Спеціальні потреби

Погляди на Європі після повідомлень про згоду США на застосування західних ракет по цілях в Росії


Німецький канцлер Олаф Шольц досі наполягав на тому, що його уряд не надаватиме Україні далекобійні ракети, хоча крилаті ракети українцям вже певний час постачають головні європейські партнери Німеччини - Велика Британія і Франція.
Німецький канцлер Олаф Шольц досі наполягав на тому, що його уряд не надаватиме Україні далекобійні ракети, хоча крилаті ракети українцям вже певний час постачають головні європейські партнери Німеччини - Велика Британія і Франція.

На тлі ознак, що адміністрація президента Джо Байдена переглянула обмеження на застосування Україною американських ракет по цілях на російській території, європейські партнери дають зрозуміти, що вони також можуть піти на подібні кроки.

...Ми відкрито сказали, що це одна з можливостей, яку ми розглядали б, тобто дозвіл на удари по цілях, звідки росіяни зараз здійснюють агресію...
Жан-Ноель Барро, французький міністр закордонних справ

Верховний представник Європейського Союзу в закордонних справах і з питань безпеки Жозеп Борель, відгукуючись на неофіційні повідомлення в пресі, заявив, що він завжди висловлювався за те, щоб Україна не була обмежена у своєму протистоянню загарбницькій агресії Росії.

“Я казав знову і знову, що Україна повинна мати можливість використовувати зброю, яку ми їй надаємо, не лише, щоб зупиняти стрілу, але й для того, щоб вражати того, хто ту стрілу випускає”, - заявив Боррель перед зустріччю міністрів закордонних справ ЄС 18 листопада в Брюсселі.

Посадовець підкреслив, що питання оборони є прерогативою національних урядів Європи, сказавши, що кожна держава “буде робити для підтримки України те, що вважатиме за потрібне”.

Повідомлення з Вашингтона надійшли в той час, як Росія різко посилила бомбардування України, зокрема об’єктів енергетики на початку зими, спричинивши багато цивільних жертв в українських містах.

Держсекретар США Ентоні Блінкен нещодавно казав, що буде відповідь на розширення російської загарбницької війни з залученням солдатів з Північної Кореї на додаток до застосування Росією північнокорейських боєприпасів та іранських дронів.

Європейські ракети

Особлива увага зараз звернена на Велику Британію та Францію, які ще раніше надавали Україні крилаті ракети Storm Shadow/SCALP і, як виглядає, дотримувалися узгодженості зі США, що ті ракети мали застосовуватися насамперед по цілях російських загарбників на окупованих українських територіях.

Французький міністр закордонних справ Жан-Ноель Барро заявив, що Париж і раніше розглядав різні можливості.

“Ви чули від президента Макрона 25 травня в Месберґу раніше, де ми відкрито сказали, що це одна з можливостей, яку ми розглядали б, тобто дозвіл на удари по цілях, звідки росіяни зараз здійснюють агресію на українську територію. Отже, тут нічого нового”, - сказав міністр 18 листопада.

Від британського прем’єр-міністра Кіра Стармера та французького президента Еммануеля Макрона досі лунали заяви, які можна трактувати як згоду з тим, що Україна має право, захищаючись від агресії, вражати цілі на території нападника.

При цьому представники Лондона і Парижа чітко не казали, що для таких ударів можуть бути застосовані британсько-французькі ракети, радіус дії яких сягає 250 кілометрів.

Натомість неофіційно зокрема від фахівців і коментаторів лунали зауваження, що європейські союзники США узгоджують застосування певних видів ракет не лише з політичних, але й з технічних причин.

Французький президент Еммануель Макрон, який перебуває в Латинській Америці з нагоди саміту країн Групи-20 в Бразилії, ще не відповідав на повідомлення про рішення адміністрації Байдена, але наголосив на посиленні допомоги Україні.

Прем’єр-міністр Стармер у дорозі на той саміт казав журналістам, що питання допомоги України будуть для нього головними на обговореннях під час зібрання.

Німецьке роздвоєння

На окремій позиції досі наголошував уряд Німеччини, яка також виробляє крилаті ракети, що називаються Taurus.

Німецький канцлер Олаф Шольц завжди підкреслював, що узгоджує стратегічні питання з союзниками, насамперед зі США, але на відміну від Америки, Британії та Франції Німеччина вирішила взагалі не надавати свої потужні далекобійні ракети Україні.

На тлі приготувань Німеччини до парламентських виборів Олаф Шольц цього місяця повторив, що він вважає свою позицію правильною і не готовий змінювати свої рішення щодо ракет Taurus.

18 листопада речник німецького уряду сказав, що рішення США не змінює курсу Німеччини.

Міністрка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок наголосила, що Німеччина вже зараз є найбільшим донором допомоги у Європі.

"...Ми надаємо ще більш інтенсивну підтримку для захисту миру в Україні, насамперед у галузі протиповітряної оборони. І тому рішення американської сторони, яке, я хотіла б підкреслити, є не переосмисленням, а посиленням того, що вже надано іншими партнерами, є таким важливим у цей момент», - сказала Анналена Бербок.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG