Спеціальні потреби

Зеленський відвідує Білий дім на тлі міжпартійного розколу в США щодо війни РФ в Україні


Президент України Володимир Зеленський, президент США Джо Байден і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер на заході за участі світових лідерів під час 79-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, 25 вересня 2024 року. Фото AFP
Президент України Володимир Зеленський, президент США Джо Байден і прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер на заході за участі світових лідерів під час 79-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку, 25 вересня 2024 року. Фото AFP

Президент України Володимир Зеленський відвідує у четвер, 26-го вересня Вашингтон у той час, як на підтримку України з боку США впливають партійні розрахунки на тлі президентських виборів, пишу агенція Associated Press.

Кандидатка у президенти від Демократичної партії чинна віцепрезидентка Камала Гарріс пообіцяла продовжувати надсилати Україні військову допомогу, якщо її оберуть. Вона зустрінеться із Зеленським після того, як український лідер побачиться із президентом Джо Байденом. Він оголосив про додаткові мільярди доларів на ракети, безпілотники, боєприпаси та інші засоби. Зброя включає нову партію крилатих ракет, якими можна стріляти із західних винищувачів, збільшуючи дальність удару.

"Сполучені Штати нададуть Україні підтримку, необхідну для перемоги у цій війні", — йдеться у заяві Байдена. Він пообіцяв забезпечити виплату всього затвердженого фінансування до того, як він залишить посаду президента. Він також сказав, що наступного місяця під час візиту до Німеччини скличе зустріч з іншими світовими лідерами, присвячену питанню оборони України.


Втім цього тижня бурхливі стосунки Зеленського із колишнім президентом США Дональдом Трампом, кандидатом від Республіканської партії, продовжували погіршуватися. Замість зустрічі із Зеленським Трамп розкритикував його. Що стосується підтримки України США, Трамп поскаржився, що "ми продовжуємо давати мільярди доларів людині, яка відмовляється укладати угоду", щоб припинити війну. Його повідомлення перегукується із російською пропагандою, яка стверджує, що саме непоступливість Києва, а не агресія з боку Москви продовжує кровопролиття.

Це політично найбільш підступне середовище, з яким Зеленський стикався у Вашингтоні з часу вторгнення Росії майже три роки тому. Українські урядовці прагнуть підтримувати хороші стосунки з тим, хто стане наступним президентом Сполучених Штатів - країни, яка є найбільшим і найважливішим постачальником зброї, грошей та іншої підтримки.

Але ці зусилля ризикують потрапити в політичний міксер президентської кампанії, поляризуючи дискусію навколо війни, яка раніше була важливою двопартійною справою у Вашингтоні. Зеленський прагне отримати якомога більше підтримки до того, як Байден піде з посади, включно із мовчазною згодою використовувати далекобійну західну зброю для ударів вглиб території Росії. Це як запобіжник від можливого зниження підтримки США після виборів.


Останні жорсткі нападки почались в неділю, коли The New Yorker опублікував інтерв’ю із Зеленським. У ньому він розкритикував Джей Ді Венса, напарника Трампа, назвавши його "надто радикальним" за його твердження, що Україні потрібно відмовитися від частини території, щоб покласти край війні. Зеленський також відкинув хизування Трампа про те, що він нібито міг би швидко домовитися про рішення. Зеленський сказав, що він відчуває, що "Трамп насправді не знає, як зупинити війну, навіть якщо він може думати, що знає, як".


Того ж дня Зеленський відвідав пенсильванський завод з виробництва боєприпасів для війни. Його супроводжував губернатор-демократ Джош Шапіро, який підтримує Гарріс. Республіканці розкритикували цей візит, як політичний крок у ключовому штаті, мешканці якого вагаються із вибором цього року.

Спікер Палати представників США Майк Джонсон вимагав від Зеленського звільнити посолку України в США, стверджуючи, що візит мав на меті "допомогти демократам і є явним втручанням у вибори".

Джонсон, республіканець від штату Луїзіана, не зустрінеться з Зеленським у четвер, коли той буде на Капітолійському пагорбі перед тим, як відправитися до Білого дому. Однак очікується, що Зеленський поговорить з деякими членами Палати представників, зокрема з головами кількох комітетів, республіканцями. У нього також запланована зустріч із сенаторами на двопартійній сесії, організованій лідером більшості в Сенаті Чаком Шумером.


Поїздка Зеленського до Вашингтона проходить після його візиту до Нью-Йорка, де український лідер виступив на щорічному засіданні Генасамблеї ООН. Минулого тижня Трамп сказав, що, "ймовірно" зустрінеться із Зеленським, але представник передвиборчої кампанії Трампа пояснив, що зустріч не була запланована.

Один з чиновників анонімно заявив, що Трамп сказав Зеленському ще в липні, що, мабуть, краще не сідати разом за стіл переговорів до закінчення виборів.

Існує побоювання, що Трамп припинить або додасть умов до військової допомоги США, якщо повернеться в Білий дім. Трамп також із захопленням раніше відгукувався про російського президента Володимира Путіна, а цього тижня він високо оцінив історичні перемоги Росії у різних війнах.


Чарльз Купчан, старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин, сказав, що Трамп не помиляється, бажаючи припинення війни шляхом переговорів. Однак, за його словами, Трамп ризикує послабити Україну, дозволяючи Путіну отримати більше успіхів на полі бою.


"Ні Україна, ні Росія не виграють цю війну, і чим швидше сторони спробують це закінчити, тим краще", - сказав Купчан. "Байден і Гарріс мають набагато сильніший аргумент у тому, що ми досягаємо йдемо до моменту не кидаючи Україну під автобус, а надаючи їм достатню підтримку, аби вони могли заблокувати подальшу російську агресію".


Зеленський може очікувати зовсім іншого тону від Гарріс, яка зустрічалася з ним у Мюнхені за кілька днів до вторгнення Росії.
Під час дебатів із Трампом на початку цього місяця Гарріс висловила почуття гордості за підтримку США "праведного захисту" України.


"Якби Дональд Трамп був президентом, Путін сидів би зараз у Києві", — сказала вона.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG