Спеціальні потреби

Три цілі Путіна в Китаї. Експерти аналізують, як він використає війну в Україні та наступ на Харківщину


Зображення на частині попереджувального знаку на колючому дроті з китайського боку кордону між Росією, Китаєм і Північною Кореєю поблизу міста Хуньчунь, Китай. REUTERS/Damir Sagolj
Зображення на частині попереджувального знаку на колючому дроті з китайського боку кордону між Росією, Китаєм і Північною Кореєю поблизу міста Хуньчунь, Китай. REUTERS/Damir Sagolj

16-17 травня президент Росії Володимир Путін відвідає Пекін. Китай наразі є одним з головних партнерів воєнної спроможності Росії, зокрема постачає їй “військову електроніку”, сказав напередодні путінського візиту до КНР держсекретар США Ентоні Блінкен, коли перебував з візитом у Києві. Експерти аналізують, якими є цілі Путіна під час його поїздки до лідера Китаю Сі Цзіньпіна.

“Багато обіймів, багато подарунків”

Так, Вільям Померанц, директор інституту Кеннана при міжнародному науковому центрі Вудро Вільсона в інтерв’ю журналістці Голосу Америки Тетяні Ворожко сказав:

Путін знову демонструє, що Росія є молодшим партнером у китайсько-російських відносинах
Вільям Померанц

“Візит Путіна до Китаю – це візит до його основного партнера, який, по суті, підтримує Росію багатьма способами, але Китай також побоювався порушити санкції, а торгівля між Росією та Китаєм скоротилася. Отже, я думаю, що Путін знову демонструє, що Росія є молодшим партнером у китайсько-російських відносинах”.

На думку експерта, Путін намагатиметься переконатися, що Китай підтримує Росію в будь-яких міжнародних переговорах або, по суті, знайде спосіб обійти санкції США.

А Мелінда Гарінг, експертка Євразійського центру Атлантичної ради в інтерв'ю Марії Ульяновській заявила:

“Зростання співпраці між Росією та Китаєм викликає занепокоєння. Ми бачили міцну дружбу Сі і Путіна: багато обіймів, багато подарунків протягом тривалого часу. Але війна дійсно об’єднала їх по-новому, і ми бачимо, що китайці створюють російську військову економіку”.

Війна дійсно об’єднала їх по-новому
Мелінда Гарінг

Технології, які надає Китай, є ключовими для воєнних зусиль Росії в Україні, наголошує Гарінг:

“Це точно те, на що варто звернути увагу, і я думаю, що з погляду США ми повинні бути ще більше обізнаними щодо санкцій проти Китаю через технології, надані ним Росії. Китай постачає обладнання, у тому числі безпілотники, і росіяни дуже на них покладаються”.

Відлік тісної дружби, по яку говорить експертка, видання The Guardian веде ще з 2014 року, коли російський лідер відвідав Пекін з дводенним державним візитом, щоб обговорити угоду про постачання газу. Цей візит відбувся після російської анексії Криму, через що більшість західного світу уникала Москви, наголошує видання.

Сі згодом відвідав Москву та сидів поруч з Путіним під час параду перемоги, бойкотованого західними лідерами через захоплення росіянами території на сході України. У 2018 році Китай вперше взяв участь у масштабних стратегічних навчаннях, організованих Москвою. А у 2019 році Сі Цзіньпін прилетів до Москви й назвав Путіна “найкращим другом”. За кілька тижнів до повномасштабного вторгнення в Україну 2022 року два лідери святкували свою “безмежну” дружбу.

Ьагато гордих і здебільшого порожніх розмов про те, наскільки успішним є цей союз
Джон Гербст

Джон Гербст, старший директор Центру Євразії в Атлантичній раді у коментарі Голосу Америки наголосив, що Путін їде з великою групою – військові, політики, міністри закордонних справ і оборони, бізнесмени: “Він сподівається, і Сі Цзіньпін, я думаю, із задоволенням погодиться, що це покаже багатоелементність китайсько-російських відносин, як і китайську підтримку Росії”.

На думку Гербста, Путін хотів би отримувати китайську зброю:

“Я не думаю, що він її отримає. Але це будуть усілякі запевнення та багато гордих і здебільшого порожніх розмов про те, наскільки успішним є цей союз”.

“Надто конкретних результатів” очікувати не варто, переконаний дипломат.

Три цілі Путіна у Китаї

Путін прагне поглибити російсько-китайські стратегічні зв’язки та переслідує три головні цілі, сказав виданню CNBC Макс Гесс, співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики.

“Сила Сибіру 2”, подальша підтримку Китаю у війні в Україні та доступ до фінансових ринків
Макс Гесс

Йдеться про угоду щодо газопроводу “Сила Сибіру 2”, подальшу підтримку Китаю у війні в Україні (особливо щодо обладнання) та про доступ китайських фінансових ринків і використання китайської валюти для розвитку російської торгівлі, вважає Гесс.

Як повідомляв Голос Америки, Путін перед поїздкою в Китай заявив про “згоду з китайською позицією” щодо припинення війни Росії проти України (що в Пекіні та в Москві називають “врегулюванням української кризи”). Але демонстративно уникає згадки, що першочерговим в офіційних китайських документах є наголос на суверенітеті та територіальній цілісності країн, відповідно до статуту ООН. Путін протиставляє Заходу близькість партнерства Росії й Китаю.

Чи зблизить Пекін та Москву американське мито на товари з Китаю

Зі свого боку Адміністрація президента США Джо Байдена 15 травня оголосила про нові жорсткі тарифні ставки на китайський імпорт, щоб захистити американську промисловість від недобросовісної конкуренції.

