Міжнародна правозахисна організація «Міжнародна амністія» (Amnesty International) оприлюднила черговий звіт щодо ситуації на сході України.
Правозахисники зазначають, що приголомшуюча кількість доказів воєнних злочинів, включно з тортурами та позасудовими стратами в’язнів, є очевидним нагадуванням жорстокостей, які чиняться щоденно у зоні конфлікту в Східній Україні.
Звіт під назвою «Понівечені тіла: тортури та позасудові страти у Східній Україні» надає незаперечні докази широкомасштабних знущань над в’язнями з боку учасників обох сторін конфлікту, каже речник Amnesty International в Україні Богдан Овчарук.
«Звільнені в’язні з обох сторін розповідають про побиття аж до зламаних кісток, тортури електричним шоком, підвисання зі стелі, ножеві поранення, позбавлення сну, залякування вбивством, відмову у медичній допомозі та удавані страти. Вони показали нам рентгени зламаних кісток, медичні записи з лікарень, фотографії поранень, вибитих зубів. Всі ці докази підтверджують той факт, що обидві сторони конфлікту скоїли військові злочини проти воєнних полонених, які були під їх контролем».
Звільнені в’язні з обох сторін розповідають про побиття аж до зламаних кісток, тортури електричним шоком, підвисання зі стелі...Богдан Овчарук
Всі опитані «Міжнародною амністією» жертви тортур були захоплені у полон у період між липнем 2014 року та квітнем 2015. Представники AI з ними спілкувалася у березні-травні цього року.
«Ми розмовляли з кожним постраждалим окремо. У багатьох випадках, ми змогли підтвердити їх розповіді зі свідченнями інших, які їх бачили у місцях затримання чи з їх родичами, які намагались їх звільнити. Також, дуже важливо, що ми отримали багато документів та матеріальних доказів, які підтверджують їх розповіді. Наприклад, ми знайшли посвідчення про смерть, висновки автопсії. В інших випадках ми бачили рентгени, синці, шрами», - заявила речниця Amnesty International з кризового реагування Джоан Марінер.
Найгірші порушення відбуваються у неформальних місцях утримання полонених, де їх тримають у перші дня після захоплення. Особи, які не входять в офіційну систему військового підпорядкування, проявляють найбільшу жорстокість.
ми отримали багато документів та матеріальних доказів, які підтверджують їх розповіді
Ми отримали багато документів та матеріальних доказів, які підтверджують їх розповідіДжоан Марінер
Ситуація серед сепаратистів є найбільш хаотичною, кажуть правозахисники. Цілий ряд різноманітних груп тримають полонених у понад десяти місцях. Серед прокиївських сил найбільш брутально себе поводить «Правий сектор».
«Міжнародна амністія» каже, що обидві сторони затримують людей з протилежного табору безпідставно, часто тільки за їх симпатії протилежній стороні. У деяких випадках, стверджують правозахисники, їх утримують для розрахунку під час обміну полоненими.
Amnesty International закликає відповідні агентства ООН та експертів терміново відвідати місця утримання полонених, у тому числі неофіційні.
Після оприлюднення доповіді Amnesty International, Служба безпеки України запропонувала провести зустріч з представниками цієї організації.
Ні у СБУ, ні в Україні не утримується жодних полоненихСлужба безпеки України
«Важливо наголосити, що ні у СБУ, ні в Україні не утримується жодних полонених. Сьогодні СБУ затримує осіб, які підозрюються у посяганні на основи державної безпеки, вчинення дій, направлених на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади, терористичній діяльності, вчиненні інших правопорушень. За рішенням суду СБУ застосовує до них запобіжний захід – тримання під вартою», – мовиться у повідомленні прес-служби відомства.
У СБУ зазначають, що відомство надає постійний і безумовний доступ до затриманих осіб усім міжнародним організаціям, які опікуються правами людини.
Дивіться також: Після переговорів з Керрі та Нуланд Кремль готує нову атаку на Україну - посол Литви у США