США рішуче підтримують проведення саміту миру у Швейцарії та хочуть переконатися, що він пройде успішно. Про це під час пресконференції у Києві заявив державний секретар Ентоні Білінкен, додавши що США будуть потужно представлені на ньому.
«Ми працюємо над цим, щоб переконатися, що ми підтримуємо цю дуже важливу ініціативу, та що вона дасть реальні результати», – заявив він.
Я підозрюю, що Байден прийме таке рішення за тиждень чи кілька днів до самітуДжон Гербст
Чи візьме участь у саміті президент Байден – невідомо. Експерти не виключають такої можливості.
«Я знаю, що це все ще розглядається. У мене таке враження, що Білий дім не схиляється до його участі у саміті. Але вони не виключили цього. Тож я підозрюю, що Байден прийме таке рішення за тиждень чи кілька днів до саміту», – каже старший аналітик Атлантичної ради Джон Гербст.
Участь Байдена у саміті є дуже важливою для України, оскільки вона продемонструє світові, що США насправді підтримують Україну в цих мирних зусиллях, додає Гербст.
«Завжди добре мати Сполучені Штати на вашому боці. Вони (українці, – ред.) хочуть продемонструвати значну підтримку США цим зусиллям. І цей захід є корисними, щоб прояснити, особливо Глобальному Півдню, що Україна має законні підстави протистояти російській агресії та прагненню України до справедливого вирішення конфлікту», – каже Гербст.
Інша дослідниця Атлантичної ради Мелінда Герінг також сумнівається, що президент Байден братиме участь у саміті, оскільки має зосередитись на передвиборчій кампанії.
«Це рік президентських перегонів. Будьмо на хвилину реальними — він може і не виграти. Тож президент Байден збирається перебувати в Айові, Пенсільванії чи Мічигані, молячись Богу, щоб його послання знайшли відгук у американського народу. І я думаю, в інтересах українців, щоб він зустрічався з виборцями, а не їхав у Швейцарію», – каже Герінг.
Глобальний саміт миру пройде у Швейцарії 15-16 червня. Як повідомляв раніше Голос Америки, 2 травня Уряд Швейцарії заявив, що 160 делегацій запрошено на саміт миру, запланований на 15-16 червня поблизу швейцарського міста Люцерн з метою сприяти досягненню миру у війні Росії проти України.
Росії серед запрошених немає. Участь Китаю є “великим питанням” конференції. Як повідомило видання Swissinfo з посиланням на газету Neue Zuercher Zeitung, Ван Шітін, посол Китаю у Швейцарії, заявив у березні, що Пекін “розглядає можливість взяти участь”.
Під час пресконференції в Києві держсекретар Блінкен також розповів, що вже найближчими тижнями може відбутися зустріч президента Джо Байдена з президентом Володимиром Зеленським.
«Серед іншого, ми хочемо підписати двосторонню безпекову угоду, яку ми вже майже уклали», – додав очільник зовнішньополітичного відомства.
Коментуючи перспективи підписання безпекової угоди, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба зауважив, що цей документ буде підписаний не від імені Держдепу чи адміністрації Байдена, а від імені Сполучених Штатів Америки.
«Всі ми знаємо, що в дипломатії є дуже фундаментальне правило. Звучить латиною: pacta servanda sunt – "домовленості треба виконувати". Тож це буде обіцянка, яку жодна майбутня адміністрація, незалежно від результату цих чи будь-яких інших майбутніх виборів у Сполучених Штатах, не зможе ігнорувати, доки ця угода буде чинною», – сказав Кулеба.
Він додав, що угода охоплюватиме широкий спектр питань співпраці у сфері безпеки, і Сполучені Штати візьмуть на себе певні зобов’язання згідно з цим документом.
Деякі аналітики скептично висловлюються до цієї угоди.
«Це не гарантія п’ятої статті. Це необов'язково до виконання. Ми можемо відмовитися в будь-який момент від цих зобов'язань", – каже Мелінда Герінг.