Звіт державної статистичної служби Швейцарії показав різке падіння експорту швейцарських виробників зброї впродовж 2023 року попри те, що російська війна проти України різко збільшила попит і підштовхнула видатки на оборону зокрема у Європі.
Швейцарський державний секретаріат з питань економіки не пояснює причин падіння експорту оборонної промисловості на приблизно 27%.
Але впродовж останніх двох років під більшою увагою опинилася політика нейтралітету Швейцарії, посилаючись на яку швейцарський уряд не надає Україні військову допомогу, а також забороняв третім країнам реекспорт в Україну зброї виробленої у Швейцарії.
Зокрема відомо, що 2022 року Швейцарія відмовилася дати дозвіл Іспанії, Данії, а також Німеччині на постачання Україні зброї, яку ті країни раніше придбали у швейцарських виробників.
Швейцарія не дотримується повного нейтралітету, оскільки фактично визнала право українців захищатися і приєдналася до міжнародних санкцій проти Росії.
Обсяги оголошеної прямої гуманітарної підтримки Швейцарії для України досягли 2,28 мільярда євро.
У Швейцарії лунають голоси тих, хто вказує на невиправданість і шкідливість деяких обмежень, особливо щодо реекспорту.
Промислове об’єднання Swissmem - одна з груп, яка критикує політиків за те, що виробники називають надмірною жорсткістю на тлі зменшення замовлень.
"Деякі компанії втратили замовлення через стурбованість швейцарськими правилами, а інші міркують над зменшенням тут інвестицій”, - цитує агенція Reuters директора об’єднання Стефана Брупбахера.
Брупбахер поскаржився на те, що він назвав “догматичною інтерпретацією” нейтралітету Швейцарії, яку згідно з його словами багато країн не розуміють.
Найбільші покупці у Європі
Державна статистична служба Швейцарії зазначає, що найбільше швейцарської зброї 2023 року купили у Європі - 76,1%.
Провідними міжнародними покупцями були Німеччина, Данія, США, а також Саудівська Аравія і Румунія.
Найбільші швейцарські контракти стосувалися постачання боєприпасів для Німеччини, яка за останні 2 роки стала другий найбільшим донором військової допомоги Україні після США.
Європейські країни активно використовували принципи заміщення, в межах яких низка країн передала Україні свою зброю, зокрема техніку радянського виробництва, а навзамін отримали новішу зброю західного зразка.