Спеціальні потреби

Міністри закордонних справ G20 зустрічаються у ПАР. Держсекретар США не бере участі в засіданні


Президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса виступає під час офіційного відкриття зустрічі міністрів закордонних справ G20, яку приймає ПАР під гаслом "Солідарність, рівність і сталість" у Йоганнесбурзі, 20 лютого 2025 року. (Фото: REUTERS/Siphiwe Sibeko)
Президент Південно-Африканської Республіки Сиріл Рамафоса виступає під час офіційного відкриття зустрічі міністрів закордонних справ G20, яку приймає ПАР під гаслом "Солідарність, рівність і сталість" у Йоганнесбурзі, 20 лютого 2025 року. (Фото: REUTERS/Siphiwe Sibeko)

Міністри закордонних справ країн Групи 20 зібралися 20 лютого у південноафриканському Йоганнесбурзі на дводенну зустріч. Державний секретар США Марко Рубіо відмовився взяти участь у події, розкритикувавши порядок денний засідання, а також політику Південної Африки.

Перемовини найбільших економік світу, які входять до Групи 20 або G20, й на які припадає близько 85% світового ВВП та дві третини світового населення, відбуваються напередодні саміту G20, призначеного на листопад цього року. Вперше зустріч G20 відбувається в африканській країні.

Втім держсекретар Рубіо ще 5 лютого сповістив у дописі в мережі Х, що він не візьме участі у зустрічі з огляду на її “антиамериканський” порядок денний.

“Я не відвідуватиму саміт G20 в Йоганнесбурзі”, - зазначив Рубіо.

“Південна Африка робить дуже погані речі. Експропріює приватну власність. Використовує G20 для просування “солідарності, рівності та сталості”. Іншими словами: DEI та зміна клімату, - додав держсекретар. – Моя робота полягає в тому, щоб просувати національні інтереси Америки, а не марнувати гроші платників податків чи розпещувати антиамериканізм”.

DEI є англійською абревіатурою слів diversity, equity, inclusion – або різноманітність, справедливість, інклюзивність – філософії та політики, проти якої виступає чинний президент США Дональд Трамп.

Зокрема у свій перший тиждень на посаді президента Трамп підписав указ про припинення політики DEI у федеральних урядових установах та під час найняття працівників до уряду.

“Я вважаю, що вся тема зустрічі G20 така, на якій нам не треба зосереджуватися, говорячи про глобальну інклюзивність, справедливість і подібні речі”, — пізніше заявив Рубіо у спілкуванні з журналістами.

На його думку, на порядку денному зустрічі повинні були б бути “тероризм та енергетична безпека та реальні загрози національній безпеці багатьох країн”.

Департамент міжнародних відносин і співробітництва Південної Африки відповів Рубіо, зазначивши у заяві: “Наше головування у G20 не обмежується лише зміною клімату, а й (стосується) справедливого ставлення до країн Глобального Півдня, забезпечуючи рівну глобальну систему для всіх”.

Також Ксоліса Мабхонго, посол і заступник постійного представника Південної Африки в ООН, повідомив 19 лютого, що війни та конфлікти в Африці та Європі будуть широко представлені у порядку денному зустрічі.

На думку Пріяла Сінгха, старшого наукового співробітника Інституту досліджень безпеки в Преторії, “слоном у кімнаті є геополітичний контекст, у якому відбувається ця зустріч”. Про це дослідник сказав в коментарі AFP.

Загострення відносин між США та ПАР відбулося, коли президент Трамп звинуватив уряд президента Сиріла Рамафоси у “конфіскації” землі у білих фермерів і поганому поводженні з “певними класами” людей, не надавши доказів.

Після цього Сполучені Штати заморозили фінансову підтримку країни. Іншим пунктом напруженості між двома країнами є підтримка Південною Африкою справи проти Ізраїля у Міжнародному кримінальному суді.

Попри розбіжності, Сполучені Штати на теперішній зустрічі G20 представлятиме Дана Браун, заступниця голови місії в американському посольстві у Південній Африці.

“Це може бути на нижчому рівні, але вони будуть представлені. Це не повний бойкот південноафриканської (зустрічі) G20”, – запевнив міністр закордонних справ ПАР Рональд Ламола 19 лютого.

Тим часом міністр фінансів США Скотт Бессент оголосив 20 лютого, що він не візьме участі у зустрічі міністрів фінансів і керівників центральних банків країн G20, яка має відбутися в південноафриканському Кейптауні наступного тижня.

Політичні аналітики стверджують, що відсутність Рубіо може дати простір ворожим до США країнам просувати свої плани, та загалом може посилити Китай і Росію, міністри закордонних справ яких відвідують подію, й зокрема вже провели двосторонню зустріч у Йоганнесбурзі.

“Чи побачимо ми збільшення кількості таких країн, як Росія та Китай, які висувають свою лінію, свої проблеми, свої перспективи за відсутності США? Це цілком можливо”, — сказав Голосу Америки Стівен Грузд з Південноафриканського інституту міжнародних відносин.

Брукс Спектор, американський дипломат у відставці, сказав, що бойкот зустрічі G20 держсекретарем Рубіо був “серйозною помилкою”.

“Ви можете висловлювати свої позиції на зустрічі, бойкотувати її просто означає, що ваш голос не почують”, — сказав він.

“Називати зустріч “антиамериканською” є неправильним розумінням природи двосторонніх, міжнародних і багатосторонніх дискусій”, - додав він.

Однак Спектор також висловив очікування, що Трамп, ймовірно, все ж візьме участь у великому саміті G20 у Південній Африці в листопаді. У грудні США переберуть головування у G20.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG