Спеціальні потреби

Демократія - це "те хто ми є", говорить Байден після проміжних виборів


Президент США Джо Байден виступає в Білому домі, 9 оистопада 2022 року
Президент США Джо Байден виступає в Білому домі, 9 оистопада 2022 року

Результати проміжних виборів в Америці, які визначать, хто отримає більшість в Конгресі, ще не відомі, після цілого дня підрахунку голосів, але вибори стали хорошим днем для демократії, заявив у середу президент Джо Байден.

«Наша демократія пройшла випробування в останні роки, але своїми голосами американський народ висловився і ще раз довів, що демократія — це те, хто ми є», — сказав Байден журналістам під час 53-хвилинної прес-конференції в Білому домі.

Президент заявив, що його партія, Демократична, краще ніж очікувалось показала себе стосовно республіканців і оголосив, що запросить лідерів обох партій до Білого дому після того, як повернеться із зустрічей G-20 в Індонезії, де міжнародні лідери обговорять, як працювати з питань економіки і пріоритетів національної безпеки.

У середу ще не було відомо, хто контролюватиме Конгрес, а підрахунок голосів може розтягнутися на кілька днів, через високу конкурентність виборів.

Перед загальнонаціональними виборами у вівторок більшість соціологів передбачали, що опозиційна Республіканська партія отримає контроль над Палатою представників і, можливо, Сенатом, а республіканці булі певні, що зможуть перешкодити політичним устремлінням Байдена на другу половину чотирирічного терміну в Білому домі.

Зараз Сенат розділений 50-50 між демократами та республіканцями. Але на проміжних виборах у вівторок демократи втратили контроль над місцем, яке займали республіканці, у східному штаті Пенсильванія, тоді як результат залишався невизначеним у трьох інших штатах – Арізоні та Неваді на заході Сполучених Штатів та Джорджії на півдні.

На кону - 35 зі 100 місць у Сенаті

Віце-губернатор штату Пенсильванія Джон Феттерман претендував на місце в Сенаті, яке незабаром звільниться, перемігши свого опонента-республіканця, знаменитого телевізійного лікаря Мехмета Оза, який став би першим членом Сенату - мусульманином.

У штаті Джорджія чинний сенатор-демократ Рафаель Ворнок мав незначну перевагу над своїм опонентом-республіканцем, колишньою зіркою професійного футболу Гершелем Вокером. Але оскільки третій кандидат у перегонах набрав 2% голосів, кінцевий результат визначить другий тур 6 грудня, оскільки ні Ворнок, ні Вокер не досягли необхідного для перемоги порогу в 50%. У Палаті представників залишається така ж невизначеність. Станом на середу вдень республіканці з більшою ймовірністю здобудуть більшість у 218 місць у палаті з 435 членів, отримавши 206 місць у порівнянні з 183 у демократів.

Під час голосування у вівторок на кону стояли всі місця в Палаті представників

Багато республіканців передбачали “червону хвилю” перемог. Коли цього не відбулося, конгресмен Кевін Маккарті, ймовірний новий спікер Палати представників від республіканців, відклав вечірню промову.

Зрештою, звертаючись до прихильників у середу він сказав: «Зрозуміло, що ми збираємося повернути Палату представників. Коли ми прокинемося завтра, ми будемо у більшості, і [поточний спікер Палати] Ненсі Пелосі буде в меншості".

У своїх зауваженнях він проігнорував той факт, що демократи показали значно кращі результати, ніж очікувалося.

Байден спостерігав за результатами виборів у вівторок увечері в Білому домі та подзвонив демократам-переможцям, щоб привітати їх.

У деяких штатах посадовці виборчої системи попереджають, що результат буде відомий через кілька днів, бо потрібен час, що відкрити конверти з надісланими бюлетенями з поштовим штемпелем до дня виборів, а потім підрахувати.

Незалежно від остаточного підрахунку голосів, результат, безперечно, суперечить політичній історії США, у якій партія першого президента — у цьому випадку демократи — часто втрачає велику кількість місць у Палаті представників.

Президент-демократ Білл Клінтон програв республіканцям 54 місця в Палаті представників у 1994 році, а президент-демократ Барак Обама втратив 63 у 2010 році. Президент-республіканець Джордж Буш отримав вісім місць у 2002 році, користуючись широкою підтримкою після нападу Аль-Каїди у 2001 році, у результаті яких загинуло майже 3000 людей.

Попередні дані свідчать про те, що на проміжних виборах було подано близько 115 мільйонів голосів, згідно з підрахунками United States Elections Project. Цифра, ймовірно, зросте, коли буде підраховано решту голосів. Для порівняння, на останніх проміжних виборах у 2018 році проголосувало понад 122 мільйони людей.

Виборці в багатьох штатах також голосували щодо правового статусу абортів, ставок на спорт і марихуани. Виборці в Каліфорнії, Мічигані та Вермонті схвалили ініціативи, що закріплюють права на аборти в конституціях штатів, тоді як виборці в південно-східному штаті Кентуккі відхилили ініціативу, яка б заборонила аборти в штаті, хоча вони переобрали противника абортів, сенатора Ренда Пола. .

Виборці штату Меріленд обрали свого першого чорношкірого губернатора, демократа Веса Мура, і вирішили зробити канабіс легальним. Але в кількох інших штатах подібні пропозиції, здається, зазнають поразки.

Історія також творилась в Массачусетсі, де демократка Маура Гілі стане першою жінкою-губернатором штату та першою відкритою лесбійкою, головою виконавчої влади штату.

В Арканзасі колишній прес-секретар Білого дому Трампа Сара Хакабі Сандерс, республіканка, була обрана губернатором, як і очікувалося. Її батько, Майк Хакабі, десять років був губернатором штату.

Вибори пройшли без масштабних порушень

День виборів по всій країні пройшов переважно без проблем. Але офіційні особи в двох підконтрольних республіканцям штатах, Міссурі та Флориді, відмовили чиновникам федерального міністерства юстиції всередину виборчих дільниць для моніторингу голосування на предмет можливих порушень прав. Керівники виборів двох штатів поставили під сумнів повноваження департаменту мати спостерігачів на дільницях.

Як Республіканська, так і Демократична партії спостерігали за виборчими опитуваннями в багатьох місцях Сполучених Штатів, щоб спостерігати за будь-якими порушеннями, хоча фактичні фальсифікації на виборах у США незначні. Міністерство юстиції також контролювало дотримання федеральних законів про виборчі права в 24 штатах, окрім Міссурі та Флориди.

Економіка, аборти турбують виборців

У нещодавньому опитуванні Pew Research Center понад три чверті американських виборців сказали, що на цих виборах економіка є їх головною проблемою. Екзит-полінг у день виборів показав, що швидке зростання споживчих цін було головною проблемою для 32% виборців, але права на аборти були головною проблемою для 27% виборців, а інші проблеми, такі як злочинність та імміграція, залишилися далеко позаду.

"Процентні ставки, ринок житла, ціна на бензин, помітно, що в продуктових магазинах їжа дуже, дуже дорога, а є товари, які навіть не можна знайти. Це велике занепокоєння", - сказала Голосу Америки Аманда Дуглас, виборець у південно-східному штаті Джорджія.

Після рішення Верховного суду США в червні про припинення національного права на аборт соціальні проблеми також спонукали деяких виборців.

«Я вважаю, що кожен повинен мати доступ до медичної допомоги [незалежно від] ваших особистих поглядів на справу «Роу проти Вейда» чи аборти», — сказала Голосу Америки Тереза Алменд, виборець із Джорджії.

До написання статті долучились Кетрін Гіпсон, Масуд Фарівар і Стів Герман.

Розсилка

Відео - найголовніше

Як українці в Лос-Анджелесі збирають гроші для ЗСУ. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:24 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG