Спеціальні потреби

Чи здатен Китай деескалувати ядерну кризу, що виникла через російське вторгнення до України? 


Фото Xinhua News Agency: почесна варта Китаю розгортає прапор на площі Тяньаньминь, Пекін, 1 жовтня 2022 року
Фото Xinhua News Agency: почесна варта Китаю розгортає прапор на площі Тяньаньминь, Пекін, 1 жовтня 2022 року

На тлі занепокоєння щодо можливого ядерного конфлікту між Росією та Заходом через Україну, є надії, що Китай зможе розрядити кризу.

Але на думку аналітиків, найвпливовіший союзник Росії може не мати бажання чи можливості допомогти.

«Якщо якась сила і має вплив на Путіна - це Китай», — сказав Стів Цанг, директор Китайського інституту Лондонського університету SOAS.

Проблема, за словами Цана, в тому, що «зовнішня політика під керівництвом [президента Китаю] Сі [Цзіньпіна] ставить на перше місце Китай, а не світ».

Китай - єдиний постійний член Ради Безпеки ООН, який пообіцяв не використовувати першим ядерну зброю. Це також найбільший торговельний партнер Росії та, можливо, країна з найбільшим політичним впливом на Москву.

Але деякі аналітики кажуть, що у Пекіна мало стимулів допомагати Вашингтону врегулювати кризу через несприйняття підходу адміністрації Байдена до питання Тайваню. Вони кажуть, що продаж американської зброї острову, який Китай сподівається колись приєднати, разом із нещодавніми візитами високопосадовців США сприймається як підтримка правлячої партії, яка виступає за незалежність Тайваню.

Це критично важливий фактор, тому що Пекін має подумати: "Для чого я це роблю, враховуючи, що США, здається, регулярно роблять кроки, щоб зашкодити інтересам Китаю, від торгівлі до технологій, від питання Тайваню до Індійсько-Тихоокеанського регіону", - сказав Юань Цзіньдун, професор із зовнішньої політики Китаю в Сіднейському університеті.

І навіть якби він захотів, Китай може виявитись нездатним переконати Путіна припинити війну, заявили деякі експерти у коментарі Голосу Америки.

Президент Росії Путін в Кремлі, 4 овтня 2022 року
Президент Росії Путін в Кремлі, 4 овтня 2022 року

«Вплив Китаю на війну в Україні обмежений», — сказав Чжу Фен, декан Школи міжнародних досліджень Нанкінського університету східного Китаю.

Враховуючи, що війна ведеться проти Путіна, закликати його припинити її зараз означало б вимагати від нього визнати поразку, сказав Чжу.

«Чи зможе Китай переконати його? Переконати його померти політичною смертю? Він не послухає», — сказав Чжу.

Юань погодився: "Путін просто скаже: «Дякую, але ні». Він повинен думати про щось серйозніше, в тому числі про своє виживання".

Китай публічно закликав до переговорів і мирного вирішення проблеми.

На зустрічі з міністром закордонних справ України на полях сесії Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку минулого місяця міністр закордонних справ Китаю Ван Ї сказав: "Як відповідальна велика країна та постійний член Ради Безпеки ООН, Китай завжди відданий діалогу заради миру, не стоїть осторонь, не підливає олії у вогонь і тим більше не шукає егоїстичних вигод. Ми завжди стоїмо на стороні миру та продовжуватимемо відігравати конструктивну роль".

Хоча позиція Пекіна щодо війни неоднозначна — Китай не засудив російське вторгнення, і він разом із Бразилією, Габоном та Індією нещодавно не підтримав резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує підтримувані Москвою референдуми на сході України — Пекін не надав Росії політичну та військову підтримку.

Під час нещодавньої зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна, Путін заявив, що у Китаю є занепокоєння щодо війни.

Прем'єр-міністр Китвю Лі Кек'ян виступає на прийнятті на Національному дні Пекіна, 30 вересня 2022 року
Прем'єр-міністр Китвю Лі Кек'ян виступає на прийнятті на Національному дні Пекіна, 30 вересня 2022 року

Аналітики кажуть, що, можливо, Сі міг запропонувати шляхи деескалації в приватних розмовах з Путіним, а інші припускають, що Китай може не вірити, що ядерна криза неминуча.

Цілком можливо, що Китай "не думає, що Путін використовуватиме ядерну зброю, тому що Путін не схильний до самогубства, - сказав Чжу. Це буде великий удар для особистого політичного майбутнього Путіна, і Росія стане невдалою державою".

Саймон Чен, професор політології Національного університету Тайваню, сказав, що найбільше хвилює Пекін те, що Путін втратить політичну владу через повну поразку у війні.

«Це може зашкодити шансам Путіна отримати ще один термін на президентських виборах у 2024 році та підвищити шанси опозиційних демократичних партій у Росії, які близькі до США, — сказав Чень. - Це не вигідно Китаю, і Китай справді цього не хоче. Ось чому Пекін хоче, щоб обидві сторони домовилися припинити війну».

Програш Москви у війні може послабити найсильнішого політичного союзника Китаю проти США, сказав Юань.

«Повна поразка Росії залишить Китай [на самоті] проти США та його європейських і азіатських союзників і партнерів і дуже ускладнить Китаю досягнення того, що він задумав», — сказав Юань.

Цанг із SOAS стверджує, що в інтересах Китаю відігравати набагато сильнішу посередницьку роль, навіть якщо високопосадовці Китаю не бачать у цьому користі.

«Якщо Китаю вдасться покласти край війні, він стане провідним світовим миротворцем і зробить багато користі для глобального іміджу Китаю, а закінчення війни також принесе економічні вигоди, — сказав Цанг. - Проблема в тому, що Сі не бачить цього, і ніхто в китайському уряді не наважується йому сказати».

На думку аналітиків, робота над припиненням конфлікту в Україні може також допомогти Китаю досягти довгострокових геополітичних цілей і покращити свій імідж.

Алан Чонг, доцент Школи міжнародних досліджень імені С. Раджаратнама в Сінгапурі, каже, що конфлікт в Україні використовувався Тайванем, щоб стверджувати, що Китай незабаром вторгнеться на острів. Однак уряд США заявив, що не має доказів підготовки Пекіна до вторгнення.

Вторгнення Росії в Україну також підживлює європейські підозри, що амбітний трансконтинентальний торговий шлях Пекіна — ініціатива «Один пояс, один шлях» — приховує імперські наміри та боргові пастки, у які країни можуть потрапити.

Однак Китай може не вважати, що покращити імідж важливо.

«Покращення іміджу не вирішить проблему Китаю з Тайванем. Це може навіть не призвести до меншої рішучості США, тому можна сказати, що Китаю потрібен позитивний стимул», — сказав Сунь Юнь, директор компанії Китайська програма у центрі Стімсона у Вашингтоні.

Зрештою, дії чи бездіяльність Пекіна щодо війни в Україні, здається, ґрунтуються на його відносинах із Вашингтоном.

Звертатися за допомогою до Китаю з Росією, водночас «роздмухуючи вогонь» щодо Тайваню, «не спрацьовує, — сказав китайський аналітик Чжу, відображаючи точку зору Пекіна. - Якщо ви хочете, щоб Китай допоміг, чому ви так ставитеся до Китаю?»

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG