Спеціальні потреби

Яка позиція Гарріс та Трампа щодо соціального забезпечення американців


Кандидати на посаду президента: віцепрезидентка Камала Гарріс та колишній президент Дональд Трамп.
Кандидати на посаду президента: віцепрезидентка Камала Гарріс та колишній президент Дональд Трамп.

У 2023 році понад 71 мільйон людей у США отримали пільги за програмами Адміністрації соціального забезпечення, яка допомагає пенсіонерам та людям з обмеженими можливостями. Однак кошти фонду соціального забезпечення та федеральної програми медичного страхування для людей похилого віку Medicare, вичерпуються. Очікується, що без нового джерела фінансування чи скорочення виплат, ці дві програми стануть неплатоспроможними — соціальне забезпечення до 2035 року, а Medicare до 2036.

Через президентські вибори у США, які відбудуться 5 листопада, важливість соціального забезпечення знову в центрі уваги.

Обидва кандидати — віце-президентка Камала Гарріс і колишній президент Дональд Трамп, пообіцяли захищати соціальне забезпечення та Medicare.

Однак за підрахунками незалежного Комітету за відповідальний федеральний бюджет, якщо це питання не вирішити, економічна програма Гарріс призведе до банкрутства соціального забезпечення за дев’ять років, а програма Трампа — за шість.

Суттєві відмінності у політиці кандидатів щодо соціального забезпечення відображають цінності двох домінуючих політичних партій у США — Демократичної та Республіканської — щодо державного втручання у ринки та особисту відповідальність.

Гарріс і Демократична партія загалом виступають за те, щоб уряд активно підтримував вразливі групи населення та тих, хто намагається вийти з бідності, шляхом підвищення податків для багатих. Це, на їхню думку, є ключовим для досягнення соціальної справедливості та сприяння економічній мобільності — тобто здатності населення покращувати свій економічний статус.

У Республіканської партії та Трампа позиція протилежна. Вони наголошують на важливості індивідуальної відповідальності, ринкових механізмів і зниження податків для заохочення продуктивності, стверджуючи, що надмірне державне втручання послабить економіку.

Однак, коли йдеться про допомогу сім'ям, у кандидатів є й спільне.

Соціальне забезпечення та Medicare

Дональд Трамп хоче забезпечити сталість соціального забезпечення та Medicare за допомогою очікуваного економічного зростання. Для цього Трамп пропонує знизити податки та скоротити "непотрібні", як він їх називає, державні витрати шляхом збільшення можливостей для приватизації системи охорони здоров’я та підживлення ринкової конкуренції, яка має зменшити витрати. Він також виступає за скасування податків на виплати соціального страхування, стверджуючи, що пенсіонери не повинні платити податки зі своїх виплат. Критики кажуть, що через це оплачувати програму буде ще важче.

Камала Гарріс пропонує ухвалити Закон про розширення соціального забезпечення, який підвищить мінімальні виплати та скоригує спосіб розрахунку вартості життя. Вона також виступає за включення довгострокового домашнього догляду в Medicare, щоб зменшити тягар для сімей, які піклуються про людей похилого віку та дітей. Критики кажуть, що розширення програм ще більше ускладнить їхнє фінансування. Щоб забезпечити фінансування соціального забезпечення та Medicare, Гарріс як і Байден пропонує підвищити податки для заможних людей, які заробляють понад 400 тисяч доларів США на рік. Також вона вважає, що витрати на охорону здоров’я можна контролювати шляхом перемовин щодо цін на ліки та зменшення випадків шахрайства.

Житло

Дефіцит ринку житла призводить до підвищення цін на купівлю та оренду, а високі ставки по іпотеці сповільнюють продажі нерухомості.

