Спеціальні потреби

Amnesty International стверджує, що Ізраїль вчиняє геноцид у Газі


Палестинські діти біля лікарні Насера ​​в Хан-Юнісі на півдні Сектора Газа, 5 грудня 2024 року.
Палестинські діти біля лікарні Насера ​​в Хан-Юнісі на півдні Сектора Газа, 5 грудня 2024 року.

Лондонська група Amnesty International опублікувала звіт, у якому дійшла висновку, що Ізраїль та його військові порушили Конвенцію про геноцид від 1948 року, підтриману Організацією Об’єднаних Націй.

У звіті, який опублікували у четвер, 5 грудня, геноцид визначено як "дії, вчинені з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову чи релігійну групу".

Ізраїль стверджує, що заява Amnesty International є "цілком неправдивою та базується на брехні", і засудив правозахисну організацію як "жалюгідну та фанатичну організацію".

Майже 300-сторінковий звіт Amnesty International охоплює дев’ятимісячний період після нападу бойовиків ХАМАС на південь Ізраїлю 7 жовтня 2023 року, в результаті якого загинуло принаймні 1200 людей і 250 осіб захопили в заручники. У відповідь Ізраїль розпочав масштабну наземну та повітряну кампанію проти палестинського анклаву.

Amnesty заявила, що дійшла свого висновку на основі сотень "дегуманних і геноцидних заяв" ізраїльських офіційних осіб, а також повідомлень із Гази.

У документі згадується про 15 ізраїльських авіаударів, здійснених з жовтня 2023 року по квітень 2024 року, внаслідок яких загинули 334 мирних жителі, у тому числі 141 дитину. Amnesty заявила, що немає жодних доказів того, що будь-які з ударів були спрямовані по військових об’єктах.

Правозахисники заявили, що дії Ізраїлю - такі як масова евакуація, через яку більшість із 2,3 мільйона жителів Гази були переміщені, та обмеження поставок гуманітарної допомоги, навмисне призводять до знищення палестинців шляхом "повільної, прорахованої смерті".

Агнес Калламар, генеральна секретарка Amnesty, заявила у звіті, що висновки групи "мають послужити тривожним дзвінком для міжнародної спільноти: це геноцид".

Калламард сказав, що Сполучені Штати, головний міжнародний союзник Ізраїлю, та інші країни, які постачають Ізраїлю зброю, ризикують стати співучасниками геноциду.

США назвали висновки Amnesty International необґрунтованими, але продовжують наполягати на забезпеченні всіх заходів для захисту цивільного населення Гази. Про це під час брифінгу в Державному департаменту у четвер зазначив речник відомства Ведант Пател.

"Ми продовжуємо вважати ці висновки щодо звинувачень у геноциді необґрунтованими. Це не змінює наших пріоритетів, ми наголошуємо на забезпеченні відповідного доступу до гуманітарної допомоги, вжиття всіх можливих заходів для захисту цивільних осіб, переконанні, що ми робимо все можливе, щоб закінчити цю війну", - сказав Пател.

У заяві, опублікованій на платформі X, міністерство закордонних справ Ізраїлю розкритикувало доповідь правозахисників як "сфабриковану", і назвало дії ХАМАСу 7 жовтня "геноцидною різаниною".

Ізраїль захищається проти "щоденних атак із семи різних фронтів", "у повній відповідності до міжнародного права", наголосили у МЗС.

Видання The Washington Post з посиланням на заяву ізраїльських військових, пише, що військові назвали "твердження Amnesty про геноцид і навмисне заподіяння шкоди не тільки необґрунтованими, але й такими, що ігнорують порушення ХАМАСом міжнародного права, включаючи використання цивільних осіб як живий щит і навмисне націлювання на цивільне населення Ізраїлю”.

Відділення Amnesty в Ізраїлі також заперечило звинувачення, заявивши, що немає переконливих доказів геноциду.

Ізраїльський офіс Amnesty заявив, що не брав участі в дослідженні для звіту, але також заявив, що необхідно провести розслідування можливих злочинів проти людства, скоєних Ізраїлем.

За даними міністерства охорони здоров’я Гази, яке контролюється ХАМАСом, внаслідок контрнаступу Ізраїлю в Газі загинуло понад 44 500 палестинців, більша частина з яких становили жінки та діти. Ізраїль заявляє, що кількість загиблих включає тисячі вбитих ним бойовиків.

Ізраїль стверджує, що бойовики ХАМАСу часто використовують житлові будинки, школи та лікарні для оперативного прикриття. ХАМАС це заперечує, звинувачуючи ізраїльські сили в невибіркових атаках.

Доповідь Amnesty приєднується до голосів міжнародної спільноти, які звинувачують Ізраїль у порушеннях прав людини під час його війни проти Гази.

Минулого місяця Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони Йоава Галланта за звинуваченнями у воєнних злочинах і злочинах проти людства, включаючи голод як метод ведення війни.

Південно-Африканська Республіка висунула звинувачення в геноциді проти Ізраїлю в Міжнародному суді в Гаазі, який підтримується ООН.

Припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою"

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив у середу, що попри бойові дії в Газі, хитке перемир’я між Ізраїлем і "Хезболлою" в Лівані "тримається", хоча ворогуючі сторони продовжують періодично завдавати одна одній нових ударів в останні дні, а Ізраїль почав у середу нові обстріли в Лівані.

Блінкен сказав журналістам на полях зустрічі НАТО в Брюсселі: "Припинення вогню зберігається, і ми використовуємо механізм, який був створений, коли виникли будь-які занепокоєння щодо будь-яких передбачуваних або ймовірних порушень".

І Ізраїль, і "Хезболла" звинувачують один одного в порушенні тижневого перемир'я, яке має завершити 14-місячну боротьбу, що призвела до загибелі тисяч людей у Лівані та викликала масове переміщення жителів по обидва боки ізраїльсько-ліванського кордону.

Ізраїль активізував свою кампанію проти "Хезболли" на півдні Лівану наприкінці вересня після майже року нападів з боку "Хезболли" на підтримку свого союзника ХАМАС після атаки палестинського угруповання на Ізраїль у жовтні 2023 року.

У Газі все ще утримуються близько 100 заручників, приблизно третину з яких вважають мертвими.

Сполучені Штати, Великобританія та інші західні країни визнали ХАМАС і "Хезболлу" терористичними групами.

В статті використані матеріали Associated Press, Agence France-Presse та Reuters.

Читайте також:

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG