Linkovi

Vlada Crne Gore dostavila amandmane na predlog rezolucije o Srebrenici


Sednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku (Foto: REUTERS/Eduardo Munoz)
Sednica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku (Foto: REUTERS/Eduardo Munoz)

Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) Crne Gore saopštilo je u ponedeljak da je predlagačima uputilo amandmane na prijedlog rezolucije o genocidu u Srebrenici, koji, kako navode, imaju za cilj da “doprinesu otklanjanju pogrešnih interpretacija”, naročito "imajući u vidu diskusiju povodom predloga rezolucije u sjedištu Ujedinjenih nacija, kao i u regionu i Crnoj Gori".

Iz Ministarstva navode da “Crna Gora u potpunosti poštuje presude međunarodnih sudskih instanci, ranije usvojene deklaracije i rezolucije, uključujući i Rezoluciju o genocidu u Srebrenici koju je usvojila Skupština Crne Gore 2021. godine”.

“Upravo iz tog razloga, a kao država privržena njegovanju kulture sjećanja, koju karakteriše multivjerski i multinacionalni sklad, te zemlja prepoznata kao faktor stabilnosti u regionu, posvećena izgradnji najboljih mogućih odnosa sa svim svojim susjedima, Crna Gora je ovoj temi pristupila sa posebnim senzibilitetom, sa ciljem da svoj doprinos da kroz prijateljski i pomiriteljski stav, a ne kroz dnevno-političke interpretacije”, piše u saopštenju MVP-a.

"Dakle, predlog dopune predloga teksta rezolucije, kroz dvije amandmanske formulacije kojima bi se nedvosmisleno istaklo da je krivica za zločin genocida individualna i da ne može biti pripisana nijednom narodu, etničkoj ili vjerskoj grupi, uz ukazivanje na neophodnost očuvanja odredaba Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, bila je predmet komunikacije sa predlagačima rezolucije uobičajenim diplomatskim putem i ima za cilj da se pokušaju otkloniti sve sumnje u mogućnosti njene eventualne zloupotrebe, te da spriječe nerazumijevanje i dalju politizaciju ovog i drugih sličnih pitanja”, navedeno je u saopštenju.

Iz Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore, takođe, kažu da su sugestije koje su podijelili sa predlagačima i partnerima unutar UN-a “odraz dobrih namjera u skladu sa pozicijom koju Crna Gora gradi u regionu, a ne bilo kakvih ili bilo čijih političkih interesa”.

Crnogorski premijer Milojko Spajić nedavno je saopštio da će Crna Gora glasati za Rezoluciju o sjećanju na genocid u Srebrenici u UN, kao i da će “glasati za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije.

Američka ambasada u SAD ranije je saopštila da je Stejt department imao uvid u nacrt amandmana Crne Gore na tekst rezolucije o Srebrenici, ali je demantovala informacije koje su objavili lokalni mediji da oni u tome imaju posredničku ulogu.

Rezolucija o Srebrenici, kojom se 11. jul proglašava Međunarodnim danom sećanja na genocid počinjen nad Bošnjacima u tom području tokom sukoba u bivšoj Jugoslaviji, trebalo bi da bude predmet debate i glasanja država članica Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

Period uoči njihovog izjašnjavaja obeležile su konsultacije u sedištu UN, aktivno lobiranje njenih zagovarača i protivnika, kao i oštri istupi kritičara u kojima su prednjačili ruski, srpski i predstavnici bosansko-hercegovačkog entiteta - Republike Srpske.

Do debate i glasanja države članice Generalne skupštine imaju priliku da ulažu amandmane na predloženi tekst - koji su inicirale Nemačka i Ruanda. Iz Ujedinjenih nacija je o inicijativi o usvajanju nacrta rezolucije saopšten stav – za koji je navedeno da je nedvosmislen.

“U ovom konkretnom slučaju činjenicu da je u Srebrenici počinjen genocid potvrdio je sud. Kada god me pitaju da li je potvrđeno – odgovorim da jeste. Tako da se te činjenice, za nas, nisu promenile. Države članice će se o tome izjasniti prema sopstvenoj percepciji”, izjavio je u Njujorku Stefan Dižarik - portparol generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Antonija Gutereša.

XS
SM
MD
LG