Спеціальні потреби

Життя темношкірих має значення, як і життя всіх інших


Трагічний тиждень в історії США завершився буремним вікендом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

Трагічний тиждень в історії США завершився буремним вікендом. Відео

Наслідки масової кривавої атаки на поліцейських у Далласі – під час демонстрації проти свавілля правоохоронців – лише посилюють дискусію в американському суспільстві. Одні кажуть, мовляв, виступаючи за права темношкірих, активісти руху «життя темношкірих має значення» забувають про важливість життів інших. Ті ж, у свою чергу, переконують: виходять на протести за рівність для усіх. Але самі поліцейські, мовляв, цієї рівності не хочуть. Барак Обама на цьому тлі теж потрапив під шквал критики. У вівторок він відвідає Даллас, де ховатимуть загиблих поліцейських. Але до Луїзіани та Міннесоти – де правоохоронці минулого тижня убили двох темношкірих, Білий дім візитів не запланував – обурюються активісти руху «життя темношкірих має значення».

Трагічний тиждень в історії США завершився буремним вікендом. Протести проти брутальних дій поліції, масові арешти. Правоохоронці кажуть: мітингарі були агресивними. Активісти переконують: поліція провокувала першою.

Один із затриманих – лідер руху блек лайфс меттер – «життя темношкірих має значення».

Лідер руху «життя темношкірих має значення» ДіРей Маккессон каже:

«Я досі розчарований поліцією Батон-Руж, яка продовжує провокувати активістів, що виходять на мирний протест».

Люди мають право висловлювати своє обурення, каже Барак Обама, але й усіх поліцейських не можна рівняти під одну мірку. Президент закликає націю до діалогу:

«Коли люди кажуть, що життя темношкірих має значення, це не означає, що життя поліцейських – неважливе. Всі життя важливі».

Зменшити градус напруги намагається і міністр внутрішньої безпеки США Джей Джонсон:

«Насильство – ніколи не вихід. Принцип «око за око» залишить, врешті, сліпими усіх. Зараз прийшов час загоювати рани, оплакувати загиблих і будувати мости, починати діалог».

Але до діалогу – далеко. Особливо в розпал передвиборчої кампанії. Дональд Трамп у твіттері пише: «Барак Обама живе у примарному світі, якщо гадає, що нація не розділена».

Імовірний кандидат на посаду президента від Республіканської партії Дональд Трамп про свою позицію заявляє гучно:

«Брутальна атака на наших поліцейських – це напад на нашу країну і наші родини. Ми мусимо бути солідарними із правоохоронцями, бо це – сила, яка стоїть між цивілізацією і тотальним хаосом.

Прихильник Трампа, колишній мер Нью-Йорка Руді Джуліані підливає у вогонь свою порцію олії:

«Якби я був темношкірим батьком, я би сказав своїй дитині: поважай поліцію. А ще: будь обережним із тим хлопцями з району, бо, синку, 99% гарантії, що саме вони тебе уб’ють, а не поліція».

Джуліані каже: сам рух «життя темношкірих має значення» провокує насильство і сприяє расизму:

«Життя темношкірих має значення, як і життя білих, азіатів, латиноамериканців – це не по-американськи, це – расизм».

Зовсім інші заклики лунають із табору демократів. Імовірний кандидат на посаду президента від Демократичної партії Гілларі Клінтон вважає, що обурення темношкірих – не безпідставні:

«Я говоритиму із білими людьми. Я гадаю, що ми – ті, хто має нарешті дослухатись до обґрунтованих закликів, які лунають від наших афро-американських співгромадян.

Професор Ґреґ Карр нагадує: рух «життя темношкірих має значення» не з’явився з нічого. Проблема упередженості у правоохоронних органах існує – каже він:

«Коли ви нападаєте на найбільш вразливих представників суспільства, ви не лише применшуєте їхню гідність, а й людські якості усіх решти, і вас самих, зокрема. Бо ви вибудовуєте ієрархію людських цінностей».

Рівень довіри до поліції у США торік впав до 20-річного мінімуму – 52%, хоча і минулого місяця знову пішов вгору. Аби повернути поліцейським довіру, деякі групи активістів закликають правоохоронців вдягати натільні камери, аби у разі потреби, виправдати свою поведінку.

Так чи інакше, кажуть експерти, американці вимагають змін. Колишній головний поліцейський Вашингтона, Чарльз Ремзі напередодні заявив: нині США переживає критичний момент у свої історії, держава опинилася фактично на «діжці пороху».

Дивіться також: А ось як впливають українці на вибори у США

Ось як впливають українці на вибори у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00

  • 16x9 Image

    Юлія Ярмоленко

    Кореспондентка Голосу Америки в Білому домі. Ведуча програм ЧасTime і Брифінг. Приєдналася до команди 2015-го. Спеціалізується на американсько-українських відносинах, зовнішній та внутрішній політиці США. Висвітлює президентські вибори у США з 2016-го року. До Вашингтона, працювала журналісткою-міжнародницею у новинах на ICTV. Випускниця Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Народилася в Києві.

    Коли випадає нагода відімкнутися від новин, – читає книжки, подорожує, і пробує виростити буряки, інжир і гострий перець на вашингтонському балконі. 

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG