Спеціальні потреби

Французи й британці готові надати миротворців для України, але кажуть про необхідність США


Британський прем’єр-міністр Кір Стармер брав участь у паризькому саміті присвяченому питанням російської війни проти України 17 лютого 2025 р.
Британський прем’єр-міністр Кір Стармер брав участь у паризькому саміті присвяченому питанням російської війни проти України 17 лютого 2025 р.

Дві ядерні держави Європи: Велика Британія і Франція підтверджують бажання і готовність відрядити своїх військових в Україну для підтримки можливої угоди про припинення бойових дій у російсько-українській війні.

Французький президент Еммануель Макрон одним з перших ще рік тому заявляв, що він не заперечував можливість будь-яких дій, включно з відрядження своїх військових в Україну, наприклад, в ролі інструкторів.

Ми готові відрядити війська не на фронтову смугу, не для вступу в протистояння...
Еммануель Макрон

Тепер на тлі гучніших натяків зокрема з боку США щодо ймовірної домовленості з Росією про припинення війни мова йде про розташування в Україні європейських сил для підтримки миру.

Британський прем’єр-міністр Кір Стармер долучився до Макрона з однозначними намірами брати участь у таких діях в той час, як кілька інших країн Європи, зокрема Швеція та Данія, не відкидали свою участь, хоча, наприклад, Німеччина і Польща були більш стримані.

Але відрядження міжнародного миротворчого контингенту в Україну досі залишається під питанням з огляду на низку застережень від французького і британського та інших лідерів.

Роль миротворців

Деякі європейські уряди наголосили, що чіткість мандату для них - це головна передумова участі в можливому миротворчому контингенті в Україні в той час, як його роль залишається ще невизначеною.

Еммануель Макрон після розмов у Білому домі цього тижня також говорив про участь США і висловив думку що миротворці не мали б брати участь в бойових діях.

“Ми дуже активно співпрацюємо з британським прем’єр-міністром над французько-британською пропозицією, що ми готові відрядити війська - не на фронтову смугу, не для вступу в протистояння, а перебувати в певних місцях визначених договором, як присутність для підтримування того миру і нашої колективної надійності з підтримкою США і зупинником США”, - сказав Макрон телеканалу Fox News у Вашингтоні.

США - зупинник (backstop)

Кір Стармер неодноразово наголосив, що міжнародний миротворчий контингент може бути лише за підтримки США.

“Я готовий розглянути розташування британських військових разом з іншими, якщо буде тривка мирна угода. Але повинен бути зупинник від США. Бо гарантія безпеки від США - це єдиний спосіб дієво стримати Росію від повторного нападу на Україну”, - заявив британський прем’єр-міністр, оголосивши, що буде обговорювати це з американським президентом Дональдом Трампом під час візиту у Вашингтон цього тижня.

З’ясовуючи, що саме має на увазі Кір Стармер під словом зупинник (backstop), британські коментатори сходяться на думці, що йдеться і про практичну американську підтримку, зокрема військово-повітряну і забезпечення розвідданими тощо, але також запевнення, що західні союзники можуть сподіватися на гарантовану допомогу США у разі загострення обставин.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG