У Фінляндії заявили, що нафтовий танкер Eagle S, підозрюваний у пошкодженні підводних кабелів у Балтійському морі, мав серйозні технічні недоліки та не буде допущений до експлуатації без ремонту.
Наразі триває розслідування щодо інциденту в Балтійському морі, де стався розрив електричного кабелю на морському дні.
Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен 8 січня заявила, що наразі Гельсінкі не можуть пов’язати інцидент з будь-яким конкретним державним органом чи іншим суб’єктом.
За її словами, фінські слідчі займаються розслідуванням цієї справи, до якого також залучили партнерів "по той бік Балтійського моря".
"Ця інфраструктура за визначенням ніколи не стосується лише однієї країни: кабелі, електричні кабелі, газопроводи з’єднують різні країни, і ми всі відчуваємо на собі їхній вплив. Деякі з цих кабелів проходять між Фінляндією і Німеччиною, деякі між Естонією і Швецією", – цитує міністерку закордонних справ Фінляндії Радіо Свобода.
25 грудня в Балтійському морі стався збій у роботі електрокабелю Estlink 2, який сполучає Естонію та Фінляндію. Фінські прикордонні служби тоді затримали нафтовий танкер Eagle S, який прямував із Росії, та супроводжували судно до узбережжя Порккала.
Судно підозрюють у розриві електричного кабелю в Балтійському морі, а також несправності трьох кабелів зв'язку між країнами.
За повідомленням Reuters, Фінляндія вважає судно, яке рухалось під прапором Островів Кука, частиною “тіньового флоту” – механізму уникнення нафтових санкцій, яким серед інших користується Росія.
Фактичним власником затриманого судна є компанія Caravella LLС, що базується в Об’єднаних Арабських Еміратах. Але капітан і ще один член екіпажу нафтового танкера є громадянами Грузії, про що напередодні повідомило Радіо Свобода з посиланням Агентство морського транспорту Грузії.
Фінська поліція підозрює, що танкер пошкодив підводні кабелі, протягнувши якір по морському дну, та називає подію “серйозною диверсією”.
7 січня Фінляндія та Швеція заявили, що в рамках розслідування пошкодження підводних кабелів на дні Балтійського моря виявили та вилучили якір затриманого судна.
"Місце, де було знайдено якір, розташоване вздовж маршруту Eagle S... ближче до західного кінця сліду, знайденого на морському дні", — йдеться в заяві Національного бюро розслідувань (NBI) Фінляндії.
Військово-морські сили Швеції повідомили, що підняли якір після того, як відправили підводний човен для допомоги Фінляндії в розслідуванні.
Поки розслідування триває, фінська влада також перевірила стан судна в державній інспекції порту і заявила 8 січня, що виявила 32 помилки, в тому числі в пожежній безпеці, навігаційному обладнанні та вентиляції.
Країни Балтійського моря перебувають у стані підвищеної готовності після низки збоїв у роботі кабелів електропередач, телекомунікаційних ліній і газопроводів з часу початку російської війни проти України.
Очільниця МЗС Фінляндії зазначила, що всі пошкодження критичної інфраструктури й атаки, які переживає Європа впродовж останніх місяців і років, демонструють, що країни "перебувають в одному човні з жертвами агресії з боку держави-вигнанця або декількох держав-вигнанців". Але, за словами міністерки, країни ЄС працюють над стримуванням.
"Разом ми не лише демонструємо стійкість, ми працюємо над стримуванням, але особливо над дуже швидким відновленням, щоб показати, що ніхто не може втручатися в наші справи у такий ворожий спосіб, якщо в цьому випадку за цим стоїть якийсь умисел", – сказала Еліна Валтонен.
Адвокати компанії-власника судна наполягають, що ймовірне пошкодження підводного обладнання корабля сталося за межами територіальних вод Фінляндії, і країна, мовляв, не має юрисдикції для втручання.
Фінський суд утім відхилив прохання про звільнення судна.
Москва заявила, що утримання Фінляндією корабля не є справою Росії.
Балтійське море омивається вісьмома країнами НАТО та Росією. За інформацією Reuters, з 2022 року було щонайменше три випадки можливих диверсій на понад 40 телекомунікаційних кабелях і критично важливих газопроводах, які пролягають уздовж відносно мілкого морського дна.
НАТО заявило про посилення патрулювання у морі.