Спеціальні потреби

Трамп сподівається, що Київ швидко підпише угоду про критичні матеріали. В Києві хочуть бачити гарантії безпеки


В неділю президент України Володимир Зеленський сказав, що хотів би обговорити угоду про корисні копалини з президентом США Дональдом Трампом
В неділю президент України Володимир Зеленський сказав, що хотів би обговорити угоду про корисні копалини з президентом США Дональдом Трампом

Угода про українські критично важливі матеріали може бути підписана вже незабаром, кажуть, як у Вашингтоні, так і в Києві.

Президент США Дональд Трамп назвав домовленість "життєво важливою". У дописі в понеділок він зазначив, що на зустрічі з G7 він "наголосив на важливості життєво важливої угоди "Про критичні мінерали та рідкісноземельні метали" між Сполученими Штатами та Україною, яку ми сподіваємось дуже скоро підписати".

В Білому домі очікують, що Україна та США підпишуть угоду про українські мінерали вже цього тижня. Про це заявив спецпредставник США з питань Близького сходу Стів Віткофф.

"Я очікую, що угоду буде підписано цього тижня", - сказав Віткофф в неділю в коментарі CNN.

"Команди України та США - на кінцевих стадіях перемовин щодо угоди з мінералів", - написала в Х міністерка юстиції України Ольга Стефанішина. Вона висловила сподівання на те, що підписати угоду зможуть лідери США та України у Вашингтоні.

В неділю президент України Володимир Зеленський прокоментував угоду, сказавши, що хотів би обговорити її з Дональдом Трампом. Основну критику Зеленського викликало те, що, на його думку, угода не передбачає гарантій безпеки, а також він розкритикував ідею створення фонду, який має наповнювати Україна.

Деталі проєкту домовленості поки невідомі.

Гарантії безпеки

Зеленський сказав, що не побачив в пропонованій домовленості гарантій безпеки. "Я хочу діалогу. Я не підписую те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців", - сказав Зеленський пресі.

Міністр фінансів США Скотт Бессент в ефірі FoxNews визнав, що угода "не включає військові гарантії", однак зазначив, що угода "містить непрямі (implicit) гарантії, що якщо Сполучені Штати інвестуватимуть суттєво в економічне майбутнє, я називаю це "економічні безпекові гарантії". Чим більше активів американські компанії матимуть на місці, тим більшу зацікавленість США матимуть у майбутньому добробуті української економіки, тим більше безпеки це створює для народу України і тим більша віддача для американського платника податків".

Бессент висловив переконання, що "угоду буде підписано в короткостроковій перспективі і це дасть президенту Трампу важіль і надішле потужний сигнал російському керівництву, що США має серйозне партнерство з українським народом".

В Києві очікують, що в угоду буде закладено безпековий компонент щодо припинення вогню, каже Голосу Америки віцепрезидентка Київської школи економіки Наталія Шаповал.

Вона вказує - "непрямі гарантії не спрацювали, а присутність американських компаній не стала безпековою гарантією для України. Шаповал наводить приклад великого заводу Philip Morris, який було знищено, а завод компанії Mondelis в Тростянці "було сильно зруйновано". "Непрямі гарантії - це, напевно, неробоча історія", - підсумовує вона.

Чи стане угода "планом Маршалла" для України

Зеленський також виступив проти пропозиції США створити фонд, в який перераховуватиме кошти Україна. "Якщо ці гроші йдуть у фонд, і нічого з-за кордону не приходить у цей фонд, а все всередині країни, це означає, що ми віддаємо борг", - заявив Зеленський.

"Стало зрозуміло всі меседжі до цього, які йшли в США, що ми говоримо про борг. Що Україна повинна визнати таким чином борг. Тому що якщо фонд, а куди йдуть гроші від видобутку, а вони йдуть у фонд, і якщо він, згідно другого варіанта угоди, на 100% належить США, це говорить про те, що це не коінвестиція 500 мільярдів", – сказав український президент.

Шаповал зауважує, що з позиції США вкладається враження, що "США обговорюють відновлення України, а потім вже вирішать, як допомагати Україні з безпекою". Однак, для України насамперед ця угода важлива як сприяння гарантій.

Коментуючи можливі аналогії, що обговорюються в соцмережах створення фонду з планом Маршалла, який США створили для підтримки Європи після Другої світової війни і який також передбачав створення фонду для внутрішніх інвестицій, Шаповал припустила певну подібність.

"Якщо дійсно буде створений такий фонд, у американців буде контроль схожим чином, як було в плані Маршала, буде і багато закупівель, і участь саме американських компаній, і допомога у вигляді там обладнання чи ще щось, як це було в плані Маршала", - каже вона, однак зазначає, що наводяться і інші приклади, як то фонди національного добробуту створені в Саудівській Аравії чи ОАЕ.

Україна, на відміну від згаданих країн не є великим експортером природних ресурсів - основні експортні товари України - це метали та сільськогосподарські товари. Минулого року доходи від природних ресурсів склали 2,5% бюджетних надходжень в Україні, пише NYT. Видання вказує на оцінки українських посадовців та експертів, що для суттєвого збільшення видобутку, спершу потрібно провести оцінку покладів, а "адміністративні та законодавчі перепони все ще заважають іноземним інвестиціям в галузі".

Які копалини можуть зацікавити інвесторів

КШЕ готувало матеріали, а також мапу корисних копалин України, які могли б зацікавити західних інвесторів. Ці матеріали, зокрема були презентовані на засіданні в Давосі, на конференціях з відновлення України в Берліні та Лондоні.

Серед українських копалин, які можуть найбільше зацікавити американських інвесторів дослідники виділяють титан та графіт. Ці поклади "більш розроблені", вказує Шаповал і зазначає, що в перспективі можливий видобуток літію, адже на нього великий попит. Однак, на відміну від інших країн, видобуток в Україні біде складніший.

"Загалом в Україні понад 24 критичних матеріалів, які потрібні для смартфонів для квантового комп'ютера. І їх поклади менші, але вони теж важливі, навіть якщо вони не в таких великих кількостях", - додає вона.

Шаповал вказує і на історії успіху інвестицій у видобуток корисних копалин в Україні на прикладі компанії "Велта", що видобуває титан.

Угода зі США "якщо все буде добре, може створити передумови для інвестицій в сектор критичних матеріалів, створення додаткових надходжень і в бюджет, і економічний розвиток".

В Білому домі наголосили на тому, що Україна має достатньо сировини для виробництва алюмінію. "Наприклад, (в Україні) є достатньо алюмінію, якби їхні металообробні потужності були повністю спроможні, якби ми мали це зовнішнє фінансування для імпорту США на цілий рік".

Він додав: "Там досить галію, тритію, там титан, один із найбільших покладів титану в усій Європі, але для цього потрібні інвестиції, щоб це працювало на повну, тож наша позиція: 50% чогось більшого... - це краще, ніж 100% того, що вони мають зараз, тож нарощуймо разом нашу економічну співпрацю. І звісно, США захищатимуть наші ресурси, в які ми інвестуємо, це може означати трильйони не лише для українського народу, а й для нас і для стабільності регіону. Й ці економічні інвестиції - це найкращі гарантії безпеки, на які може сподіватись Україна".

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG