту створення Україною та Канадою Міжнародної коаліції за повернення українських дітей.

За його словами, наразі 41 країна світу, а також Рада Європи, вже долучилися до неї.

“З 2014 року, після окупації Криму, Росія систематично викрадає українських дітей, позбавляючи їх національної ідентичності. Після повномасштабного вторгнення у 2022 році ця політика набула масового характеру”, - написав Лубінець на своїй сторінці в мережі Telegram.

Він додав, що у 2024 році, за підтримки партнерів, Україні вдалося повернути “майже 600 дітей”.

Ми закликаємо:

  • Росію — негайно припинити депортацію та повернути українських дітей додому!
  • Інші країни світу — приєднатися до Коаліції та підписати Монреальське зобов’язання!
  • Підтримувати програми реабілітації та реінтеграції дітей, які постраждали від війни, у межах ініціативи Bring Kids Back UA!” – написав також омбудсмен.

Крім того, дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ б’є на сполох через російські “невпинні напади на населені пункти в Україні та їх руйнівний вплив на дітей”, які продовжують жити в країні.

“Я спустошений нападами, які тривають у густонаселених районах й вбивають та завдають поранень багатьом людям, у тому числі дітям”, — зазначив 1 лютого у повідомленні Мунір Мамедзаде, представник ЮНІСЕФ в Україні.

Війна та пов’язане з нею насильство залишають як фізичні рани, так і глибокі психологічні наслідки для дітей, завдаючи “удару по всебічному розвитку дітей”, йдеться у повідомленні.

За даними фонду Save the Children, російські удари по навчальних закладах в Україні у 2024 році зросли більш ніж удвічі, порівняно з попереднім роком.

“У 2024 році в Україні було пошкоджено або зруйновано 576 навчальних закладів, включаючи школи, дитячі садки та університети, порівняно з 256 навчальними закладами у 2023 році”, - йдеться у нещодавньому повідомленні на вебсайті фонду.

Згідно зі звітом ЮНІСЕФ, оприлюдненим влітку 2024 року, близько 600 000 школярів в Україні не мали змоги вчитися у школі очно, натомість здобуваючи освіту дистанційно.

“Потрібно уникати ударів вибуховою зброєю по густонаселених районах заради кожної дитини, кожного цивільного”, - підсумував Мамедзаде.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG