Спеціальні потреби

США непокоїть загроза протистоянь в Сирії під час відбудови країни


Боєць сирійської опозиції фотографує громадян, які несуть революційний прапор, під час святкування другого дня захоплення міста повстанцями в Дамаску, Сирія, 9 грудня 2024 року.
Боєць сирійської опозиції фотографує громадян, які несуть революційний прапор, під час святкування другого дня захоплення міста повстанцями в Дамаску, Сирія, 9 грудня 2024 року.

Американські дипломати та військові посадовці активізували свою роботу з групами, що змагаються за визначення нового курсу для Сирії, а також із сусідами Сирії, намагаючись переконатися, що на заміну скинутому режиму колишнього президента Башара Асада не прийде більш нестабільне і небезпечне майбутнє.

В понеділок в Йорданії високопоставлені дипломатичні чиновники США провели консультації зі своїми йорданськими колегами, а напередодні провели зустрічі в Досі, Катар.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що зараз готуються нові дипломатичні місії.

"Прямо зараз високопосадовці Державного департаменту працюють в регіоні, щоб допомогти підтримати сирійський народ, в час коли той визначає свій шлях у майбутнє", — сказав Блінкен в Державному департаменті в понеділок.

"Цей момент відкриває історичну можливість, але він також несе значні ризики", — сказав він. — Історія показує, як швидко перспективні моменти можуть перерости в конфлікт і насильство".

Командувач Центрального командування США, яке контролює американські сили на Близькому Сході, також співпрацював із союзниками в регіоні.

Генерал Майкл "Ерік" Курілла зустрівся в Аммані з генерал-майором Юсефом Аль-Хунайті, головою Об’єднаного комітету начальників штабів Йорданії.

Згідно з даними США, Курилла пообіцяв підтримку США Йорданії, якщо ситуація в Сирії погіршиться. Інші офіційні особи США в понеділок також наголосили на необхідності спокійного та впорядкованого перехідного періоду в Сирії.

"Ми хочемо переконатися, що наші союзники у безпеці", — сказав журналістам в ООН у Нью-Йорку заступник посла США в ООН Роберт Вуд.

"Ми хочемо, щоб не сталось гуманітарної катастрофи, — сказав Вуд. — Тож ми збираємося працювати протягом найближчих днів і тижнів, щоб переконатися, що ми можемо забезпечити все це".

Але посадовці Державного департаменту та Пентагону застерігають, що є достатньо причин для занепокоєння, що надії на краще майбутнє для сирійського народу можуть розвалитись, а розбіжності призведуть до нових хвиль насильства та навіть міграції з Сирії.

Вони кажуть, що хоча слова та дії лідерів сирійських повстанців, у тому числі Абу Мохаммеда аль-Голані з Хаят Тахрір аш-Шам, здаються багатообіцяючими, обіцянки щодо створення нового інклюзивного уряду будуть випробувані, якщо напруга між ворогуючими групами продовжуватиме кипіти або загострюватися.

Представники Державного департаменту заявили, що Хаят Тахрір аш-Шам, терористична група США, яка виросла з сирійської філії терористичної групи Аль-Каїда до того, як розірвала зв’язки, ще не довела, що заслуговує на зняття статусу терориста.

Також є занепокоєння з приводу терористичного угруповання "Ісламська держава" (ISIS), яке має від 2500 до 5000 бойовиків по всій Сирії та Іраку і яке зміцнюється в останні місяці.

"ISIS спробує використати цей період, щоб створити безпечні гавані, — сказав Блінкен у понеділок.— Ми сповнені рішучості не допустити цього".

Однак союзники США в Сирії попереджають, що ISIS вже почала нарощувати свої атаки, намагаючись скористатися крахом сил сирійського режиму.

"Ми стурбовані", — сказав Голосу Америки представник американського політичного крила Сирійських демократичних сил (SDF), які підтримують США та які очолюють курди, вказуючи на зростання кількості атак на північному сході Сирії.

"Вони атакують наші внутрішні сили безпеки", — сказав представник Демократичної ради Сирії Сінам Мохамад. Він вказав на існування "сплячих осередків ISIS" у таких місцях, як Ракка, Дейр-ель-Зур і навіть Хасака, де розташована одна з керованих SDF в’язниць, у яких утримуються тисячі бойовиків ІДІЛ, захоплених після падіння самопроголошеного халіфату терористичної групи в 2019 році.

Вона також попередила про посилення активності та нові спроби втечі в Аль-Холі, таборі для переміщених осіб, де утримуються десятки тисяч дружин та інших членів родин ISIS , багато з яких діти.

Мохамад похвалив сили США за надання підтримки SDF, але сказав, що є ознаки додаткової активності ISIS в районах, покинутих силами сирійського режиму разом із їхніми російськими та іранськими союзниками.

Представники Збройних сил США сподіваються, що серія авіаударів, здійснених у неділю в п'яти місцях у центральній Сирії, допоможе притупити загрозу.

Ці удари є "способом завадити їм [ISIS] скористатися динамікою в Сирії та поточною ситуацією", сказала речниця Пентагону Сабріна Сінгх під час брифінгу для журналістів у Пентагоні в понеділок.

Але антитерористичні чиновники США вже давно попереджають, що ISIS здатна продемонструвати як терпіння, так і стійкість, і добре знає про розбрат, що може зірвати формування перехідного уряду у Сирії.

Мабуть, ніде ця напруга не є такою відчутною, як на північному сході Сирії, де спалахнули бої між курдськими ополченцями та Сирійською національною армією, або SNA, коаліцією ополченців, яких підтримує Туреччина.

Туреччина виступала на захист ударів по SDF, стверджуючи, що їх очолюють бійці із Загонів народної оборони (YPG), сирійської гілки розташованої в Туреччині Робітничої партії Курдистану (PKK), яку як Анкара, так і Вашингтон називають терористичною організацією.

SDC і SDF звинувачують SNA у нападах на цивільних у Манбіджі та інших прилеглих районах.

"Тепер Сполучені Штати намагаються зупинити це, — сказав Голосу Америки Мохамад з SDC. — Ведуться перемовини".

"Ми сподіваємося, що вони [США] зможуть досягти успіху", - додав він.

У понеділок Державний департамент заявив, що обидві сторони чітко дали зрозуміти, повторюючи попередження SDF, що зіткнення можуть зашкодити здатності підтримуваних США сил стримувати ISIS.

"Ми не хочемо ескалації, — сказав прессекретар Метью Міллер про сутички між курдськими групами та SNA. — Ми не хочемо, щоб хтось використовував цей період нестабільності, щоб спробувати зміцнити власну позицію".

До роботи над статтею долучились Найк Чінг, Маргарет Бешір та Карла Бабб.

  • 16x9 Image

    Джефф Селдин

    Кореспондент Голосу Америки з питань національної безпеки. Висвітлює такі теми, як розвідка, боротьба з тероризмом, кібербезпека. 

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG