Спеціальні потреби

Трамп: палестинці не матимуть права повернутися в Газу згідно з його планом


Президент США Дональд Трамп
Президент США Дональд Трамп

Президент США Дональд Трамп заявив, що палестинців, які зараз проживають у секторі Газа, буде переселено у невизначене місце за межами території Гази, та вони не матимуть права повертатися згідно з його планом щодо цієї території.

Трамп в інтерв'ю Fox News, опублікованому в понеділок, назвав свій план щодо території вздовж берегів Середземного моря "розбудовою на майбутнє".

Він сказав, що 2,3 мільйона палестинців, які зараз проживають у спустошеній війною Газі, будуть переселені до шести різних місць за межами Гази згідно з планом, який арабський світ, а також як союзники, так і противники США вже відхилили.

Трамп не уточнив, куди будуть переселені палестинці. Але коли ведучий телеканалу Fox Брет Баєр запитав, чи дозволять їм повернутися додому в Газу, Трамп відповів: «Ні, не дозволять, тому що вони матимуть набагато краще житло».

«Іншими словами, я говорю про будівництво постійного місця для них, тому що якщо їм доведеться повернутися зараз, то пройдуть роки, перш ніж ви коли-небудь зможете — це непридатне для проживання місце», — сказав Трамп про Газу, знищену 15-місячними боями між Ізраїлем і ХАМАСом.

Трамп вперше оприлюднив свій план щодо Гази на спільній з ізраїльським прем’єр-міністром Біньяміном Нетаньяху прес-конференції в Білому домі минулого тижня. Він запропонував Єгипту та Йорданії прийняти палестинців, але обидві країни відкинули цю ідею.

В інтерв’ю Fox Трамп сказав, що будуватиме «прекрасні громади» для палестинців.

«Може бути п'ять, шість, може бути дві. Але ми побудуємо безпечні громади, трохи подалі від того місця, де вони є, де є вся ця небезпека», - сказав Трамп.

Тим часом ХАМАС, який визнаний США терористичним угрупованням, оголосив в понеділок, що відкладає наступний обмін заручниками й полоненими на невизначений термін, звинувативши Ізраїль у порушенні умов припинення вогню, яке триває до початку березня.

Наступний обмін заплановано на суботу, ще трьох ізраїльтян мають звільнити в обмін на сотні палестинців, ув'язнених Ізраїлем.

Речник збройного крила ХАМАСу, Бригад Аль-Касама, заявив, що бойовики залишаються відданими умовам припинення вогню, «поки їх дотримується окупація».

ХАМАС звинуватив Ізраїль у затримці повернення переміщених палестинців до північної Гази, хоча сотні тисяч повернулися; «нанесенні по них авіаударів і обстрілу в різних районах»; і «нездатності сприяти надходженню гуманітарної допомоги, як було домовлено», хоча 1260 вантажівок гуманітарної допомоги в'їхали в Газу, і Організація Об'єднаних Націй заявила, що безпосередня загроза голоду зникла.

З часу припинення вогню ХАМАС звільнив 21 заручника, а Ізраїль звільнив понад 730 ув'язнених.

Перебуваючи на борту Air Force One по дорозі на Суперкубок, Трамп сказав журналістам, що втрачає терпіння щодо ситуації після того, як побачив виснажених заручників, звільнених ХАМАСом.

«Я спостерігав, як заручники повертаються сьогодні, і вони були схожі на тих, хто пережив Голокост. Вони були в жахливому стані. Вони були виснажені. Це виглядало так, як багато років тому, як ті, хто пережив Голокост, і я не знаю, скільки ще ми зможемо це терпіти», – сказав він.

У неділю було досягнуто нової позначки у припиненні вогню в Газі, коли ізраїльські війська відступили з коридору Нецарім, вузької смуги землі, яка розділяє територію навпіл. Це дозволило більшій кількості палестинців повернутися до північного сектора, де вони колись жили, значна частина якого була зрівняна з землею внаслідок 15 місяців боїв.

Речник ХАМАСу Абдель Латіф Аль-Кануа заявив, що відхід показує, що ХАМАС «змусив ворога підкоритися нашим вимогам» і що це зруйнувало «ілюзію Нетаньягу щодо досягнення повної перемоги».

Ізраїльські офіційні особи не розголошують, скільки солдатів відступили і куди. Наразі війська залишаються вздовж кордонів Гази з Ізраїлем та Єгиптом, і очікується, що повне виведення військ буде обговорено на наступному етапі припинення вогню.

Але майже ніякого прогресу не було досягнуто в переговорах про продовження перемир'я, яке, як передбачається, призведе до звільнення нових заручників, утримуваних ХАМАСом, і палестинських в'язнів, утримуваних Ізраїлем.

Протягом першої шеститижневої фази припинення вогню ХАМАС поступово звільняє 33 ізраїльських заручників, захоплених під час нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, в обмін на паузу в боях, свободу для сотень палестинських в’язнів і надходження гуманітарної допомоги в Газу. Угода також передбачала, що ізраїльські війська відступлять із населених районів Гази, а також коридору Нецарім.

На другому етапі всі живі заручники, що залишилися, будуть звільнені в обмін на повний вихід Ізраїлю з Гази та «стійкий спокій». Але деталі наступного етапу ще мають бути обговорені.

Війна в Газі була спровокована терористичною атакою ХАМАСу на Ізраїль у жовтні 2023 року, внаслідок якої загинуло 1200 людей і було захоплено 250 заручників. За даними місцевих органів охорони здоров’я, в результаті контрнаступу Ізраїлю загинуло понад 47 000 палестинців, понад половину з яких становили жінки та діти. Ізраїль заявляє, що кількість загиблих включає 17 000 вбитих ними бойовиків.

Майбутнє USAID — останні заяви з Вашингтона.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:54 0:00

  • 16x9 Image

    Англомовна служба Голосу Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG