Спеціальні потреби

В рамках ЄС Україні легше вибити знижки на газ у Росії – експерт


Уряд мав понад три роки, щоб стабілізувати газові відносини з Росією
Едвард Чау – експерт з енергетичних питань Центру стратегічних та міжнародних досліджень. У сфері енергетики працює вже 30 років, з них 20 – в компанії Шеврон, де, між іншим, очолював відділ міжнародних відносин.

Він розробляв комплексні енергетичні стратегії та вів переговори щодо оборудок вартістю у кілька мільярдів доларів, а також – консультував американський та іноземні уряди з енергетичних питань. Але зрозуміти логіку дій українського президента Віктора Януковича йому важко.

Путінська "знижка" призначена Фірташу - експерт
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
"Ніхто не розуміє, чому український уряд не працював над своїми відносинами у газовій сфері з Росією задовго до кінця листопада. Уряд мав понад три роки, щоб стабілізувати газові відносини з Росією".

"Вони підписали дуже погану угоду у квітні 2010 року в Харкові, погодившись на дуже високу ціну, і від цього страждають. Це нібито Янукович прокинувся в один день і зрозумів, що Росія може тиснути на Україну в питанні газу!" – говорить Чау.

За його словами, не потрібно мати ексклюзивних політичних відносин з Росією, аби переглянути договір щодо ціни на газ та обсяги його закупівлі.

«Інші європейські країни змогли переглянути угоди щодо ціни на газ з «Газпромом» протягом останніх двох років. Усі зробили це досить успішно. І для нас, і для європейців незрозуміло, чому український уряд цього не зробив протягом останніх трьох років», – каже він.

Інші європейські країни змогли переглянути угоди щодо ціни на газ з «Газпромом» протягом останніх двох років
Едвард Чау
Сьогодні, говорить експерт, коли втрачена довіра європейських партнерів та великої частини українського народу, Янукович опинився в ситуації, коли Москва може диктувати йому свої умови – у тому числі і щодо ціни на газ:

«Зараз він у гіршій позиції. Янукович загнав себе у ситуацію, коли поїде до Москви, не маючи варіанту з ЄС. Навіть те, що Москва пропонувала місяць тому, може бути переглянуто в гірший для України бік. Адже Україна більше не має європейського напрямку в якості варіанту».

Якщо б Янукович угоду у Вільнюсі підписав, вірить Чау, йому було б набагато легше виторговувати вигідніші умови і в Москві:

Сланцевий газ дасть Україні енергетичну назалежність
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:49 0:00
«Тоді Україна мала б підтримку Європи, яка зацікавлена у стабільних відносинах України з Росією, хоча б тому, що понад 50% газу, який отримує Європа, все ще постачається через територію України. Також, маючи Угоду про асоціацію з ЄС, МВФ виявив би більшу гнучкість щодо перехідного періоду, через який має пройти Україна з точки зору підняття ціни на газ».

Утім, спостерігаючи за газовою та нафтовою сферою в Україні вже протягом багатьох років, Чау визнає, що дії українського уряду – як цього так і попередніх – мають логіку та є навіть певною мірою ефективними. У разі, говорить він, якщо національні інтереси замінити на інтереси приватні.


  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Головна виконавча редакторка Української служби Голосу Америки, журналістка. Висвітлюю політику, відносини України-США, соціальні питання, але найбільш люблю розповісти гарну людську історію. Роблю включення із місця подій, записую інтерв’ю, пишу аналітичні статті, запускаю нові проєкти. Авторка двох книг та двох документальних фільмів. 

Розсилка

Відео - найголовніше

Україна та Європа у 2025 році: які очікування.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:14 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG