Угода про українські критично важливі матеріали може бути підписана вже незабаром, кажуть, як у Вашингтоні, так і в Києві.
Президент США Дональд Трамп назвав домовленість "життєво важливою". У дописі в понеділок він зазначив, що на зустрічі з G7 він "наголосив на важливості життєво важливої угоди "Про критичні мінерали та рідкісноземельні метали" між Сполученими Штатами та Україною, яку ми сподіваємось дуже скоро підписати".
В Білому домі очікують, що Україна та США підпишуть угоду про українські мінерали вже цього тижня. Про це заявив спецпредставник США з питань Близького сходу Стів Віткофф.
"Я очікую, що угоду буде підписано цього тижня", - сказав Віткофф в неділю в коментарі CNN.
"Команди України та США - на кінцевих стадіях перемовин щодо угоди з мінералів", - написала в Х міністерка юстиції України Ольга Стефанішина. Вона висловила сподівання на те, що підписати угоду зможуть лідери США та України у Вашингтоні.
В неділю президент України Володимир Зеленський прокоментував угоду, сказавши, що хотів би обговорити її з Дональдом Трампом. Основну критику Зеленського викликало те, що, на його думку, угода не передбачає гарантій безпеки, а також він розкритикував ідею створення фонду, який має наповнювати Україна.
Деталі проєкту домовленості поки невідомі.
Гарантії безпеки
Зеленський сказав, що не побачив в пропонованій домовленості гарантій безпеки. "Я хочу діалогу. Я не підписую те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців", - сказав Зеленський пресі.
Міністр фінансів США Скотт Бессент в ефірі FoxNews визнав, що угода "не включає військові гарантії", однак зазначив, що угода "містить непрямі (implicit) гарантії, що якщо Сполучені Штати інвестуватимуть суттєво в економічне майбутнє, я називаю це "економічні безпекові гарантії". Чим більше активів американські компанії матимуть на місці, тим більшу зацікавленість США матимуть у майбутньому добробуті української економіки, тим більше безпеки це створює для народу України і тим більша віддача для американського платника податків".
Бессент висловив переконання, що "угоду буде підписано в короткостроковій перспективі і це дасть президенту Трампу важіль і надішле потужний сигнал російському керівництву, що США має серйозне партнерство з українським народом".
В Києві очікують, що в угоду буде закладено безпековий компонент щодо припинення вогню, каже Голосу Америки віцепрезидентка Київської школи економіки Наталія Шаповал.
Вона вказує - "непрямі гарантії не спрацювали, а присутність американських компаній не стала безпековою гарантією для України. Шаповал наводить приклад великого заводу Philip Morris, який було знищено, а завод компанії Mondelis в Тростянці "було сильно зруйновано". "Непрямі гарантії - це, напевно, неробоча історія", - підсумовує вона.
Чи стане угода "планом Маршалла" для України
Зеленський також виступив проти пропозиції США створити фонд, в який перераховуватиме кошти Україна. "Якщо ці гроші йдуть у фонд, і нічого з-за кордону не приходить у цей фонд, а все всередині країни, це означає, що ми віддаємо борг", - заявив Зеленський.
"Стало зрозуміло всі меседжі до цього, які йшли в США, що ми говоримо про борг. Що Україна повинна визнати таким чином борг. Тому що якщо фонд, а куди йдуть гроші від видобутку, а вони йдуть у фонд, і якщо він, згідно другого варіанта угоди, на 100% належить США, це говорить про те, що це не коінвестиція 500 мільярдів", – сказав український президент.
Шаповал зауважує, що з позиції США вкладається враження, що "США обговорюють відновлення України, а потім вже вирішать, як допомагати Україні з безпекою". Однак, для України насамперед ця угода важлива як сприяння гарантій.
Коментуючи можливі аналогії, що обговорюються в соцмережах створення фонду з планом Маршалла, який США створили для підтримки Європи після Другої світової війни і який також передбачав створення фонду для внутрішніх інвестицій, Шаповал припустила певну подібність.
"Якщо дійсно буде створений такий фонд, у американців буде контроль схожим чином, як було в плані Маршала, буде і багато закупівель, і участь саме американських компаній, і допомога у вигляді там обладнання чи ще щось, як це було в плані Маршала", - каже вона, однак зазначає, що наводяться і інші приклади, як то фонди національного добробуту створені в Саудівській Аравії чи ОАЕ.
Україна, на відміну від згаданих країн не є великим експортером природних ресурсів - основні експортні товари України - це метали та сільськогосподарські товари. Минулого року доходи від природних ресурсів склали 2,5% бюджетних надходжень в Україні, пише NYT. Видання вказує на оцінки українських посадовців та експертів, що для суттєвого збільшення видобутку, спершу потрібно провести оцінку покладів, а "адміністративні та законодавчі перепони все ще заважають іноземним інвестиціям в галузі".
Які копалини можуть зацікавити інвесторів
КШЕ готувало матеріали, а також мапу корисних копалин України, які могли б зацікавити західних інвесторів. Ці матеріали, зокрема були презентовані на засіданні в Давосі, на конференціях з відновлення України в Берліні та Лондоні.
Серед українських копалин, які можуть найбільше зацікавити американських інвесторів дослідники виділяють титан та графіт. Ці поклади "більш розроблені", вказує Шаповал і зазначає, що в перспективі можливий видобуток літію, адже на нього великий попит. Однак, на відміну від інших країн, видобуток в Україні біде складніший.
"Загалом в Україні понад 24 критичних матеріалів, які потрібні для смартфонів для квантового комп'ютера. І їх поклади менші, але вони теж важливі, навіть якщо вони не в таких великих кількостях", - додає вона.
Шаповал вказує і на історії успіху інвестицій у видобуток корисних копалин в Україні на прикладі компанії "Велта", що видобуває титан.
Угода зі США "якщо все буде добре, може створити передумови для інвестицій в сектор критичних матеріалів, створення додаткових надходжень і в бюджет, і економічний розвиток".
В Білому домі наголосили на тому, що Україна має достатньо сировини для виробництва алюмінію. "Наприклад, (в Україні) є достатньо алюмінію, якби їхні металообробні потужності були повністю спроможні, якби ми мали це зовнішнє фінансування для імпорту США на цілий рік".
Він додав: "Там досить галію, тритію, там титан, один із найбільших покладів титану в усій Європі, але для цього потрібні інвестиції, щоб це працювало на повну, тож наша позиція: 50% чогось більшого... - це краще, ніж 100% того, що вони мають зараз, тож нарощуймо разом нашу економічну співпрацю. І звісно, США захищатимуть наші ресурси, в які ми інвестуємо, це може означати трильйони не лише для українського народу, а й для нас і для стабільності регіону. Й ці економічні інвестиції - це найкращі гарантії безпеки, на які може сподіватись Україна".