Суд у Нідерландах визнав винними трьох осіб у діях, що призвели до збиття малайзійського пасажирського літака і загибелі 298 людей над східною Україною влітку 2014 року.
Після дворічного процесу, на якому чотири обвинувачені були відсутні, судді визнали обґрунтованими доводи прокуратури щодо трьох, яким заочно присуджене найвище покарання - довічне ув’язнення:
- Ігоря Ґіркіна, громадянина Росії, відставного службовця російської Федеральної служби безпеки, який на час злочину називав себе «міністром оборони ДНР».
- Сергія Дубінского, громадянина Росії, відставного службовця Головного розвідувального управління Міністерства оборони Росії.
- Леоніда Харченка, який був громадянином України і командував підрозділом розвідки "ДНР".
Проте суд назвав недостатніми докази щодо четвертого підсудного - Олега Пулатова, громадянина Росії, відставного офіцера російської армії.
У рішенні сказано, що з трьох засуджених треба стягнути 16 мільйонів євро для відшкодування близьким загиблих.
Але оскільки ніхто з засуджених не заарештований, і Росія відмовилася співпрацювати з процесом, то виконання вироку залишається під сумнівом.
Суд фактично підтвердив російську роль у злочині, вчиненому, як пролунало в суді, з допомогою ракетної установки «Бук», привезеної з російської військової частини на контрольовану російськими силами частину території України і відвезеної назад після застосування.
В суді зокрема підкреслили, що Ігор Ґіркін як один з лідерів ДНР тримав контакт з Москвою, подавав запити на російську зброю для сил, які воювали проти української армії на Донбасі, та організовував постачання зброї.
Інших підсудних назвали співучасниками транспортування, застосування і охорони та переховування установки «Бук».
Суд визнав, що ракетою ймовірно хотіли збити український військовий літак, але у висновках наголошено, що запуск ракети був навмисний і мав на меті знищити ціль у небі.
Судді відхилили всі альтернативні версії, заявивши, що є багато доказів, що ракета, яка збила літак, була запущена установкою «Бук» з поля поблизу селища Первомайський у Донецькій Області.
Слідство виявило частки ракети «Бук» в уламках авіалайнера і в тілах загиблих в авіалайнері людей.
Нідерландський суд заслухав свідків, а також вивчив перевірені на достовірність записи телефонних розмов, фотографії та відео.
Російські офіційні представники постійно заперечували будь-яку причетність до збиття і натомість покладали провину на Україну.
Але, як зауважує фахівець з міжнародного права Маріке де Гунн з Амстердамського університету, суд кваліфікував бойові дії на Донбасі як «міжнародний збройний конфлікт під загальним контролем Росії».
«Є багато доказів, наприклад записані телефонні розмови, що Росія контролювала операції ДНР», - вказує на аргументи суду Маріке де Гун.
Рішення Нідерландського суду матиме значення і для інших судових процесів пов’язаних зі збиттям малайзійського авіалайнера.
Зокрема справи про MH17 розглядає Європейський суд з прав людини, Міжнародний суд ООН, а також Міжнародна організація цивільної авіації.
Нідерланди очолювали п’ятирічне міжнародне розслідування, а також влаштували процес над чотирма підозрюваними, оскільки більшість жертв катастрофи Боїнгу 777, який летів з Амстердама до Куала-Лумпура, були громадянами Нідерландів.
Форум