Посли Європейського Союзу 19 лютого досягли політичної згоди щодо 16-го пакета санкцій проти Росії.
Він включатиме поступову заборону на імпорт російського алюмінію, посилення санкцій проти “тіньового флоту”, відключення додаткових російських банків від мережі SWIFT, заборону продажу в Росію ігрових консолей тощо.
Теперішній пакет, який переважно відображає пропозиції Європейської комісії, як очікується, буде ухвалений міністрами закордонних справ ЄС 24 лютого, на третю роковину повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
“Я вітаю угоду щодо нашого 16-го пакета санкцій”, - зазначила з цього приводу президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн у дописі в мережі Х.
“ЄС ще сильніше протидіє обходу (санкцій), (запроваджує обмеження) проти додаткових суден тіньового флоту Путіна та вводить нові заборони на імпорт та експорт, - додала вона. – Ми прагнемо продовжувати тиск на Кремль”.
Згідно з санкційним пакетом, заборону на імпорт російського алюмінію в ЄС буде введено в дію через рік після офіційного ухвалення нових санкцій. Реагуючи на новину, ціни на алюміній на Лондонській біржі металів 19 лютого піднялися до місячного максимуму.
Втім, за свідченнями трейдерів, ЄС з 2022 року поступово скорочував імпорт російського алюмінію, й залежність блоку від РФ у цьому питанні є низькою.
У новому пакеті до санкційного списку внесено 73 додаткових танкери російського “тіньового флоту”. Раніше Євросоюз запровадив обмеження щодо 79 таких суден, переважно танкерів, які РФ використовує для транспортування нафти в обхід санкцій, або суден, що транспортують боєприпаси з Північної Кореї.
Тим часом як повідомляв раніше Голос Америки, США 10 січня запровадили санкції проти 183 суден “тіньового флоту” РФ, на додаток до попередніх обмежень.
Пакет санкцій ЄС також розширює критерії, які Євросоюз зможе застосовувати для накладення обмежень на власників і операторів “тіньового флоту”, включаючи капітанів суден.
Крім цього, 13 додаткових російських банків будуть відключені від глобальної платіжної системи SWIFT, а фінансові операції з трьома іншими установами будуть заборонені.
Також Євросоюз планує заборонити мовлення восьми додаткових російським ЗМІ в межах блоку.
Окремо планується обмежити продаж Росії ігрових консолей, джойстиків і авіасимуляторів, адже вони можуть бути використані у військових цілях, зокрема для управління дронами.
На додаток, до загального санкційного списку буде внесено 48 додаткових осіб та 35 організацій. Їхні активи у ЄС будуть заморожені, а в’їзд до блоку заборонений.
Новий пакет санкцій ЄС з’явився на тлі спроб європейських країн скоординовано реагувати на зміну політики нової адміністрації США щодо підтримки України у її відсічі російській агресії.
Водночас у розмові з міністрами закордонних справ ЄС, Франції, Британії, Італії та Німеччини 18 лютого держсекретар США Марко Рубіо запевнив, що ЄС буде залучений до переговорів щодо війни в Україні.
“Слова Рубіо були дуже чіткими”, - сповістив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні.
“Європа буде залучена до переговорів з дуже чіткої причини: ми ввели санкції проти Росії, санкції, які діють, і не може бути жодних переговорів, якщо питання санкцій не розглядається за столом (переговорів), і якщо ті, хто вирішив (їх запровадити) та застосовує їх, не буде за столом”, - додав Таяні.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.