В НАТО кажуть, що союзники назагал схвально сприйняли пропозицію генерального секретаря Єнса Столтенберґа, щоб Альянс перебрав більшу роль в координуванні військової допомоги Україні для оборони від російської агресії.
Пропозиції полягають зокрема у створенні багаторічної програми фінансування постачань зброї та навчання українських військових, і щоб НАТО відігравало провідну роль в Контактній групі з питань оборони України (група Рамштайн), яку очолюють США.
Припускають, що така програма може сягати 100 мільярдів євро, але в офіційних заявах НАТО точну суму ще не визначали.
Ми не будемо брати участь в подальших завданнях, і також ми не будемо надавати фінансову підтримку.Петер Сіярто
Єнс Столтенберґ після наради міністрів закордонних справ Північноатлантичного союзу в Брюсселі 3 квітня сказав, що союзники погодилися розпочати планування і висловив надію, що план буде вироблений до саміту НАТО у Вашингтоні у липні.
“Подробиці будуть сформульовані впродовж наступних тижнів”, - сказав генеральний секретар.
Угорщина проти
З поміж 32 країн Альянсу зараз лише Угорщина відкрито виступила проти того, щоб НАТО виконувало пряму роль у військовій підтримці України.
“Попри те, що багато членів НАТО підтримують збільшення координаційної ролі у військовій допомозі, Угорщина дала зрозуміти, що не буде долучатися до планування та втілення відповідних завдань і не надаватиме фінансову підтримку такої діяльності”, - заявив Золтан Ковач, речник угорського уряду.
Уряд прем’єр-міністра Віктора Орбана ще з початку вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року проголосив, що не хоче допомагати українцям оборонятися від російської агресії.
Угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто, який брав участь в нарадах у Брюсселі 3-4 квітня, демонстративно зауважив, що Північноатлантичний альянс має бути оборонною організацією і сказав, що участь альянсу в захисті України “наблизить НАТО до війни”.
“Оскільки більшість країн - членів, я можу сказати 31 з них, погодилися зі збільшенням координаційної ролі НАТО в цих двох сферах… то зараз розпочнеться планувальна робота”, - цитує міністра Сіярто англомовний часопис The Budapest Times.
“Ми не будемо брати участь в подальших завданнях, і також ми не будемо надавати фінансову підтримку”, - сказав Петер Сіярто.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ повідомив журналістам, що розмовляв про свою пропозицію прем'єр-міністром Орбаном телефоном перед брюссельськими нарадами і сказав, що розмова була конструктивною.
Угорщина також була єдиною країною Європейського Союзу, яка не підтримала кількарічну програму допомоги ЄС Україні на суму 50 мільярдів євро, але Євросоюз затвердив програму 1 лютого 2024 року без участі угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана.
США
Газета New York Times, повідомляючи про нову ініціативу Альянсу, зауважує, що зараз “нема впевненості стосовно того, що наймогутніший член НАТО - Сполучені Штати зрештою погодяться на дії, які можуть розмити їхній вплив”.
Тим часом Єнс Столтенберґ визнав, що зараз велику стурбованість серед союзників викликає затягування США з рішенням про подальше фінансування постачань зброї українцям.
“Кожен день затримки рішення Сполучених Штатів з наданням більшої підтримки України має наслідки на полі бою. Це одна з причин того, що зараз українці вимушені нормувати боєприпаси… Тому нагальним є те, щоб Сполучені Штати схвалили рішення”, - підкреслив він у Брюсселі 3 квітня.
Обережність
У деяких повідомленнях з Брюсселя з посиланням на неназвані джерела йдеться, що деякі країни НАТО хоча і підтримали ідею збільшення ролі альянсу у допомозі Україні, але мають застереження щодо коштів.
«Ми проаналізуємо можливість втілення цієї пропозиції”, - сказала міністерка закордонних справ Бельгії Аджа Лябіб, зауваживши, що “Росія зараз є однією з головних загроз”.
Видання Politico подає таку цитату Аджі Лябіб: “Давати обіцянки, які ми не зможемо виконати, небезпечно”.
Також Politico виділяє слова іспанського міністра закордонних справ Хосе Мануеля Альбареса: “Нам треба порахувати скільки потрібно Україні, щоб зберегти свою демократію, суверенітет і територіальну цілість. А коли у нас буде те число, то треба буде вирішувати, як його роздобути”.