Міністри оборони країн НАТО заявили, що Європа готова посилювати власну безпеку та робити більше для України після заяв міністра оборони Сполучених Штатів Піта Геґсета на відкритті засідання Контактної групи з питань оборони України в Брюсселі.
У середу 12 лютого на засіданні групи "Рамштайн", до якої входить 50 країн, що допомагають Україні зброєю, міністр оборони Сполучених Штатів Піт Геґсет озвучив позицію США щодо завершення війни в Україні. Він наголосив на тому, що для адміністрації Дональда Трампа "припинення бойових дій і досягнення міцного миру є пріоритетом", а також, що Сполучені Штати не вірять, що членство України в НАТО є реалістичним, як і досягнення кордонів України 2014 року.
Він також заявив про те, що Європа має надсилати Україні більше допомоги, ніж США.
Першим на заяви свого американського колеги відреагував міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, який головує на засіданні групи, вперше після того, як НАТО ухвалило низку заходів напередодні приходу до влади адміністрації Трампа.
Гілі заявив Геґсету, що "чує" його занепокоєння, та що Європа готова робити більше для України.
"Ми також чуємо ваше занепокоєння щодо посилення заради України, ми це робимо і будемо робити. Щодо посилення європейської безпеки, ми це робимо і будемо робити. І ви щойно говорили про мир через силу – ми 50 сильних націй, які всі мають намір покласти край путінській війні, зробити це разом", – сказав Гілі.
Він також відзначив, що союзники по НАТО зобов'язались надати Україні 50 мільярдів євро. За його словами, більшість, майже 60% цієї допомоги, надійшла від європейських країн.
Про необхідність збільшення Європою допомоги Україні також говорили міністри оборони Фінляндії та Швеції.
Зокрема фінський урядовець Антті Хаккянен сказав, що виробництво "європейської оборонної промисловості має бути швидко збільшено" і саме зараз "слушний час для збільшення підтримки України".
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон підкреслив на зустрічі з Геґсетом, що "Швеція зобов'язується зробити свій внесок у зміцнення оборони Європи – як шляхом надання допомоги Україні, так і шляхом прискорення розвитку свого військового потенціалу".
Більше суперечностей серед європейських міністрів оборони викликала заява глави Пентагону про "нереалістичність" членства України в НАТО.
Зокрема міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен заявив, що Данія і США мають різні погляди на членство України в НАТО.
"Річ у тому, що ми вирішили запропонувати Україні членство в НАТО. Також очевидно, що ми всі повинні погодитися, якщо це станеться. Таким чином можна сказати, що іде дискусія про те, що чекає на Україну в майбутньому", – заявив він
При цьому він також підкреслив, що Данія продовжить підтримувати Україну і візьме на себе "ще більше відповідальності" наступного року, і вважає, що всі європейські країни мають наслідувати приклад Данії.
"Для мене цілком очевидно, що Європа повинна буде взяти на себе ще більше відповідальності для допомоги Україні у 2025 році", – сказав він.
А от міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Каміш більш схвально говорив про сумнівність членства України в НАТО. Він вважає "добре, що це (заява Геґсета - ред.) сталось", бо "є чітка відповідь".
"Поки ніяких запрошень (для України в НАТО - ред.) не було, і зрозуміло, що після цієї заяви американської сторони такого запрошення не буде. Якщо немає згоди від найважливішої країни НАТО, то немає сенсу сподіватися, що це запрошення прийде і якось впаде з неба", - сказав польський міністр.
Польський міністр також відреагував на заяву Геґсета про надсилання в Україну європейських та неєвропейських військ, як гарантію безпеки Україні. Польща не планує вводити свої війська, сказав Косіняк-Каміш.
"Найкращою місією буде місія американських, польських та європейських компаній в Україні, тому що це найбільша гарантія безпеки. Більшої немає. На мою думку, солдати дають менше, ніж дають інвестиції", – заявив польський міністр оборони.
Міністр оборони України Рустем Умєров назвав перше засідання у форматі "Рамштайн" під головуванням Великої Британії і за участі нового міністра оборони США "продуктивним".
Як повідомляє Радіо Свобода, за словами Умєрова, Україна отримала близько нових 14 пакетів допомоги від союзників, а щодо членства України в НАТО, заявив міністр, позиція України не змінилася: країна прагне долучитися до Альянсу.
У відповідь на запитання журналістів, як діятиме Україна, якщо допомога США зупиниться, Умєров наголосив на тому, що основну боротьбу увесь цей час вела саме Україна і сама забезпечувала основну частину своїх оборонних потреб.