Сполучені Штати звільняють російського кіберзлочинця Олександра Вінника в обмін на звільненого американського шкільного вчителя Марка Фогеля.
Вінника заарештували в Греції у 2017 році, згодом екстрадували до США, де він у травні 2024 року визнав себе винним у змові з метою відмивання грошей.
Вінник керував криптовалютною біржею BTC-e, як визнало слідство, він відмив 4 мільярди доларів США, отриманих внаслідок атак програм-вимагачів, крадіжки особистих даних, груп наркоторгівлі та іншої злочинної діяльності.
Представник адміністрації США підтвердив виданню Reuters, що Вінника звільняють, але не уточнив деталей чи часу.
Раніше у Кремлі повідомляли про звільнення росіянина у США, але його імені не називали, доки він не повернеться в країну.
Як повідомляв Голос Америки, напередодні президент США Дональд Трамп заявив, що повернення з російської тюрми вчителя Фогеля, є "початком відносин" з Росією, який дозволить покласти край її війні з Україною.
Відповідаючи на запитання репортерів, чи отримала Росія щось від США в результаті цього обміну, Трамп відповів: "Не багато. Ні, вони були дуже милі. Росія до нас дуже добре ставилася. Я сподіваюся, що це початок відносин, де ми зможемо покласти край цій війні, і мільйони людей перестануть гинути".
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що звільнення Фогеля "стало результатом інтенсивних контактів РФ та США", однак, за його словами, домовленість зі США про взаємне звільнення ув'язнених не є переломним моментом, але крок до нарощення взаємної довіри.
Напередодні радник Трампа з питань національної безпеки Майкл Волц описав цю домовленість як "знак того, що ми рухаємось у правильному напрямку, щоб покласти край жорстокій і жахливій війні в Україні".
Як повідомляв Голос Америки, американського вчителя Марка Фогеля затримали в московському аеропорту у 2021 році через те, що в його багажі знайшли 17 грамів медичної марихуани, яку йому прописали у США як засіб проти хронічного болю.
У 2022 році російський суд визнав його винним у торгівлі наркотиками та засудив до 14 років ув'язнення.
Джерело, близьке до переговорів, повідомило Reuters, що в організації обміну брали участь саудівський наслідний принц Мухаммед бін Салман і голова Російського фонду державних інвестицій Кирило Дмитрієв. Дмитрієва, росіянина українського походження, медіа називають ймовірним посередником між президентами Трампом і Путіним.
У статті використано матеріали Reuters