Спеціальні потреби

Відрив між Гарріс і Трампом лишається у межах похибки, свідчать соцопитування


Вказівник біля намету для голосування перед відкриттям виборчих дільниць, 5 листопада 2024 року, Північна Кароліна. Еллісон Джойс / AFP
Вказівник біля намету для голосування перед відкриттям виборчих дільниць, 5 листопада 2024 року, Північна Кароліна. Еллісон Джойс / AFP

5 листопада мільйони американських виборців віддають свої голоси за кандидатів у президенти США - віцепрезидентку-демократку Камалу Гарріс та експрезидента-республіканця Дональда Трампа.

Опитування напередодні дня виборів показали, що відрив між ними мінімальний, особливо в "штатах-гойдалках", за які точиться найзапекліша боротьба (battleground states), які, ймовірно, стануть ключовими для визначення переможця.

Обидва кандидати 4 листопада відвідали Пенсильванію, один з таких ключових штатів, і провели серію передвиборчих мітингів.

"Завтра день виборів, й імпульс на нашому боці, — сказала Гарріс своїм прихильникам, які зібралися на історичному металургійному заводі, який відображав історію Піттсбурга як серця металургійної промисловості країни. — Наша кампанія встановила зв’язок з амбіціями, прагненнями та мріями американського народу. І ми знаємо, що настав час для нового покоління лідерів в Америці".

"Ми повинні завершити сильно, — додала Гарріс. — Не помиляйтеся, ми переможемо".

Трамп, звертаючись до своїх прихильників на спортивній арені, сказав, що його нова адміністрація "запустить найбільш надзвичайний економічний бум, який коли-небудь бачив світ".

"Якщо ви проголосуєте за Камалу, вас чекають ще чотири роки страждань, невдач і катастроф, — сказав Трамп. — Наша країна може ніколи не відновитися. Проголосуйте за мене, і я забезпечу зростання заробітної плати, стрімке підвищення доходів і колосальне збільшення робочих місць, багатства та можливостей для Америки будь-якої раси, релігії, кольору шкіри та віросповідання. Кожній з них".

Напередодні виборів у вівторок понад 81 мільйон американців проголосували достроково, особисто на виборчих дільницях під час дочасного голосування або поштою.

Це понад половину від 158 мільйонів виборців, які проголосували на виборах 2020 року, коли президент Джо Байден переміг Трампа. Трамп досі заперечує перемогу демократа й каже, що його перемогу вкрали шляхом фальсифікації правил голосування та підрахунку голосів.

На тлі його спроб оскаржити результати виборів 2020 року, десятки судових рішень, часто винесених призначеними Трампом суддями, були винесені проти нього. Втім 3 листопада він сказав на мітингу в Пенсильванії, що "не повинен був залишати" Білий дім у 2021 році, коли Байден вступив на посаду.

Трамп заявив, що погодиться з результатами у вівторок лише в тому випадку, якщо дійде висновку, що вибори були проведені чесно, що, за припущеннями критиків-демократів, означає лише якщо він переможе. І Трамп, і Гарріс зібрали величезні команди юристів, які оскаржуватимуть суперечливі питання з голосуванням та підрахунком голосів, які виникатимуть у вівторок протягом дня, увечері та у наступні дні, доки не з’явиться чіткий переможець.

У разі перемоги Трамп стане лише другим президентом в історії, який очолюватиме Білий дім два терміни не поспіль, після Гровера Клівленда у 1880-х роках. Він також може стати першою засудженою особою на посаді президента. Зараз Трамп очікує вироку суду після того, як його визнали винним за 34 звинуваченнями, пов’язаними з його прихованою грошовою виплатою порнозірці напередодні його президентської кампанії 2016 року, яка завершилась його перемогою.

Трамп часто використовував у своїй передвиборчій кампанії гнівну критику своїх опонентів-демократів, називаючи їх "ворогами всередині" країни та загрозою для майбутнього країни. Він принижував Гарріс як людину з обмеженим інтелектом і казав, що вона буде пішаком для інших світових лідерів у питаннях міжнародних відносин.

Гарріс тижнями стверджувала, що вона є аутсайдеркою кампанії, але останнім часом висловлювала більше оптимізму, і тепер каже, що очікує стати 47-м президентом країни. У разі обрання вона стане першою жінкою, яка буде лідеркою Америки, першою жінкою південноазійського походження та другим темношкірим президентом після Барака Обами.

Вона схарактеризувала Трампа як "несерйозну людину", заявивши, що він стане загрозою для американської демократії та не буде стримуваний будь-яким нормальним президентським обмеженням після того, як на початку цього року Верховний суд США постановив, що президенти не можуть бути притягнуті до відповідальності за будь-які правопорушення, пов’язані з їхньою офіційною діяльністю.

Соціологи кажуть, що виборці країни глибоко розділилися між двома кандидатами. Опитування, проведені безпосередньо напередодні виборів, показують, що рейтинги Гарріс і Трампа фактично зрівнялися у спірних штатах, й перебувають у межах статистичної похибки.

Опитування ABC News показує, що Трамп перемагає в п’яти із семи спірних штатів, але Washington Post стверджує, що за підсумками опитувань Гарріс випереджає в чотирьох таких штатах. New York Times повідомляє, що Трамп випереджає в чотирьох штатах, Гарріс у двох, а в Пенсильванії рейтинги зрівнялися.

Неможливо переоцінити важливість спірних штатів.

Президентські вибори в США визначаються не всенародним голосуванням, а колегією виборників, що перетворює вибори на 50 окремих перегонів у штатах, причому 48 штатів віддають усі свої голоси виборників переможцю в цих штатах. Штати Небраска і Мен розподіляють свої голоси виборників відповідно кількості голосів як у голосуванні на рівні штату, так і на рівні конгресових округів.

Кількість голосів виборників у кожному штаті залежить від чисельності населення, тому найбільші штати мають найзначніший вплив на визначення загального національного результату, а переможцю потрібно 270 з 538 голосів виборників, щоб вибороти посаду президента. До прикладу, Пенсильванія має 19 голосів виборників.

Опитування показують, що Гарріс або Трамп мають значну чи впевнену перевагу в 43 штатах, достатню для того, щоб кожен отримав 200 голосів виборників або більше. За винятком несподіваних змін в одному з цих штатів, переможець буде визначений у семи штатах, що залишилися спірними, де і Гарріс, і Трамп часто влаштовували мітинги та проводили найактивнішу агітацію.

У статті було використано матеріали Associated Press і Reuters

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Український “Щедрик” на вокзалі у столиці США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG