Прибуття американських військових до Естонії у квітні цього року стало чітким знаком, що Сполучені Штати підтримують країни Балтії, які відчувають загрозу внаслідок російської агресії в Україні.
Те, що Обама відвідає Естонію, яка є членом НАТО, має на меті підтвердити зобов’язання Америки у сфері оборони.
“Одна з причин, чому я їду до Естонії, -- це дати естонцям зрозуміти, що ми дотримуємося своїх договірних зобов’язань”, - сказав Обама.
Новий сплеск кровопролиття та свідчення того, що Росія посилає сотні військових в Україну, означає, що візит Президента Обами є надзвичайно вчасним.
Естонія, як і Україна, є колишньою радянською республікою, і так само має велику російську меншину. Через ці чинники багато естонців відчувають загрозу. Гезер Конлі – колишня заступниця Держсекретаря США.
«У країнах Балтії завжди був великий острах, вони сумнівалися, чи в критичний момент НАТО прийде їм на допомогу. І я гадаю, що це цілком очевидно, ми довели це не тільки словами та солідарністю, а й надіслали американських солдатів і військову техніку до балтійських країн», - говорить Конлі.
Однак інше питання полягає в спроможності НАТО виконувати свої зобов’язання. Тим часом як європейські країни зменшують свої витрати на оборону, великий тягар з надання персоналу та обладнання для здійснення завдань Північноатлантичного альянсу падає на США. Президент Обама збирається закликати інші держави – члени НАТО збільшити їхні внески у колективну безпеку.
«Одна з причин, чому я думаю, що ця зустріч НАТО буде дуже важливою, полягає в посиленні уваги до критичної функції Альянсу щодо забезпечення внеску кожної держави у виконання зобов’язань відповідно до статті 5», - каже Обама.
Стаття 5 Вашингтонського договору передбачає, що збройний напад на одного члена НАТО вважатиметься нападом на всіх суб'єктів договору.
Американські високопосадовці сподіваються, що війна в Україні послужить достатнім сигналом для держав – членів НАТО в необхідності стати більш про активними у збереженні миру у світі.