Прихожани Коптської Церкви вишукались у черги перед головним собором коптів у Каїрі, щоб попрощатись з патріархом, який очолював церкву понад 30 років. Папа Шенуда допоміг своїм послідовникам не тільки знайти свою релігійну приналежність, але і місце на політичному ландшафті Каїру, де останнім часом значно посилився ісламізм.
«Ми прийшли востаннє побачити нашого улюбленого папу Шенуду. Ми знали його сорок років, і він був єдиним лідером Єгипту, якому ми довіряли», - говорить один з прихожан Нашат Наґі.
Майбутнє близько десяти мільйонів коптських православних Єгипту після смерті їх духовного лідера залишається невизначеним. Дехто занепокоєний посиленням впливу ісламу у політичному житті країни після падіння режиму Мубарака.
«Для нас настають дуже важкі часи, прийшли часи змін, нам дуже непросто. Ми не знаємо, куди рухатись далі», - каже віруючий Ваді Агаібі.
Шенуда керував церквою міцною, але разом з тим лагідною рукою. Він вправно налагоджував міжконфесійний діалог. Вигнаний президентом Анваром Садатом, він повернувся за правління Госні Мубарака та зміг запровадити урядову підтримку православних, уникнувши разом з тим конфлікту з мусульманською більшістю Єгипту.
Втім конфлікт таки загострився, коли у жовтні минулого року мусульманами-екстремістами в Каїрі було зруйновано дві коптські церкви. Копти вийшли з протестами, уряд застосував силу, в результаті загинуло 26 людей.
Служитель Коптської церкви Бемен Шакр говорив про непохитну віру папи Шенуди навіть у найскладніші часи:
«Його Святість постійно повторював ці три речі: «Все зрештою владнається. Все буде добре. На то воля Божа».
Копти висловлюють занепокоєння, що вони будуть маргіналізовані політиками-ісламістами, які нещодавно прийшли до влади.
«Не буду вам брехати. Ми боїмося за наше майбутнє. Але з Божою волею, я сподіваюсь, Отець їх присоромить і вони зупиняться», - каже прихожанин Еззат Собхі.
Православні копти також покладають великі надії на наступного папу, якого мають обрати вже у найближчі місяці.