Розслідування журналістів та дії державних служб Індії виявили шахрайські схеми заманювання молодих чоловіків з Індії, а також з інших країн, зокрема з Непалу, яких використовують в російській армії у війні проти України.
Міністерство закордонних справ Індії підтвердило, що індійське Центральне бюро розслідувань розкрило діяльність мереж агентів, жертвами яких стали ймовірно десятки людей.
Але журналісти вказують, що точна кількість індійців та інших іноземців, які опинилися в російській армії через необізнаність, або внаслідок обману насправді точно не відома.
Згідно з поширюваними в індійських ЗМІ даними на початку березня було відомо про 20 індійців, які опинилися в російської армії і зверталися до індійського уряду з проханням допомогти їм повернутися додому.
"Кількох індійських громадян обманом заманили працювати в російській армії. Ми твердо порушили питання про дострокове звільнення таких індійських громадян. Ініційовані суворі дії щодо агентів та недобросовісних осіб, які залучили тих громадян під фальшивими приводами та обіцянками. Центральне бюро розслідувань вчора повідомило про велику мережу перемитництва людей і провело в кількох містах обшуки та зібрало докази”, - заявив 8 березня речник міністерства закордонних справ Індії Рандір Джаісва.
У засобах масової інформації йдеться про багатьох поранених у бойових діях індійців і про принаймні двох загиблих, але посольство Індії у Москві досі повідомляло, що володіло даними про загибель лише одного чоловіка.
Агенція Reuters каже, що посольство Росії в Індії не відповідало на запити про російські пояснення того, що відбувається.
Жертви обману
Розповіді журналістів показують, що жертвами шахрайського набору індійських та непальських громадян на службу чи роботу в російській армії стають переважно шукачі заробітків.
Молоді чоловіки відгукуються на рекламу еміграції, або вигідної тимчасової роботи в Росії, яку вони знаходять в інтернетних мережах.
Агенти беруть з клієнтів гроші і заохочують їх підписувати незрозумілі їм документи, що, як виявлялося згодом, були контрактами з російською армією.
Але є також розповіді, що підписавши такі папери і втративши паспорти, в російській армії опинилися мігранти, туристи, студенти тощо.
Згідно з тими розповідями деякі з тих контрактників після кількаденного навчання їх використовували як підсобних робітників в армії, але також наводять приклади перебування у зонах активних бойових дій в Україні і можливо участі в боях.
Газета Hindustan Times розповідає про 30-річного мешканця міста Гайдарабад Мохамеда Асфана, який помер від поранень отриманих на фронті в Україні, а також про 23-річного Гемалян Ашвінбаї Манґакія, який загинув на Донеччині.
Hindustan Times пише, що в інтернетних мережах є кілька відеозаписів, в яких індійці просять забрати їх з російської армії і є дані про принаймні кількох поранених індійців.
Агенція Reuters подає розповідь Раджі Беґум зі штату Кашмір, яка дуже стурбована долею її 31-річного сина, який поїхав на заробітки у Москву, і від якого не було вістки з січня.
Кореспонденти британської газети Guardian в Індії переповідають один з випадків, в якому громадянин Непалу Нандарам Пун, що опинився в російській армії і лежав у госпіталі з поранням, просив допомогти визволити його, але через незнання російської мови він не міг пояснити, де саме він перебував.
Нандарам Пун телефоном розповів, що відгукнувся на оголошення про роботу в Німеччині, але агент сказав йому летіти транзитом через Росію, де Нандарама Пуна змусили підписати папери російською мовою, забрали паспорт і відправили у військовий навчальний табір.
Нандарам Пун розповів, що був у зоні активних боїв під Бахмутом на сході України, де отримав поранення.
Спочатку його відвезли в лікарню в місто Каспійськ в Дагестані, але потім транспортували в інше невідоме йому місце.
Guardian пише про кількох непальців у російському військовому госпіталі і про принаймні одного зниклого безвісти та одного непальця посадженого до російської в’язниці, бо він намагався втекти.