Це, вважають оглядачі, може зблизити Пекін з Москвою. “Просто подивіться, як Байден встановив 100% мита на експорт китайських електромобілів. Все це посилає сигнал китайцям, що незалежно від того, кого оберуть в листопаді, США намагаються їх стримати”, — сказав у коментарі каналу CNBC Ян Бреммер, політолог і президент компанії з політичних ризиків Eurasia Group.

Таку позицію підтримує і видання The Guardian, припускаючи, що американське мито на китайський імпорт на суму 18 мільярдів доларів посилить міцність відносин Сі та Путіна, котрі, як відомо, ще у лютому 2022 року "підняли тост" за свою “безлімітну дружбу”, що мала на меті зокрема противагу глобальному впливу США.

Газета називає це рішення продовженням “торговельної війни епохи Трампа”, який свого часу запровадив податки на китайський імпорт на суму понад 300 мільярдів доларів. Джо Байден додав до цієї суми ще товари на 18 мільярдів доларів, включаючи сонячні панелі, електромобілі та напівпровідники. На електромобілі ставки були підвищені з 25% до 100%.

“Тихо обійти обмеження США”

Британське видання The Guardian констатує, що на зустрічі у Пекіні політичні команди обох країн, які спеціалізуються на співробітництві в галузі торгівлі, енергетики та безпеки, “шукатимуть способи тихо обійти обмеження США, які призвели до скорочення китайського експорту в Росію після повоєнного буму споживчих товарів і товарів подвійного призначення, що були вирішальними для російської військової машини в Україні”.

Пекін терпітиме війну та продовжуватиме надавати перевагу торговельним і дипломатичним відносинам із Москвою
The Guardian

Аналітики в Китаї та Росії заявили, пише The Guardian, що хоч Пекін і надає перевагу швидкому припиненню бойових дій в Україні, він “терпітиме війну та продовжуватиме надавати перевагу торговельним і дипломатичним відносинам із Москвою”, намагаючись отримати сприятливі умови для розширення торгівлі та економіки.

Це призведе, утім, до ще більшої залежності Росії від Китаю як торгового партнера та ключового дипломатичного союзника в її конфлікті із Заходом, вважають експерти.

Аналітики в Китаї та Росії повідомили The Guardian, що обидві сторони “намагатимуться протистояти тиску США і шукатимуть обхідні шляхи, які дозволять їм продовжувати розширювати торгівлю подалі від пильного ока США”.

Візит до Китаю на фоні наступу на Харківщину

Агенція Associated Press наголошує: дводенна поїздка російського лідера відбувається в той момент, коли російські війська розпочали наступ у Харківській області – найпотужніше вторгнення з початку повномасштабного вторгнення, що змусило евакуюватися майже 8000 людей.

Цей візит “сприяє зусиллям Китаю та Росії повалити очолюваний США західний демократичний порядок” на користь більш авторитарної моделі, яка пригнічує політичну опозицію, права людини та свободу слова, мовиться у статті АР.

Агенція також нагадує, що російсько-китайські військові зв’язки зміцнилися. Протягом останніх років вони провели серію спільних військових навчань, включаючи військово-морські навчання та патрулювання дальніх бомбардувальників над Японським і Східнокитайським морями. Китай масово розширює свою оборонну промисловість, включаючи будівництво авіаносців і атомних підводних човнів.

Раніше Путін заявляв, що Росія ділиться з Китаєм військовими технологіями, які допомогли значно зміцнити його обороноздатність. У жовтні 2019 року він зазначив, що Росія допомагає Китаю розробити систему раннього попередження для виявлення запусків балістичних ракет — систему, яка включає наземні радари та супутники, якими володіють лише Росія та США.

CNN додає, що Путін зустрінеться з Сі в Пекіні у час, коли “світ здригається від глобальних конфліктів”.

Другий візит менш ніж за рік – це “ознака їхньої згуртованості на тлі зміцнення глобальних ліній розлому, коли конфлікт спустошує Газу, а Росія просувається в Україні”, пише CNN. А обидва лідери діють “у межах слабкої, але наростальної координації інтересів між відверто антиамериканськими країнами Іраном і Північною Кореєю”, про що попереджав минулого місяця генсек НАТО Єнс Столтенберг.

"Ми живемо в більш небезпечному світі, авторитарні сили все більше зближуються. Росія отримує підтримку у своїй агресивній війні від Китаю, Ірану та Північної Кореї”, - заявляв генсек НАТО.

Москва шукає більше підтримки для своєї війни в Україні

Путін відвідає Сі, перевіряючи партнерство “без обмежень”, оскільки Москва шукає більше підтримки для своєї війни в Україні, – пише видання The New York Times. Але Пекін, пишуть оглядачі газети, ризикує відштовхнути Європу, ключового торгового партнера, необхідного для відновлення економіки Китаю.

“Китай вважає Росію важливим стратегічним партнером і хоче належним чином поважати Путіна, але він також хоче підтримувати здорові відносини з Європою та Сполученими Штатами з економічних міркувань і не тільки. Це дуже складний акт балансування”, — прокоментував газеті Шен Дінлі, шанхайський науковець з міжнародних відносин.

Сі зустрічався з Путіним понад 40 разів, у тому числі віртуально – більше, ніж будь-який інший лідер, підрахували у NYT.

Час-Time. Блінкен у Києві: допомога скоро прибуде до України
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG