Спеціальні потреби

ХАМАС повернув Ізраїлю трьох в'язнів, чий виснажений вигляд шокував ізраїльтян


Ізраїльські заручники зліва направо, Охад Бен Амі, Елі Шарабі та Ор Леві, яких ХАМАС викрав 7 жовтня 2023 року. Під час передачі у Газі їх супроводжували бійці ХАМАС перед тим, як їх передати Червоному Хресту. Дейр аль-Балах, центральний сектор Гази, субота, 8 лютого 2025 р. (AP)
Ізраїльські заручники зліва направо, Охад Бен Амі, Елі Шарабі та Ор Леві, яких ХАМАС викрав 7 жовтня 2023 року. Під час передачі у Газі їх супроводжували бійці ХАМАС перед тим, як їх передати Червоному Хресту. Дейр аль-Балах, центральний сектор Гази, субота, 8 лютого 2025 р. (AP)

Палестинське угруповання ХАМАС у суботу передало трьох ізраїльських заручників, згідно з угодою про припинення вогню, спрямованої на припинення 15-місячної війни в Газі. Зі свого боку Ізраїль звільняє десятки палестинських в'язнів зі своїх тюрем.

Як зазначає кореспондент агентства Reuters в регіоні, ізраїльтяни були шоковані виснаженим виглядом переданих бранців.

Охада Бен Амі (56) та Елі Шарабі (52), яких взяли в заручники з кібуцу Беері під час атаки ХАМАС 7 жовтня 2023 року, і Ора Леві (34), викраденого того дня з музичного фестивалю Nova, вивели на трибунуозброєні люди з ХАМАСу, яке визнано терористичною організацією в США та ЄС.

Усі троє чоловіків виглядали худими, слабкими та блідими та були в гіршому стані, ніж 18 заручників, яких раніше було звільнено за умовами перемир’я, узгодженим минулого місяця.

"Він був схожий на скелет, це було жахливо бачити", — сказала теща Охада Бен Амі, Міхал Коен, Channel 13 News, спостерігаючи за церемонією передачі, якою керував ХАМАС.

Під час передачі заручники відповідали на запитання людини в масці, а бойовики, озброєні автоматичними гвинтівками, стояли з кожного боку бранців.

Агентство Reuters пише, що кожного разу, коли ХАМАС передає бранців Міжнародному Комітету Червоного Хреста, він влаштовує демонстрацію сили, виставляючи на показ десятки своїх бойовиків в центрі Гази.

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу заявив, що вид немічних заручників був шокуючим.

Президент Ізраїлю Ісаак Герцог назвав церемонію звільнення цинічною та злісною.

«Ось так виглядає злочин проти людяності», – сказав він.

Організація, що представляє інтереси заручників та їхніх родин, Hostage Families Forum заявила, що стан трьох заручників нагадують образи тих, хто вижив у нацистських концтаборах під час Голокосту. «Ми маємо витягнути усіх заручників з пекла», — йдеться у заяві форуму.

Ізраїль звільнив 183 палестинських в'язні

В обмін на звільнення заручників Ізраїль звільняє 183 палестинських ув'язнених, деяких засуджених за причетність до нападів, у яких загинули десятки людей, а також 111 ув'язнених у Газі під час війни.

У Рамаллі, на окупованому Ізраїлем Західному березі річки Йордан, автобус із 42 звільненими палестинськими в’язнями зустрів радісний натовп.

Серед звільнених був Еяд Абу Шкайдем, засуджений до 18 довічних ув'язнень в Ізраїлі за організацію терактів смертників із помсти за вбивства Ізраїлем у 2004 році лідерів ХАМАСу.

"Сьогодні я відродився", – сказав Шкайдем журналістам після прибуття в Рамаллу під аплодисменти натовпу.

У багатьох звільнених ув'язнених погіршилося здоров'я, а деякі скаржилися на жорстоке поводження.

«Понад рік окупація принижувала нас», – сказав Шкайдем.

Медична служба Палестинського Червоного Півмісяця повідомила, що вони доправили до лікарень шістьох із 42 звільнених в'язнів.

Правозахисні групи повідомляють про серйозні знущання над палестинцями в ізраїльських ув'язненнях з початку війни в Газі. Ізраїльські військові розслідують кілька випадків ймовірних насильств, але відкидають звинувачення в систематичних насильствах у своїх місцях ув’язнення.

Як зазначає Reuters, на деяких заручників чекає болісне повернення. Дві дочки-підлітки Шарабі та його дружина британського походження були вбиті під час нападу ХАМАСу на кібуц Беері, де загинув кожен 10-й житель. Леві повертається до свого трирічного сина після того, як він втратив дружину під час нападу.

Цей обмін є останнім із серії обмінів, у результаті яких на сьогодні повернуто 13 ізраїльських і п’ятьох тайських заручників, а також звільнено 583 палестинських ув’язнених і затриманих.

Незважаючи на збої, перша 42-денна фаза припинення вогню за посередництва Вашингтона, Каїра та Дохи зберігається після того, як вона набула чинності 19 січня.

Але побоювання, що угода може провалитися до того, як усі заручники будуть звільнені, зросли після несподіваного заклику президента США Дональда Трампа виселити палестинців із Гази та передати анклав Сполученим Штатам і перетворити його на «Рив’єру Близького Сходу».

Арабські держави та палестинські групи відхилили пропозицію Трампа, яка, на думку критиків, була б етнічною чисткою. ХАМАС заявив у суботу, що його не можна виключити з післявоєнних домовленостей щодо Гази.

Однак Нетаньягу привітав втручання Трампа, і його міністр оборони наказав військовим розробити плани, щоб дозволити палестинцям, які бажають залишити Газу, зробити це.

Відповідно до угоди про припинення вогню, 33 ізраїльських дітей, жінок, хворих, поранених і літніх чоловіків мають бути звільнені на першому етапі в обмін на майже 2000 палестинських полонених і затриманих.

Цього тижня почалися переговори щодо другого етапу, спрямованого на повернення решти заручників і узгодження повного виведення ізраїльських військ із Гази в рамках підготовки до остаточного припинення війни.

Як повідомляв Голос Америки, адміністрація президента США Дональда Трампа оголосила в п'ятницю, що вона схвалила продаж військових засобів Ізраїлю на суму близько 7,4 мільярда доларів, незважаючи на прохання законодавців-демократів призупинити продаж до отримання додаткової інформації.

Значні жертви серед цивільного населення під час війни в Газі викликали занепокоєння щодо прав людини у деяких законодавців США.

Бойовики під керівництвом ХАМАСу напали на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, убивши близько 1200 людей і захопивши понад 250 у заручники.

У відповідь Ізраїль розпочав війну в Газі, яка, за даними органів охорони здоров’я Гази, підконтрольних ХАМАСу, забрала життя понад 47 000 палестинців і спустошила палестинську територію.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG