Міжнародний шок після загибелі 298 людей в літаку рейсу МН17, збитому 17 липня 2014 року над Донеччиною, напевне міг, але на став поштовхом до дій, щоб придушити в зародку російську війну проти України.
Про це нагадує один з перших західних свідків, які прибули на місце падіння малайзійського авіалайнера, Майкл Боцюрків, тодішній речник спеціальної спостережної місії ОБСЄ на сході України.
“Заступник голови нашої місії тоді, одразу коли ми отримали повідомлення про падіння літака, казав: “Це все. Ось тепер вже все - прийдуть американці і будуть допомагати…” Але так не сталося”, - розповів про перші години після трагедії Майкл Боцюрків, канадський журналіст українського походження, у розмові з Голосом Америки.
Далі - на тлі років бойових дій різної інтенсивності, що порушували українсько-російські домовленості про припинення вогню, очолюване Нідерландами міжнародне розслідування знайшло докази, що літак був збитий ракетою з російської установки Бук.
Нідерландський суд у листопаді 2022 року підтвердив висновки слідства і заочно засудив трьох осіб, членів підтримуваних Росією озброєних формувань, до довічного ув’язнення за їхню роль в збитті MH17.
Обвинувачі також говорили про ознаки того, що чільні російські командувачі й керівники, знали і напевне схвалювали дії російських військових на території України.
Росія не видає і не визнає
Але через 10 років після збиття літака міжнародна спільнота є свідком ще більшої російської війни і продовжує марні вимоги до Росії.
“Європейський Союз повторює заклик, щоб Російська Федерація визнала свою відповідальність за ту трагедію і повністю співпрацювала в досягненні справедливості”, - заявив від імені ЄС, верховний представник Жозеп Борель 16 липня 2024 р.
Майкл Боцюрків, який з нагоди 10-річчя трагедії перебував в Нідерландах, підкреслює, що для родичів загиблих біль не минає.
“Одна з жінок, яка втратила доньку, каже, що майже сподівається, що її дитина зайде до кімнати. Й інші це переживають день за днем. Для них це не скінчилося, зокрема тому, що вони не вважають, що справедливість досягнена, бо Росія і далі не видає трьох засуджених”, - розповідає журналіст.
Уроки
“Якби адміністрація Обами вдалася до набагато жорсткіших дій для покарання Росії за нелегальну анексію Криму, то сьогодні все було б не так. Бо бандити, якщо їх не відштовхують, якщо не встановлюють чіткі межі, а лише сірі лінії, то вони йдуть далі і далі”, - каже Майкл Боцюрків.
Озираючись назад, він зауважує, що багато що можна було зробити одразу після тієї трагедії для стримування російської агресивності, а також підкреслює, що й зараз загрози для цивільної авіації не зменшилися.
“Нам хотілося б думати, що ті 298 душ не загинули без жодних наслідків”, - підкреслив журналіст у розмові 17 липня 2024 року.