Спеціальні потреби

Зростає ціна перемоги на майбутніх виборах мера Києва


Вибори київського мера продемонструють політичні настрої у суспільстві напередодні перегонів за президентське крісло 2015-го року. А також привідкриють завісу на те, як злагоджено може працювати Об’єднана опозиція у питаннях, де кожен має особисті інтереси.

Розмови про те, що парламент повинен призначити дату виборів мера Києва точаться майже від другого червня 2012-го року, коли голова Леонід Черновецький написав заяву про відставку, а президент Янукович призначив головою КМДА Олександра Попова. Проте, з парламентськими виборами депутатам було не до того. Політологи додають, що багатьом було просто невигідно проводити вибори у 2012 році.

«Ці вибори будуть дуже конкурентними та жорсткими у контексті того, що стануть майданчиком для президентських виборів», - сказав Голосу Америки директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала. «Для опозиції це може бути серйозною морально-психологічною підтримкою на президентських виборах, проте не можна говорити - якщо опозиція виграє мерську кампанію, то стовідсотково матиме перемогу на президентських виборах».

Після провального результату Партії регіонів на парламентських виборів по Києву, у провладній партії зацікавлені провести вибори мера столиці чим раніше, щоб їх результат не вплинув на майбутні президентські вибори 2015-го року, переконані політологи.

Попов ще у листопаді заявляв, що провал ПР на виборах до Верховної ради не зменшує його шансів здобути перемогу на майбутніх виборах мера столиці. У Партії регіонів, у свою чергу, ще наприкінці 2012-го року заявляли, що регіонали будуть підтримувати кандидатуру Попова.

«Наш єдиний кандидат - Олександр Попов, іншого немає», - говорив у коментарях ЗМІ голова фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.

Остаточний результат виборів мера Києва експерти більшою мірою покладають на злагодженість опозиції. Те, чи пересваряться опозиціонери між собою визначить, з якою підтримкою кандидати у мери столиці вийдуть на фінішну пряму.

«Партія регіонів відверто боїться виборів мера. Зараз вона контролює Київраду, але результат виборів до ВР продемонстрував настрої у суспільстві. Тепер регіонали можуть спробувати проводити цю кампанію так, щоб своїми провокаціями розколоти опозицію та виграти вибори», - сказав Голосу Америки політолог Сергій Грабовський.

Багато експертів сходяться на думці, якщо опозиція не домовиться про єдиного кандидата, який зможе мобілізувати виборців та перемогти, а натомість виставить кілька супротивників, вони ризикують потопити один одного. На руку регіоналам може зіграти і пасивність молодих виборців, яких вважають скоріше прихильниками опозиції. До чого може призвести масова неучасть у виборах киянам відомо ще з минулих виборів мера столиці, коли було переобрано Леоніда Черновецького за підтримки всього 20% киян, всі інші вирішили не голосувати.

«Питання стоїть так - або опозиція об’єднується і ефективно виграє вибори у Києві, і починає боротьбу за відновлення прав на місцеве самоврядування. Або, на місцевих виборах вона ламає собі хребет та втрачає напередодні президентських виборів усі позиції, які здобула у парламенті», - сказав Грабовський.

Здавалося б, опозиційні сили вже давно говорили, що мають кандидата на посаду мера столиці і головним претендентом називали Володимира Кличка. Наприкінці грудня лідер фракції «Батьківщина» Арсеній Яценюк в інтерв’ю газеті «Комерсант-Україна» це ще раз підтвердив. За його словами, спільна участь у виборах - це один із пунктів домовленості, якої опозиційні сили будуть дотримуватися у парламенті.

Говорячи про те, що Об’єднана опозиція висуне єдиного кандидата, Яценюк сказав: «Абсолютно правильно, адже ця формула показала свій успіх».

Але тут же трапився і перший камінь спотикання - кандидатуру Кличка називають сильним конкурентом і на президентських виборах 2015-го року. Цим Бала пояснює заяву першого заступника глави партії «Батьківщина» Олександра Турчинова в ефірі телеканалу ТВі, у якій він сказав, що не хоче, щоб вибори мера Києва використовувалися, як тренувальний майданчик президентських виборів.

"Я проти того, щоб ці вибори використовувались кимось із наших союзників, як майданчик стартовий, або якийсь майданчик для тренування, для президентських виборів. Я вибачаюсь, Київ - дуже серйозно і відповідально. Проблем Києва забагато", - сказав Турчинов.
«Ці вибори будуть дуже конкурентними та жорсткими у контексті того, що стануть майданчиком для президентських виборів».
Віталій Бала, директор Агентства моделювання ситуацій

Бала говорить, що вже на цьому етапі можливі політичні маніпуляції і припускає, що й надалі будуть лунати заяви про те, що «політикам рівня Кличка не потрібно іти на мерські вибори». «У даному випадку потрібно виходити з того, що перемога необхідна опозиції в першу чергу, і потрібно приймати рішення виходячи з цього», - сказав Бала.

Вибори мера столиці будуть у травні цього року разом з виборами депутатів Київської міськради, переконаний спікер Верховної ради Володимир Рибак.

"Я думаю, що вибори будуть проведені в 2013 році. У травні, по-моєму, закінчується каденція Київради. Я був прихильником з самого початку, що вибори треба проводити міського голови та депутатів разом", - сказав Рибак в ефірі 5-го каналу.

Раніше, фракція УДАР зареєструвала законопроект про призначення чергових виборів депутатів та мера Києва разом на третє червня 2013 року.

А оговтавшись після парламентських виборів, в кінці грудня, регіонали заявили, що будуть розглядати питання призначення виборів мера столиці у кінці січня.

«Швидше за все, точну дату ми проголосуємо в кінці січня. Вибори мера будуть точно в один тур, і вони пройдуть разом із виборами депутатів Київради», - сказав голова фракції Партії регіонів Михайло Чечетов.

Розсилка

Відео - найголовніше

Чому американець пішов воювати за Україну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:34 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в YouTube

XS
SM
MD
LG