"Залишатися відданим курсу на спокійну та конструктивну співпрацю з президентом США Дональдом Трампом". Таку пораду дав президент Польщі Анджей Дуда під час останньої телефонної розмови із президентом України Володимиром Зеленським. Про це йдеться в дописі польського лідера в мережі X.
На думку Дуди лише за підтримки Сполучених Штатів можна досягти міцного миру в Україні.
"Я вірю, що добра воля і чесність є основою стратегії переговорів США. Я не сумніваюся, що президент Трамп керується глибоким почуттям відповідальності за глобальну стабільність і мир", - написав Дуда.
На тлі зустрічі американської та російської делегацій в Саудівській Аравії 18 лютого президенти США та України обмінялись різкими заявами. Так Трамп назвав Зеленського "диктатором без виборів" поклав на Зеленського відповідальність за те, що йому не вдалось уникнути війни проти України, а той заявив, що Трамп живе в "дезінформаційному середовищі".
Близькі зв'язки Вашингтона та Варшави
Сполучені Штати не можуть відмовитися від УкраїниМоравецький
Президент Анджей Дуда має тісні стосунки з Трампом ще з часів його першого терміну. Про це пише Аарон Корева, директор варшавського офісу аналітичного центру Атлантична рада. Трамп називав Дуду своїм другом, проводив з ним кілька зустрічей в тому числі коли вже не був президентом.
Однопартієць Дуди (партія "Право і Справедливість") та колишній прем'єр Польщі Матеуш Моравецький напередодні 20 лютого теж схвально говорив про роль президента Трампа у можливому завершенні війни. Він виступив на щорічній Конференції консервативної політичної дії (CPAC), яка об'єднує консервативних активістів.
"Я впевнений, що яку б тактику переговорів і яку б стратегію переговорів президент Трамп не застосовував - це одне. Інше – це інтереси американського народу та інтереси Сполучених Штатів. І це означає, що він не може і Сполучені Штати не можуть відмовитися від України, тому що посилення Росії призведе до дуже сильного китайсько-російського альянсу", - заявив в інтерв'ю Голосу Америки Моравецький.
В адміністрації Трамп Польшу називають зразковою країною НАТО. Польща витрачає найбільший відсоток свого ВВП (4,7 %) на оборону серед країн Альянсу.
"Ми бачимо Польщу взірцевим союзником на континенті, готовим інвестувати не лише в їхню оборону, а й у нашу спільну оборону та захист континенту", – заявив міністр оборони США Піт Геґсет під час візиту минулого тижня до Варшави.
Адвокація за Україну
Попри теплі публічні заяви поляки з осторогою ставляться до заяв президента Трампа стосовно України, пише Корева. Окрім того, в польському уряді побоюються, що президент США може вивести американський контингент з Польщі, а це 10 тисяч військових.
"Наприклад, погроза вивести американських солдатів перед президентськими виборами в Польщі в середині травня може серйозно зашкодити кандидату від Громадянської коаліції прем’єр-міністра Дональда Туска Рафалу Тшасковському", - пише Корева.
Втім після зустрічі з представником США з питань Росії та України Кітом Келлогом у Варшаві цього тижня Дуда заявив, що США не планують зменшувати присутність своїх сил у Європі.
Для переговорів з американськими посадовцями до Вашингтона прилетів міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Мета візиту серед іншого запобігти можливій угоді США та Росії невигідній Україні. Про це з посилання на свої джерела пише польське видання Rzeczpopolita.
"Ми хочемо переконати американців, що їхні інтереси й наші врешті-решт можуть зійтися. Це оптимістичний варіант" – кажуть співрозмовники видання.
Напередодні Радослав Сікорський опублікував авторську колонку в американському Newsweek, де чітко пояснює свій погляд на Росію як на головного агресора у війні з Україною.
"Це сучасна колоніальна війна проти українського народу, який, як і ми, поляки 30 років тому, хоче кращого життя і розуміє, що ніколи не зможе досягти цієї мети, повернувшись у підкорення Росії. Саме за це їх карають", – написав Сікорський.
Польща, ймовірно, є однією з найкраще оснащених країн Європи для того, щоб допомогти налагодити комунікацію між Трампом і Зеленським, вважає Корева.
З одного боку керівник МЗС Радослав Сікорський може звернутися до "американських правих", а прем'єр Дональд Туск "дуже добре знає європейську політику".
В своїй останній публікації в мережі X прем'єр-міністр Дональд Туск звернувся із закликом до європейців.
"Досить говорити, час діяти! 1. Нумо фінансувати нашу допомогу Україні із заморожених російських активів. 2. Зміцнімо повітряний контроль, варту на Балтиці та кордони ЄС з Росією. 3. Давайте швидко приймемо нові фіскальні правила для фінансування безпеки та оборони ЄС. Зараз!", - написав Туск.
У статті використане інтерв'ю кореспондентки Голосу Америки Тетяни Ворожко.