Спеціальні потреби

Події в Україні мають великий вплив на світовий газовий ринок - британська експертка про "Суджу"


Архівне фото: працівник "Газпрому" на газовимірювальній станції "Суджа", Курська область. РФ
Архівне фото: працівник "Газпрому" на газовимірювальній станції "Суджа", Курська область. РФ

Попри бойові дії транзит російського газу через газозабірну станцію "Суджа" триває.
"Суджа", контроль над якою українські військові отримали в ході операції в російській Курській області після повномасштабного вторгнення, стала єдиним центром, що забезпечує проходження російського газу до Європи транзитом через Україну.

Як Україні, так і Росії вигідно зберегти цей транзит газу до Європи, каже експертка британської Незалежної служби дослідження сировинних ринків (ICIS) Аура Сабадус. Сабадус вважає, що пошкодження, яких завдали бойові дії вимірювальному обладнанню станції, і які видно на фото, оприлюднені Радіо Свобода напередодні, наразі обмежені, але подальші руйнування несуть ризик того, що "Газпром" маніпулюватиме з газопоставками. Нестабільність загалом підштовхує ціни вгору, що має певний вплив і на здатність України заробляти на своїх газосховищах, найбільших у Європі, ділиться оцінками експертка.

Інтерв'ю відредаговане для ясності та плинності.

Оксана Бедратенко, Голос Америки: Український уряд нещодавно підтвердив, що контролює станцію Суджа, яка обраховує російський газ, що йде транзитом в Європу через Україну. Наскільки це важливо?

Європейські споживачі не страждають

Аура Сабадус, Незалежна служба дослідження сировинних ринків (ICIS), Лондон: Облікова станція – важлива частина інфраструктури. Це означає, що Україна зараз її контролює. Проблема в тому, що одну облікову станцію зруйновано. Наскільки мені відомо – там чотири лічильники на чотирьох трубах, що входять до України. Одну з цих станцій зруйновано. Однак, наразі потік газу в принципі відповідає контракту. Тому абсолютно нема питань з поставками до Європи, газотранзитна система України виконує зобов’язання як зазвичай. Європейські споживачі не страждають. На них це не вплинуло

О.Б.: Чи є ризик, що Росія навмисно атакуватиме станцію, щоб зупинити потік газу?

А.С.:
Завжди є ризик, і ми бачили атаки Росії на українську інфраструктуру, енергомережі або сховища. Особисто я сумніваюсь, що вони атакуватимуть, бо зрештою, вони розуміють, що ці труби життєво важливі для їхніх власних інтересів. Вони заробляють кошти, поставляючи цей газ до Європи, і вони навіть хочуть продовжити транзитну угоду, яка припиняє діяти першого січня 2025 року. Тому я сумніваюсь, що їм вигідно руйнувати ці труби. Навіть якщо бойові дії триватимуть, я гадаю, що інфраструктура матиме певний захист.

О.Б.: Загалом чи непокоїть вас ситуація навколо станції?

А.С.: Наразі, як видається, все добре. Якщо інші станції вимірювання зруйнують, постане ризик, що ми не матимемо повної інформації про те, скільки газу заходить до України, і можуть бути розбіжності між обсягами, про які заявляє Росія, та газом, що проходить через Україну, і це може викликати юридичні проблеми. Сподіваюсь, цього не станеться.

Наразі я не бачу фізичної загрози, бо превалює зацікавленість в тому, щоб транзит йшов. Я не бачу нагальної загрози для транзиту. Однак, звичайно, це зона бойових дій. Це військові дії. І навіть якщо обидві сторони намагатимуться не пошкодити інфраструктуру, може бути ненавмисна шкода. Але ситуація складна.

О.Б.: Financial Times пише, що через обстріли західні компанії не хочуть зберігати газ в українських сховищах. Наскільки великою є ця проблема?

А.С.: Обстріли – це ризик, і відповідні відділи торгових компаній звичайно зважають на це. Але інший фактор – це ціни.

Зараз ціна на газ достатньо висока через геополітичну нестабільність. Зазвичай компанії закуповують газ зараз, бо ціна на газ влітку менша, ніж взимку, а потім забирають газ взимку, коли ціна висока. Але зараз ми не бачимо такого розриву між цінами влітку та взимку.

Якщо ця різниця (в ціні - ред.) буде достатньо великою, компанії будуть готові прийняти фізичний ризик обстрілів і розмістити газ в Україні, бо саме так вони зробили і минулого року

Літні ціни достатньо високі і для цих компаній немає жодного стимулу купувати газ і закачувати його в Україну. Наприклад, минулого року різниця між цінами була близько 20 євро. Тобто зимова ціна була на 15-20 євро вища за літню ціну. Зараз це близько п’яти євро. Тому це математично невигідно. Якщо ця різниця буде достатньо великою, компанії будуть готові прийняти цей фізичний ризик обстрілів і розмістити газ в Україні, бо саме так вони зробили і минулого року. Однак, цього року економіка не викликає захвату.

О.Б.: Чи зміна контролю над "Суджею" впливає на ціни на газ?

А.С.: Це поєднання багатьох факторів, і хоча попит в Європі менший, впливає і геополітичний ризик, і йдеться не лише про Україну.

Так, події в Україні мають великий вплив на газовий ринок, а також інші ринки. Однак є геополітична нестабільність на Близькому Сході. Поєднаний вплив подій на Близькому Сході та в Україні тиснуть на ціни. Гадаю геополітичний ризик залишиться і у майбутньому.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG