На кордоні Естонії з Росією невідомі, погрожуючи зброєю, викрали співробітника контррозвідки Естонії та забрали його на територію Росії - про це повідомляє видання "Еrr.ee". Паралельно з цим російські ЗМІ оприлюднили заяву ФСБ про затримання на території Росії співробітника спецслужб Естонії.
Хоча президент Естонії Тоомас Ільвес закликає, "не спішити із висновками", на тлі міжнародної напруги, схоже, що інцидент виправдано викликає серйозні побоювання у оглядачів, дипломатів та політиків.
Співробітника Служби внутрішньої безпеки, яка займається контррозвідкою та розслідуваннями корупції, викрали з прикордонного пункту пропуску Лугамма та вивезли до Росії. У зв'язку із подією посла Росії в Естонії вже викликали до Міністерства закордонних справ Естонії.
Естонці не спішать ідентифікувати особу викраденного, але з Росії у цей же час повідомили, що затримали "співробітника поліції безпеки" в ході проведення агентурної операції.
Відповідно до повідомлення ІТАР-ТАСС, у ФСБ заявили, що Естона Кохвера затримали на території Псковської області "з патронами, 5-ма тисячами євро готівки та спецтехнікою для ведення прихованного аудіозапису, та матеріалами, які мають характер розвідувального завдання".
Деякі коментатори вказують, що інцидент є продуманою провокацією Кремля проти країн Балтії, яка має на меті - випробування дієздатності НАТО.
Масла у вогонь підливають обставини викрадення чиновника. Події передувала "заглушка" засобів комунікації з території Росії та використання димової гранати.
"То хто наступний у списку Росії?", - питає журналіст Максим Еріставі.
На викрадення має зважити НАТО. Ця думка військового експерта зі США, професора Коледжу військово-морських сил США Тома Ніколса, віддзеркалює загальне ставлення оглядачів до викрадення.
"Від вторгнення до України до викрадення естонця. Я думаю тепер НАТО має виходити з того, що Росія здатна на що завгодно!", - твітує експерт.
"Це відповідь Путіна Естонії?", - твітує свою реакцію на подію колумніст "Вашингтон пост" Джексон Діл.
"Викрадення естонського чиновника показує, що метою Кремля є або ескалація протистояння із Вашингтоном, або ж у Росії не контролюють своїх силовиків. Це однаково тривожна", - пише експерт-міжнародних Марк Ґалеотті.
"Викрадення естонського поліцейського на кордоні з Росією це дуже серйозна справа. Латвія підтримує Естонію. Поліцейського треба звільнити негайно", - твітує міністр закордонних справ Латвії, Едгарс Рінкевічс.
Інші коментатори вказують, що викрадення відбулось одразу ж після візиту до Естонії президента США Барака Обами, і відповідно є очевидним ляпасом Америці.
"Через два дні після промови Обами у Таллінні, естонського чиновника викрали і потягнули до Росії", - підсумовує ситуацію відомий оглядач Енн Епплбаум.
Росія просто знущається над усіма, "тролить світ" - переконаний військовий експерт Джон Шиндлер.
"Сьогоднішня нахабна операція у Естонії виводить чекістський тролінг з боку Путіна на новий рівень!", - твітує військовий експерт.
Це лише початок - прогнозує Білл Броудер, президент фонду "Hermitage Capital" та голова кампанії за справедливість у справі Магнітського.
"Почалось нове вторгнення Росії під прикриттям. Викрадено естонського контррозвідника. Час звернутись до статті 5-ї Статуту НАТО?", - пише Броудер.
Загалом коментатори вже тривалий час вказували, що наступною після України метою Кремля можуть стати країни Балтії.
У такому випадку Путін переслідував би мету перевірити відданість НАТО статті 5-ї Cтатуту НАТО, яка передбачає, що "збройний напад на одну, чи кількох з них буде розглядатись, як напад на усіх країн-членів у цілому".
Зараз оглядачі вже задаються питанням, чи відреагувало би НАТО на заклик Естонії діяти відповідно до згаданої 5-ї статті Статуту НАТО.
Між тим президент Естонії, Тоомас Ільвес у Twitter до останнього часу висловлював сподівання, що викрадення естонського чиновника може бути справою рук криміналітету.
"Естонія дуже ефективно бореться із організованою злочинністю та контрабандою. Наш кордон з Росією один з найбільш контрольваних у Європі. Бандитам це не подобається", - розповів президент Естонії у серії твітів.
Не вважав подію загрозою національній безпеці і міністр внутрішніх справ Естонії Ганно Певкур.
У коментарі для видання "Еrr.ee" міністр заявив:
"Естонія у безпеці і захищена. Цей окремий випадок має бути негайно розв'язаний, як і будь-який злочин скоєний на території Естонії. Я переконаний, що особи відповідальні за безпеку у Естонії оперативно розв'яжуть цю ситуацію".
Між тим відомий американський журналіст-міжнародник Джемі Керчік у інтерв'ю "Голосу Америки" відзначив, що на порядку денному Путіна провокації проти країн Балтії можуть бути наступними після операції в Україні.
"Путін ставить за мету спровокувати якусь кризу у одній з країн Балтії та перевірити реальну дієздатність НАТО", - відзначив експерт.
На думку Кірчика, у провокаціях проти країн Балтії Путін може використати прийоми т.з "гібрдиної війни", відпрацьовані російськими військовими в Україні.
"Це не питання найближчого майбутнього, але зрештою він хоче довести, що НАТО це фікція", - розповів "Голосу Америки" Джемі Кірчик.
Дивіться також : Європа досі боїться "спровокувати" Путіна, підтримкою України - експерт