Спеціальні потреби

Суд США заборонив конфіскувати заморожені активи Афганістану для виплати жертвам 9/11


Архівне фото: афганці поблизу Банку Афганістану в Кабулі, 2011 рік
Архівне фото: афганці поблизу Банку Афганістану в Кабулі, 2011 рік

Центральний банк Афганістану в середу привітав рішення федерального судді США не передавати 3,5 мільярда доларів із заморожених афганських коштів жертвам терористичних нападів 11 вересня 2001 року для врегулювання судових вироків проти Талібану.

"Валютні резерви належать афганцям і законно використовуються для монетарної стабільності, зміцнення фінансової системи та сприяння торгівлі зі світом", - йдеться в заяві так званого Da Afghanistan Bank або DAB.

Банк знову закликав Сполучені Штати та інші західні країни розморозити всі резерви центрального банку Афганістану, щоб допомогти «країні, яка перебуває в облозі, подолати свої економічні проблеми». У заяві додається, що DAB готовий повною мірою співпрацювати з країнами світу та відповідними установами для вирішення будь-яких міжнародних проблем.

У вівторок окружний суддя Джордж Деніелс у Нью-Йорку постановив, що позивачі не мають права на афганські активи, оскільки суди США не мали юридичної юрисдикції для конфіскації.

Деніелс зазначив, що він «конституційно заборонив» конфіскувати ці кошти на користь жертв, бо це означало б визнання Талібану законним урядом Афганістану.

«Кредитори за рішенням суду мають право отримати стягнення за судовими рішеннями і отримати компенсацію за найгірший терористичний нападу в історії нашої країни, але вони не можуть зробити це коштом центрального банку Афганістану», — написав Деніелс.

Він додав, що «Талібан — а не колишня Ісламська Республіка Афганістан і не афганський народ — повинен заплатити за напади 11 вересня».

Фундаменталістський Талібан підняв смертоносне повстання проти афганського уряду в Кабулі, який підтримувала міжнародна спільнота, і у серпні 2021 року повернувся до влади, коли війська НАТО під проводом США вийшли з країни після майже двох десятиліть війни.

Сполучені Штати та їхні союзники вторглися в Афганістан наприкінці 2001 року, щоб усунути тодішній уряд Талібану за надання притулку організаторам терактів Аль-Каїди в США 11 вересня, у результаті яких загинуло майже 3000 людей.

Жодна країна не визнала новий уряд Талібану, посилаючись на проблеми з правами людини та тероризм. Деякі члени кабінету талібів перебувають під санкціями США за звинуваченнями у причетності до терористичної діяльності.

Рішення суду, прийняте у вівторок, завдало удару кільком групам кредиторів, які претендували на частину 7 мільярдів доларів коштів DAB, заморожених у Федеральному резервному банку в Нью-Йорку після захоплення Талібаном 18 місяців тому.

Інші західні країни також заморозили близько 2 мільярдів доларів резервів DAB у своїх банках.

У лютому 2022 року президент США Джо Байден розпорядився виділити 3,5 мільярда доларів із коштів DAB, щоб допомогти полегшити страждання афганського народу.

Ці гроші нещодавно були перераховані до спеціального афганського фонду в Швейцарії, щоб допомогти стабілізувати афганську економіку та полегшити і без того серйозну гуманітарну кризу в спустошеній війною країні Південної Азії. Решту 3,5 мільярдів доларів Байден спрямував на потенційні виплати сім’ям жертв 11 вересня, які очікують судових вироків проти Талібану.

«Це рішення позбавляє понад 10 000 членів громади 9/11 їхнього права отримати компенсацію від Талібану, — сказав Лі Волоскі, юрист однієї кредитної групи, відомої як позивачі Хавліша. - Ми вважаємо, що рішення прийнято неправильно, і подамо апеляцію».

Повідомляється, що інші групи кредиторів також планували подати апеляцію.

Деяка інформація для цього звіту надійшла від Reuters.

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG