Спеціальні потреби

ООН, ЄС та Близький Схід реагують на заяви Трампа про можливість контролю США над Газою


Діти у Газі чекають на доставлення питної води, 5 лютого 2025. AP Photo/Abdel Kareem Hana
Діти у Газі чекають на доставлення питної води, 5 лютого 2025. AP Photo/Abdel Kareem Hana

Генек ООН Антоніу Гутерріш вважає, що в пошуках рішень у секторі Газа після війни між Ізраїлем і палестинськими бойовиками "ми не повинні погіршувати проблему".

Про це Стефан Дюжаррік, речник Гутерріша, заявив після слів президента Дональда Трампа про те, що він хоче, щоб США взяли у власність Смугу Гази та відбудували її після того, як палестинців переселять в інше місце.

Нагадаємо, на спільній пресконференції з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу у Білому Домі Трамп сказав: "США візьмуть під свій контроль Смугу Гази, і ми також попрацюємо з нею. Ми будемо володіти нею і відповідатимемо за демонтаж усіх небезпечних бомб, що не вибухнули, та іншої зброї на місці".

Реакції міжнародних організацій

"Життєво важливо, щоб ми залишалися вірними основі міжнародного права. Важливо уникати будь-якої форми етнічної чистки", — надав Дюжаррік уривок з заяви Гутерріша на зустрічі в ООН.

Дюжаррік додав, що генсек ООН також підтвердить прихильність пошуку рішення "Дві країни для двох народів", що передбачає створення палестинської держави поряд з Ізраїлем.

Будь-яке насильницьке переміщення або депортація людей з окупованої території суворо заборонене
Заява Управління ООН з прав людини

"Будь-яке насильницьке переміщення або депортація людей з окупованої території суворо заборонене, – йдеться в заяві Управління ООН з прав людини. – Надзвичайно важливо, щоб ми рухалися до наступного етапу припинення вогню, щоб звільнити всіх заручників і довільно затриманих ув’язнених, припинити війну і відновити Газу з повною повагою до міжнародного гуманітарного права та міжнародного права в галузі прав людини".

Омар Шакір з міжнародної неурядової організації Human Rights Watch Ізраїлю та Палестини заявив: "Міжнародне гуманітарне право забороняє примусове переміщення населення окупованої території. Коли таке примусове переміщення широко поширене, воно може бути розцінено як воєнний злочин або злочин проти людяності".

Правозахисна група Amnesty International заявила, що пропозиція президента Трампа є "обурливою та ганебною" і становить "грубе порушення міжнародного права": "Будь-який план насильницької депортації палестинців за межі окупованої території проти їхньої волі є воєнним злочином".

Реакції у Європі

"Франція знову заявляє про свою опозицію до будь-якого примусового переміщення палестинського населення Гази, яке стане серйозним порушенням міжнародного права, нападом на законні прагнення палестинців, але також стане основною перешкодою для рішення про створення двох держав і головним дестабілізаційним фактором для наших близьких партнерів Єгипту та Йорданії, а також для всього регіону", — заявив речник МЗС Крістоф Лемуан.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі заявив під час візиту до Києва, що палестинцям слід забезпечити майбутнє на їхній Батьківщині: "Ми завжди чітко висловлювалися щодо того, що ми повинні бачити дві держави. Ми повинні бачити, як палестинці живуть і процвітають на своїх Батьківщинах у Газі та на Західному березі".

Міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок заявила, що Газа належить палестинцям, і їхнє вигнання було б неприйнятним і суперечило б міжнародному праву: "Це також призведе до нових страждань і нової ненависті. Не повинно бути рішення через голови палестинців".

Реакції на Близькому Сході та в інших країнах

Король Йорданії Абдалла заявив, що він відкидає будь-які спроби анексувати землю та витіснити палестинців.

Влада Катару, який є посередником у переговорах про припинення вогню в Газі, заявила, що зараз Доха зайнята тим, щоб досягти другого етапу угоди щодо припинення війни між Ізраїлем і ХАМАСом, визнаним у США терористичним угрупованням.

"Ми знаємо, що палестинська сторона має багато травм, коли йдеться про переміщення. Однак, знову ж таки, про це говорити зарано, тому що ми не знаємо, чим ця війна закінчиться", – йдеться у заяві.

Об'єднані Арабські Емірати заявили, що категорично відкидають будь-які спроби витіснити палестинців і позбавити їх "невіддільних прав".

Уряд Талібану в Афганістані заявив, що Газа є "невіддільною частиною палестинської території" й "ніхто більше не має влади визначати долю її народу".

"Жодна країна, якою б важливою вона не була, не може весь час воювати з усім світом", — сказав президент Бразилії Луїс Інасіо Лула да Сілва та назвав заяви Трампа та його тарифні погрози проти торгових партнерів "бравадою".

У статті використано матеріали Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG