Генеральна асамблея Організації об’єднаних націй (ООН) на засіданні 17 грудня ухвалила резолюцію "Ситуація з правами людини на тимчасово окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та місто Севастополь".
"За" документ проголосували 81 країна, "проти" – 14, "утрималися" – 80.
Не підтримали резолюцію Білорусь, Китай, Куба, Північна Корея, Еритрея, Ефіопія, Іран, Казахстан, Малі, Нікарагуа, росія, Судан, Сирія, Зімбабве.
За словами представника України при ООН Сергія Кисилиці, ця резолюція має на меті зосередити увагу Генасамблеї на "тяжкій ситуації з правами людини та забезпечити базовий захист для тих, хто особливо страждає". Зокрема, Кислиця згадав про тисячі депортованих до Росії українських дітей.
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга подякував Генеральній асамблеї ООН за ухвалення резолюції. Він зазначив, що в цьогорічному документі особлива увага приділяється жорстокому поводженню і тортурам українських військовополонених з боку Росії та необхідності повернення насильно депортованих українських дітей.
Резолюція щодо прав людини в Криму ухвалюється щорічно з 2016 року з певними доповненнями.
Кореспондентка Голосу Америки в ООН Ірина Соломко розповіла у програмі "Брифінг", що Росія намагалась протистояти ухваленню цієї резолюції, тому що цей документ "фіксує всі злочини, які російські армія чи представники окупаційної влади коять на території України".
Серед співавторів цієї резолюції - представники Меджлісу кримськотатарського народу.
"Вона є абсолютно масштабною і заповнена всіма фіксаціями, що відбувалися в попередні роки. Ця резолюція - на 17-ти сторінках. Генасамблея ООН крок за кроком, відмічаючи всі порушення прав людини на тимчасового окупованих територіях України, в першу чергу Крим і м.Севастополь, вона також приділяє увагу всім документам, які порушені Російською Федерацією. В такому аспекті цей документ вже є як фундаментальна база для майбутнього спецтрибуналу для розслідування та покарання майбутніх російських злочинів на території України", - сказав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров в інтерв'ю кореспондентці Голосу Америки Ірині Соломко.
Раніше постійна представниця президента України в Автономній Республіці Крим Таміла Ташева повідомила, що фіксується понад тисячу фактів переслідування за мирний опір окупації у Криму після початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну.
У 2020 році генеральний секретар ООН Антоніу Ґутерріш оприлюднив три доповіді про порушення прав людини в Криму. В останньому з них, зокрема, йдеться про тортури й жорстоке поводження з боку співробітників ФСБ, безкарності причетних до насильницьких зникнень людей, втручанні в професійну діяльність журналістів, примусових переміщеннях і депортації з Криму населення і т.д.
Дивіться також: