Експерти відзначають посилення режимом Лукашенка репресій проти опозиції та посилення залежності Мінська від Москви
У 2024 році Республіка Білорусь привертала увагу світових ЗМІ повідомленнями про переслідування режимом Олександра Лукашенка всіх, кого режим підозрює в нелояльності, а також агресивними маневрами і погрозами на адресу країн Заходу риторикою в рамках так званої “союзної держави” з Росією.
Тим часом державна пропаганда намагалася видати за акт милосердя незмінного диктатора звільнення кількох тяжко хворих опозиціонерів, терміни ув'язнення яких за сфабрикованими звинуваченнями і без того спливали за лічені тижні.
Про те, чим ще було відзначено рік, що минає, для жителів Республіки Білорусь, та про перспективи року, коли в Білорусі мають відбутися президентські вибори, Ганна Плотникова, кореспондентка Російської служби Голосу Америки, поговорила з білоруськими експертами.
«Він хоче провести спокійні "вибори", в яких не зацікавлена Росія»
Політичний аналітик Дмитро Болкунець називає однією з головних подій року, що минає, те, що Білорусь не була безпосередньо втягнута у війну Росії проти України, те, що війна не прийшла поки що на територію Білорусі, в якій все-таки зберігається громадянський опір.
«Заслуга суспільства тут у тому, що існує розуміння реальності в країні та моніторинг тієї обстановки, яка є у громадській думці всередині Білорусі, з боку різних офіційних та неофіційних джерел. І особи, які ухвалюють рішення, бачать, до чого це може призвести», – наголосив Болкунець у розмові з Голосом Америки.
Парадоксальним чином, на думку експерта, якоюсь мірою це заслуга і самопроголошеного президента, який не може не враховувати, що білоруський народ дуже жорстко чинитиме опір участі Білорусі у війні.
«Бо якщо до Білорусі поїдуть труни, то це матиме фатальні наслідки для Лукашенка, для його сім'ї і може призвести вже до гарячого протистояння всередині країни», – пояснює він.
Вони можуть піти на ескалацію якогось серйозного конфліктуДмитро Болкунець
Важливою подією для Білорусі Болкунець вважає те, що Лукашенко все ж таки був змушений піти на звільнення частини політв'язнів.
«І, незважаючи на те, що репресії тривають, людей, які перебували у білоруських в'язницях із 2020 року, почали відпускати. З тривожних синдромів я б відзначив високі ризики, що зберігаються в Білорусі, тому що Лукашенко і Путін можуть все-таки вжити якихось дій щодо розв'язання конфліктів проти сусідніх держав. І всі заяви про "Орєшнік" та ядерні ракети – це сумні синдроми, які вказують на те, що вони можуть піти на ескалацію якогось серйозного конфлікту», – припускає Дмитро Болкунець.
В умовах існуючої невизначеності та різноманіття факторів, які можуть вплинути на обстановку в країні та навколо неї, прогнози на цілий рік робити досить складно.
Росія не зацікавлена в тому, щоб цей "електоральний захід" пройшов настільки спокійно, що відкрився б канал комунікації із ЗаходомДмитро Болкунець
«Однак я припускаю, що на "виборах" 26 січня Лукашенко собі малюватиме підтримку в 90%, а то й більше відсотків. Він хоче провести спокійні "вибори", в яких, зауважу, не зацікавлена Росія. Вона не зацікавлена в тому, щоб цей "електоральний захід" пройшов настільки спокійно, що відкрився б канал комунікації із Заходом. Я вважаю, що Кремль вживе якихось дій, щоб Лукашенко залишився б приблизно на тому ж рівні відносин із Заходом, який існує, а то й нижче.
Це говорить про те, що Кремль може в січні вжити в Білорусі дії радикального характеру, але, можливо, це робить і сам Лукашенко. Є низка проблем, які є, і вони можуть мати дуже важкі наслідки для Білорусі саме в період виборів. Тому найкраща тактика для тих, хто перебуває всередині країни, – не брати участі у цих "виборах"», – вважає політолог.
Торкаючись міжнародного порядку денного, Дмитро Болкунець зазначає, що важливу позицію в ситуації буде зав'язано на дії нової Адміністрації в Білому домі. Імовірна якась розв'язка після закінчення війни в Україні. Питання – які жертви і які поступки будуть чи не будуть прийняті, але це буде важливим сигналом, бо від того, як буде завершено чи продовжено війну в Україні, залежатиме і ситуація в Білорусі.
«Він не бачить людину, якій могла б передати кермо правління»
Політичний аналітик незалежного білоруського інформаційного агентства «Позiрк» Олександр Класковський з жалем констатує, що для білорусів, які хочуть демократичних змін у своїй країні, жодних змін на краще у році, що минає, не відбулося.
Частина політичних аналітиків каже, що режим із авторитарного перетворюється на тоталітарнийОлександр Класковський
«Навпаки, Лукашенко зацементував внутрішньополітичну ситуацію, продовжуються репресії, у суспільстві підтримується високий рівень страху. Людину можуть посадити за ґрати за "лайк" так званого "екстремістського контенту" у соціальних мережах. Люди відписуються від Telegram-каналів, від незалежних ЗМІ, які зараз працюють в еміграції. У цьому плані все похмуро, і частина політичних аналітиків каже, що режим із авторитарного перетворюється на тоталітарний», - вважає політолог.
За оцінкою Класковського, Лукашенко провів репетицію голосування свого запланованого на січень 2025 року перепризначення на сьомий президентський термін ще в лютому цього року – під час так званого «Єдиного дня голосування», коли голосували за депутатів місцевих рад і Палати представників. І цю процедуру можна розглядати як затвердження «списку лоялістів». Білоруські силовики Республіки розглядали цю подію тоді як виборчу «спецоперацію», а тепер готуються до чергової «спецоперації», яку влада буде називати «вибори президента Білорусі».
«Лукашенко вже почав свою «виборчу кампанію». Очевидно, що він переносить її на 5 місяців вперед. Дедлайн був у липні 2025 року, а він призначив вибори на січень. Бачимо, у нього сидить психологічна травма 2020 року, коли в серпні були протести. І тому він переносить вибори на холодний час року, хоча опоненти Лукашенка, розуміючи ситуацію, і не закликають людей протестувати, щоб не підставляти їх під удар», – вважає Класковський.
Важливою подією для Білорусі в цьому році аналітик також вважає вибори до так званих “Всебілоруських національних зборів”, які наділені певними важливими для збереження режиму повноваженнями. Зроблено це було з розрахунку на те, що Лукашенко зможе пересісти у крісло “Голови Зборів” і розпочне транзит влади.
«Але він вирішив по-своєму, тобто зайняв обидва крісла. Значить, він не бачить людини, якій можна було б передати кермо влади, він боїться, тому що в нього занадто багато "скелетів у шафі"», - вважає співрозмовник Голосу Америки.
У середньостроковій перспективі, на думку Олександра Класковського, у Білорусі може тривати тренд звільнення частини політичних в'язнів. У році, що минає, було кілька таких «хвиль доброї волі» диктатора, внаслідок чого на свободу вийшли близько 200 противників режиму.
«Це новий тренд, який робиться через помилування. І, як вважають аналітики, Лукашенко хоче таким чином, по-перше, покращити свій імідж перед виборами, а по-друге, певне, посилає сигнал Заходу. Начебто зараз у нього з Путіним "ідилія" і Путін вважає, що Лукашенко – це його єдиний союзник у війні проти України, білоруська продукція займає важливий сегмент на російському ринку через відхід багатьох західних компаній.
Лукашенко розраховує на прихід Трампа
Лукашенко заплямував себе співучастю в агресії проти України, і серед західних політиків поширена думка, що він не має політичної суб'єктності, а просто маріонетка ПутінаОлександр Класковський
Але Лукашенко розраховує, що після приходу в США до влади Дональда Трампа, його послуги посередника можуть знову знадобитися. І він певною мірою зможе повернути собі лаври "миротворця", як це було у 2015 році, коли збиралася "Нормандська четвірка" та були підписані так звані "Мінські угоди". Велике питання, чи зреагує на це Захід, тому що Лукашенко заплямував себе співучастю в агресії проти України, і серед західних політиків поширена думка, що він не має політичної суб'єктності, а просто маріонетка Путіна», – констатує експерт.
Він зазначає, що представники білоруської політеміграції не зможуть, на його думку, представити будь-яку переконливу альтернативу електоральному фарсу, наміченому на 26 січня 2025 року.
«Вони зосереджені на тому, щоби делегітимізувати ці "вибори", щоб Лукашенка не визнали на Заході», – продовжує Олександр Класковський.
Експерт зазначає, що стабільності мінського та московського режимів сприяє підтримка Китаю, який переслідує власні економічні інтереси, але якому зручно мати справу і з Лукашенком, і з Путіним. І якщо раніше була надія на те, що Україна здобуде перемогу, вийде на межі 1991 року, російський режим захитається, що відкриє «вікно можливостей» для демократичних змін у самій Білорусі, то сьогодні ці надії виглядають більш ілюзорними і приходить розуміння, що диктаторський режим у Білорусі може протриматися довше.
"Ми бачимо світове визнання білоруської опозиції"
Економіка Білорусі сьогодні працює на допомогу Путіну, на війнуПавло Мартинич
Керівник медіаплатформи "Malanka media" та стрімінгової платформи "Belarus Tomorrow" Павло Маринич також жодних позитивних зрушень у політичному житті Білорусі назвати не може, тому що, за його словами: «що може бути хорошого у концтаборі?».
«Економіка Білорусі сьогодні працює на допомогу Путіну, на війну. Репресії Лукашенка не закінчуються, а лише посилюються. Випускають одних і садять інших, порівняйте, скільки випущено і скільки посаджено в цей же час. Лукашенко посадив у рази більше, ніж випустив. Випускаються ті, хто вже практично свій термін відсидів, хворі, котрі завтра можуть померти і зрозуміло, що режиму не хочеться, щоб це сталося у в'язниці», – перераховує він. І додає, що найважче для його країни полягає в тому, що за фактом Білорусь стала співучасником агресора.
Павло Маринич не сумнівається, що у короткостроковій перспективі Олександр Лукашенко з легкістю зробить усе, щоб залишитися повновладним правителем Білорусі.
Ми сподіваємося, що Україна здобуде певну перемогу, санкції не буде знято, а світовий тиск посилюватиметьсяПавло Мартинич
«Зрозуміло, що виборів у країні немає, і ніхто результату цього "електорального заходу" не визнає. Так само ми розуміємо, що все залежить від того, як розвиватиметься ситуація в Україні. Звичайно, ми сподіваємося, що Україна здобуде певну перемогу, санкції не буде знято, а світовий тиск посилюватиметься», – зауважив керівник медіаплатформи "Malanka media".
І особливо наголосив, що доля вільної Білорусі та Росії вирішується зараз на полі бою в Україні.
На запитання, що може зробити білоруська опозиція за межами країни, Маринич відповів, що те, що робить білоруська опозиція, "такого взагалі ніколи не було в нашій історії".
За його словами, є "легітимне представництво – обрана президентка Світлана Тихановська", є світове визнання білоруської опозиції і високий рівень зустрічей.
"Немає жодного сумніву у підтримці всієї демократичної світової спільноти білоруської опозиції — це визнаний факт. Сьогодні у вигнанні перебуває білоруська опозиція, існує уряд у вигнанні", – наголошує Маринич.
Але, він додає, що "все залежить від того, як поведеться новий президент США Дональд Трамп, тому всі наші погляди звернені туди".