Лідери Європейського Союзу погодилися “зробити більше для зміцнення своєї оборони проти Росії та інших загроз” шляхом збільшення витрат і заповнення прогалин у своїх військових можливостях. А також пообіцяли підтримувати Україну на шляху до справедливого миру.
Про це йшлося під час зустрічі лідерів ЄС у Брюсселі.
Президент Європейської ради Антоніо Кошта у ході європейського саміту з питань оборони заявив:
Ми зміцнимо позицію України за будь-яких обставин для встановлення справедливого і міцного мируАнтоніо Кошта
“Євросоюз підтримуватиме Україну стільки, скільки буде потрібно, і чого б це не коштувало. Ми зміцнимо позицію України за будь-яких обставин для встановлення справедливого і міцного миру за вибором України та українців".
Російську війну проти України Кошта назвав війною, “яка загрожує основам усього міжнародного спільноти”.
Посадовець сказав стосовно оборони ЄС: “Багато вже зроблено, але нам потрібно зробити більше. Нам потрібно зробити це краще, сильніше, швидше – і ми повинні зробити це разом”.
Однак, як зауважує Reuters, лідери залишили в основному без відповіді питання про те, як буде оплачено заплановане зростання витрат на оборону. Вони обговорили, як можна фінансувати пріоритети (ППО та протиракетна оборона, ракети, боєприпаси та військовий транспорт), але не досягли детальної згоди.
Початок саміту у Брюсселі збігся в часі із заявами президента США Дональда Трампа про можливе запровадження мит на імпорт з ЄС.
“У торгових війнах немає переможців”, – завила тоді верховна представниця ЄС з питань зовнішньої політики Кая Каллас.
У брюссельських переговорах також взяли участь генсек НАТО Марк Рютте та прем'єр-міністр Великобританії Кір Стармер. НАТО як організація не може існувати й захищати Європу без залучення Сполучених Штатів, заявив Рютте. А Стармер наголосив, що очолюваний ним уряд не має на меті знову вступити в Євросоюз, натомість у Лондоні погоджуються з потребою співпраці в галузі безпеки, а також покращення економічних відносин, аби позбутися перешкод, які виникли внаслідок Брекзиту.
Минулого року країни ЄС витратили в середньому 1,9% ВВП на оборону, або близько 326 мільярдів євро ($334,5 мільярдів) – це на 30% більше, ніж у 2021 році, згідно з оцінками ЄС, нагадує Reuters.
Президент США Дональд Трамп вважає, що європейські члени НАТО повинні витрачати 5% ВВП на оборону – цифра, якої зараз не досягає жоден член альянсу, включаючи Сполучені Штати.
За даними звітів альянсу, станом на літо 2024 року, найбільший відсоток від ВВП серед країн НАТО на оборону витрачає Польща (4,12%), далі йде Естонія (3,43%), і та третьому місці США (3,38%).
За інформацією Reuters, лідери ЄС “уникали прямого публічного розгляду політично делікатного питання про те, чи повинен ЄС випускати спільний борг для оплати витрат на оборону”. Дипломати коментували, що можливим компромісом може бути запозичення для фінансування позик, а не гранти на військові проєкти.
Читайте також: