Спеціальні потреби

Пропагандистська атака Путіна на Зеленського має на меті розпалити боротьбу за владу в Україні


24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський звернувся до країни і ввів воєнний стан. (Служба президента України через AP)
24 лютого 2022 року президент України Володимир Зеленський звернувся до країни і ввів воєнний стан. (Служба президента України через AP)
Володимир Путін

Володимир Путін

президент Росії

"Єдиною легітимною владою України залишається парламент та спікер Ради"

Неправда

Росія нагромаджує війська на кордонах з Україною та активізує ядерну риторику, зокрема проводячи військові навчання, що імітували запуск тактичної ядерної зброї поблизу кордону з Європою.

Маючи приблизно півмільйона військових в Україні, Росія збирає ще 300 000 для втілення своїх літніх наступальних планів, згідно з даними розвідки.

Поряд із систематичним знищенням критично важливої інфраструктури України, Росія продовжує атакувати українців та їхніх іноземних союзників за допомогою пропаганди та дезінформації, спрямованих на те, щоб заплутати й відволікти ймовірних супротивників Кремля від його справжніх планів.

Президент Володимир Путін є головним провідником російської дезінформації. Нещодавня "мирна" риторика Путіна збіглася з активізацією військових операцій в Україні та погрозами союзникам Києва.

Він пообіцяв "серйозні наслідки" для "малих і густонаселених" європейських країн, зневажливо нагадавши їм, наскільки вони вразливі перед обличчям ядерної могутності його нації.

Путін також нападає на президента України Володимира Зеленського намагаючись посіяти невдоволення та розпалити боротьбу за владу між президентом і парламентом, Верховною Радою.

"Єдиною легітимною владою України залишається парламент та спікер Ради. За великим рахунком, якби хотіли провести президентські вибори, треба було б скасувати закон про воєнний стан - ось і все. І провести вибори".

Це неправда.

Ні Верховна Рада, ні президент України не можуть "скасувати" воєнний стан і провести президентські вибори, поки в країні триває війна.

Законодавство України не дає Раді повноваження скасовувати воєнний стан, лише президент може видати указ про його скасування. Але закон забороняє президенту скасовувати воєнний стан, поки Україна зазнає нападу, який загрожує її незалежності та територіальній цілісності.

Зеленський запровадив, а Верховна Рада ухвалила введення воєнного стану 24 лютого 2022 року після вторгнення російської армії в Україну.

Зеленський і Рада кілька разів продовжували воєнний стан, оскільки Росія систематично активізувала напади на мирне населення та руйнування інфраструктури країни.

Зеленський став президентом України у 2019 році, а його чотирирічний термін повноважень закінчився 20 травня 2023 року. Однак у статті 108 Конституції України зазначено, що повноваження президента закінчуються лише після обрання нового президента. А закон "Про правовий режим воєнного стану" забороняє вибори президента в умовах воєнного стану.

Спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук відповів Путіну у Facebook, зазначивши, що "Володимир Зеленський залишатиметься президентом України до закінчення воєнного стану".

Опитування громадської думки показують, що станом на лютий 69% опитаних українців виступають проти і 15% підтримують проведення виборів у воєнний час.

Станом на кінець травня Росія окупувала близько 18% території України.

Цивільних українців на окупованих Росією територіях продовжують вбивати, вони продовжують зазнавати тортур, зґвалтувань та примусової русифікації від рук військ загарбників та окупаційної адміністрації.

Управління ООН з прав людини 31 травня повідомило, що "українська влада задокументувала докази 128 498 пов’язаних з війною злочинів, з яких 12 353 пов’язані з незаконним вбивством цивільних осіб і солдатів, вибулих з бойових дій [які не брали участі в бойових діях], вчинених російськими військами".

Моніторингова місія ООН з прав людини підтвердила понад 10 000 загиблих і майже 19 000 поранених українських цивільних станом на лютий минулого року.

В ООН заявили, що реальні цифри, ймовірно, набагато вищі. Війна також змусила переміститись понад 10 мільйонів людей, з яких майже 6,5 мільйонів шукали притулку за межами України.

Систематичні ракетні удари Росії спустошили економіку України, знищивши цілі міста та завдавши катастрофічних ударів її ключовим об’єктам інфраструктури.

Росія також продовжує незаконну депортацію українських дітей, що є воєнним злочином згідно з міжнародним правом. Минулого року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна після того, як визнав його винним у воєнних злочинах за участь у масовому викраденні українських дітей.

Атака Путіна на легітимність Зеленського відповідає пропагандистській тактиці під назвою "звинувачення в дзеркалі", сумно відомій тим, що цю тактику полюбляв Геббельс, нацистський міністр освіти та пропаганди.

Вперше обраний у 2020 році, Путін є лідером Росії, який керує найдовше. Щоб забезпечити контроль над владою, він змінив російську Конституцію, продовживши президентську службу з двох послідовних чотирирічних термінів до двох шестирічних термінів. Після перших восьми років, а потім чотирирічного тіньового правління на посаді прем'єр-міністра, Путін повернувся до Кремля в 2012 році нібито на два шестирічних терміни, що означало завершення його президентства в 2024 році.

Але Путін знову змінив конституцію в 2020 році, щоб "перезавантажити" обмеження своїх президентських термінів. Поправка анулювала попередні президентські терміни Путіна та дозволила йому балотуватися на додаткові терміни у 2024 році та знову у 2030 році, потенційно забезпечивши йому місце в Кремлі до 2036 року.

Протягом багатьох років внутрішня опозиція та міжнародні спостерігачі критикували вибори Путіна як недемократичні, невільні та несправедливі, вказуючи на виборчі маніпуляції, такі як вкидання бюлетенів, домінування контрольованих державою засобів масової інформації, придушення опозиції шляхом переслідувань і ув’язнення, а також обмеження протестів і політичної діяльності.

Після цьогорічних президентських виборів у Росії (на яких Путін виграв майже 88% голосів) Європейський парламент заявив, що президентство Путіна не було легітимним і його президентська влада на окупованих українських територіях була такою ж нелегітимною.

У резолюції від 25 квітня ЄС заявив, що "так звані президентські вибори" в Росії були "фарсовою виставою російської влади", яка "мала єдину мету створити видимість виборчої легітимності для Володимира Путіна".

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в X

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в X

XS
SM
MD
LG