Дональд Трамп хоче сприяти розвитку ринку житла, зменшуючи регулювання правил будівництва та землекористування. На його думку, це збільшить кількість житла, а конкуренція на ринку зменшить його вартість. Він виступає проти будівництва житла для людей із низьким рівнем доходів у традиційних односімейних житлових районах і звинувачує у високих цінах на житло інфляцію та нелегальних іммігрантів. Він обіцяє знизити інфляцію та зменшити кількість нелегалів, провівши масову депортацію. Водночас, за словами критиків, ціни на житло підскочили через зростання процентних ставок і високий попит під час пандемії COVID. Вони також застерігають, що масова депортація лише погіршить проблему кількості житла, оскільки іммігранти складають значну частину робочої сили в будівництві.

Камала Гарріс виступає за впровадження податкових пільг та збільшення федерального фінансування для підтримки будівництва доступного житла, і каже, що її план створить 3 мільйони нових будинків протягом наступних чотирьох років. Вона підтримує встановлення початкового внеску у розмірі 25 тисяч доларів США для тих, хто вперше купує житло. Також Гарріс підтримує обмеження компаній у великомасштабному придбанні житлової нерухомості для боротьби зі спекуляціями та захисту житлових потреб звичайних сімей. Критики стверджують, що житло для людей з низьким рівнем доходу знижує вартість нерухомості поблизу, і що підвищення субсидій на купівлю житла може збільшити попит і призвести до зростання цін на житло.

Допомога сім'ям

Податкові пільги на дітей

Під час першого президентського терміну у 2017 році, Дональд Трамп підвищив податкові пільги на дітей з тисячі доларів США до двох тисяч на дитину та розширив ліміт доходу, щоб більше сімей відповідали вимогам цих пільг. Однак ця програма закінчується в 2025 році. Кандидат обіцяє, якщо його знову оберуть, зробити цю політику постійною. Водночас ключовою вимогою отримання таких пільг є те, що на них можуть претендувати лише сімʼї, які мають дохід, оскільки Трамп вважає, що це стимулює людей працювати. Критики кажуть, що це несправедливо щодо безробітних сімей, яким і так важко.

Камала Гарріс хоче відновити та розширити податкові пільги на дітей. За її програмою, усі сім’ї з новонародженими зможуть отримати одноразову податкову пільгу у розмірі 6 000 доларів на дитину, сім’ї з дітьми віком від 1 до 6 років — 3 600 доларів на рік за кожну дитину, а сім’ї з дітьми у віці 7-17 років — 3000 доларів на рік за кожну дитину. Критики кажуть, що такі субсидії послаблять стимул для безробітних батьків шукати роботу.

Оплачувана відпустка за сімейними обставинами

Політика Трампа щодо відпусток за сімейними обставинами — для догляду за дитиною, хворим родичем чи через проблеми зі здоровʼям — не дуже чітка, хоча штаб кандидата каже, що він підтримує це питання. Під час свого президентства, Трамп підписав закон, який передбачає 12-тижневу оплачувану відпустку для федеральних службовців і податковий кредит для компаній, які надають працівникам з низьким доходом оплачувану відпустку за сімейними обставинами.

Камала Гарріс підтримує 12-тижневу оплачувану відпустку за сімейними чи медичними обставинами для всіх працівників. Вона пропонує фінансувати це за рахунок податків на заробітну плату, який розподіляють між роботодавцями та працівниками.

Витрати на догляд за дітьми

У вересні Дональд Трамп припустив, що доходи від підвищення тарифів можуть піти на підтримку для сімей для догляду за дітьми. Його напарник, кандидат у віцепрезиденти , Джей Ді Венс запропонував, щоби інші члени родини, зокрема бабусі й дідусі, були більше залучені до догляду за дітьми, щоб зменшити витрати.

Гарріс пропонує обмежити сімейні витрати по догляду за дітьми для малозабезпечених працівників до 7% від доходу домогосподарства та підвищити рівень заробітної плати для працівників, які доглядають за дітьми, одночасно знизивши вартість такого догляду.

Критики відзначають, що жоден з кандидатів не надав подробиць своїх планів.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG