Спеціальні потреби

Європейська єдність щодо України та посилення обороноздатності Європи. Що обговорюють на саміті в Парижі


Працівник поправляє прапори Франції та Європейського Союзу перед неформальним самітом європейських лідерів для обговорення ситуації в Україні та європейської безпеки в Єлисейському президентському палаці в Парижі, 17 лютого 2025 року. (Фото Людовіка МАРІНА / AFP)
Працівник поправляє прапори Франції та Європейського Союзу перед неформальним самітом європейських лідерів для обговорення ситуації в Україні та європейської безпеки в Єлисейському президентському палаці в Парижі, 17 лютого 2025 року. (Фото Людовіка МАРІНА / AFP)

Європейські лідери прибувають на екстрений саміт в Парижі, скликаний президентом Франції Еммануелем Макроном.

Союзники говоритимуть про безпекові гарантії, які Європа та США можуть надати Україні “разом чи окремо”, повідомив представник Єлисейського палацу перед початком зустрічі.

Озвучуючи свої очікування від саміту, що відбувається 17 лютого, деякі лідери Європи наголосили на нагальності зміцнення оборони Європи. Про намір більш чітко визначити позиції Європи щодо підтримки Україні та засвідчити європейську єдність заявили лідери Німеччини та Іспанії. Велика Британія заявляє про готовність відіграти провідну роль в підтримці України.

Президент Франції Еммануель Макрон вітає прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска серед європейських лідерів, які прибувають на зустріч в Парижі 17 лютого
Президент Франції Еммануель Макрон вітає прем'єр-міністра Польщі Дональда Туска серед європейських лідерів, які прибувають на зустріч в Парижі 17 лютого

США не беруть участі в саміті, який відбувається в той час, як делегації США та Росії прибувають до Саудівської Аравії для зустрічі щодо припинення російської війни.

Хоча обговорення в Саудівській Аравії не включатимуть європейські та українські делегації, команда Трампа запевняє - і європейці, і українці будуть долучені до обговорень. Перед зустріччю в Парижі Макрон обговорив неформальний саміт європейських лідерів в Трампом, повідомили в службі президента Франції.

За словами речника Єлисейського палацу, обговорення в Парижі зосередиться на “гарантіях безпеки, які можуть надати європейці та американці разом чи окремо”.

Лідери також обговорять конкретні дії та рішення, до яких можуть вдатися країни Європи для збільшення фінансування та підвищення обороноздатності континенту.

“Ми вважаємо, що з огляду на прискорення ситуації в Україні та з огляду на те, що сказали лідери США, європейцям необхідно зробити більше, краще та узгоджено для нашої колективної безпеки”, — сказав представник Єлисейського палацу.

“Ці ініціативи є можливістю в тому сенсі, що вони можуть допомогти прискорити закінчення війни в Україні, але, очевидно, нам ще потрібно домовитися і подивитися, за яких умов можна досягти закінчення війни”, - додав він.

Перед самітом президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала до “способу мислення на основі терміновості” та вказала на необхідність посилити оборону континенту.

“Щойно прибула до Парижа для важливих переговорів. Безпека Європи перебуває на переломному етапі. Так, це про Україну, але це також і про нас”, - написала фон дер Ляєн на своїй сторінці в мережі Х.

“Нам потрібен спосіб мислення на основі терміновості. Нам потрібно нарощування оборони. І обидві (ці речі) нам потрібні зараз”, - додала вона.

Розмовляючи з журналістами 17 лютого, канцлер Німеччини Олаф Шольц зауважив, що очікує від саміту “чіткої позиції” щодо подальшої підтримки України.

“Ми маємо переконатися, що Європа долає виклики майбутнього сильно, суверенно та з прямою спиною. Тут постає питання про те, як ми можемо продовжувати підтримувати Україну і гарантувати, що вона зараз не залишиться одна. Я впевнений, що ми зможемо виробити чітку позицію щодо цього”, - сказав Шольц.

“І друге питання полягає в тому, як ми можемо далі розвивати трансатлантичні відносини, а також збільшити наші власні витрати на безпеку та співпрацю для безпеки в Європі. Отже, це великі питання”, - підсумував німецький лідер.

Своєю чергою прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер цього ж дня наголосив на необхідності, щоб будь-яка угода щодо України була “справедливою та тривалою”.

“Ми повинні мати реалістичні та надійні відповіді на те, у який спосіб будь-яке припинення вогню... буде тривалим, справедливим і стійким”, — сказав Стармер журналістам у Брістолі перед тим, як відправитися до Парижа.

“Останнє, що я хочу бачити, — це пауза в бойових діях, яка просто дасть Путіну шанс повернутися”, — додав він.

В Статті для The Daily Telegraph, британський прем'єр-міністр вказав, що Велика Британія "готова відіграти провідну роль" в обороні та безпеці України, надаючи до 3 млрд фунтів-стерлінгів на рік до 2030 року.

У своїх ремарках перед самітом прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск наголосив на необхідності істотно посилити оборонні спроможності Європи.

“Ми не зможемо ефективно допомогти Україні, якщо негайно не зробимо практичних кроків щодо нашої власної обороноздатності”, - сказав Туск журналістам перед вильотом до Парижа.

“Якщо Європа – а це так є сьогодні – не в змозі протистояти військовому потенціалу Росії, то ми повинні негайно наздогнати згаяне", - додав Туск.

Втім Туск також закликав зберегти трансатлантичну єдність, водночас визнавши, що НАТО “не втручатиметься” в Україну.

“Відомо, що НАТО безпосередньо (в Україну) втручатися не буде, але ми не можемо навіть думати про те, щоб будувати якісь альтернативи НАТО. Також, коли йдеться про гарантії для України. Я хочу це дуже чітко підкреслити, і я це теж скажу буквально в Парижі”, - зазначив польський лідер.

“Ми (Польща) тут маємо особливу репутацію і маємо відігравати позитивну роль. Під позитивною роллю я маю на увазі (забезпечення) якомога тіснішої співпраці між Польщею, звісно, Україною, коли йдеться про війну та мир, Європейським Союзом, Сполученими Штатами та європейськими країнами, такими як Велика Британія та Норвегія, - продовжив Туск. – Не може бути філософії, не може бути місця для “або/або”, що це або Європейський Союз, або Сполучені Штати”.

Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес наголосив цього ж дня, що очікує “європейської єдності” щодо України від саміту в Парижі.

У саміті в Парижі 17 лютого беруть участь лідери Німеччини, Італії, Великої Британії, Польщі, Іспанії, Нідерландів та Данії, яка представляє країни Балтії та Скандинавії, а також лідери Європейського Союзу та генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG