Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) saopštilo je da je identifikovano nekoliko državljana Republike Srbije, ali i lice iz inostanstva koji šalju dojave o navodno postavljenim bombama i uznemiravaju učenike, roditelje i zaposlene proteklih nedelja, kao i da je u toku temelja istraga o tome, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
"Istraga je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu usmerena na prikupljanje materijalnih dokaza prema učiniocima za koje postoji sumnja da vrše krivična dela izazivanja panike i nereda", saopštila je Vlada.
Predstavnici MUP-a i Ministarstva prosvete informisali su premijerku Srbije Anu Brnabić o tome da su preduzeli sve mere i radnje kako bi stepen bezbednosti i zaštite škola bio na najvišem mogućem nivou, kao i da po svakoj pretnji postupaju, što uključuje oko 2.500 policijskih službenika dnevno na terenu.
„Ministarstvo unutrašnjih poslova i ministarstvo prosvete će u naredna dva dana predložiti novi protokol o postupanju u ovakvim situacijama u obrazovno-vaspitnim ustanovama, u cilju osiguravanja potpune bezbednosti svih koji borave u školi, kao i kontinuiteta nastavnog procesa“, zaključuje se u saopštenju.
U prethodnih nekoliko nedelja školama u Srbiji učestalo stižu anonimne dojave o eksplozivnim napravama navodno postavljenim u školama. Dojave o bombama u više osnovnih i srednjih škola u Beogradu stigle su na adrese tih ustanova i u ponedeljak, kada je objavljeno saopštenje MUP-a, potvrdili su iz tog ministarstva za agenciju Beta.
Saopštili su da su prijave stigle u ponedeljak u 8:30 i da će posle provera specijalizovanih policijskih jedinica učenici biti vraćeni na nastavu.
Policija i pravosudne institucije Srbije saopštili su ranije u petak da postoji napredak u istrazi o lažnim dojavama o bombama u školama, zahvaljujući razmeni sa evropskim mehanizmima za brzu policijsku i krivičnopravnu saradnju i putem mehanizama Evropske unije za brzu policijsku i krivičnopravnu saradnju Evropol (Europol) i Evrodžast (Eurojust).
Istog dana oglasila se i ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović koja je rekla da "neko hoće da izazove haos i kolektivni strah", ali da kada takve dojave stignu, policija ima "tačno određen redosled radnji i neke specifičnosti" koje primenjuje u zavisnosti od uzrasta dece.
Ne isključuje se mogućnost da će dojava o postavljenim bombama biti i na dan izbora 17. decembra. Članovi Republičke izborne komisije iz redova opozicione koalicije Srbija protiv nasilja poručuju da će, ukoliko se tako nešto bude dogodilo, oni insistirati da se glasanje nastavi nakon što policija pregleda objekat. Oni tvrde da neće dozvoliti da takvi događaji dovedu do trajne obustave glasanja.
„U zavisnosti od toga da li će tih dojava biti, treba obavestiti lokalnu izbornu komisiju, odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova. Glasanje bi svakako trebalo da bude prekinuto. Svaka obustava glasanja koja bude trajala do sat vremena neće uticati na nastavak izbornog dana, a ako zadržavanja bude duže od sat vremena, nakon što organi MUP-a daju zeleno svetlo, glasanje će uveče biti produženo za toliko koliko je obustavljeno. Za sada nema najava da može doći do nekog šireg problema, ali postoji procedura i za tu situaciju“, istakao je u ponedeljak zamenik člana RIK Vladimir Dragaš.
Dojave o navodo postavljenim bombama stizale su i ranije. Prethodni talas uznemiravanja javnosti dogodio se početkom ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, kada su dojave stizale na adrese najvažnijih objekata u Srbiji, posebno na beogradskom aerodromu Nikola Tesla.