Predsednik SAD Donald Tramp više puta je obećao da će okončati rat sa Ukrajinom, ali neki Ukrajinci su skeptični da Tramp može da uradi bilo šta da bi primorao predsednika Vladimira Putina da povuče svoje trupe. Problem je, kako to vide neki analitičari, što zahtevi Ukrajine i Rusije ne mogu da se pomire.
Nada, očaj i zabrinutost da će Ukrajina biti ostavljena da se sama suočava sa ruskom agresijom. Građani na ulicama Kijeva izražavaju veoma različita osećanja, nedelju dana od kako je Donald Tramp položio zakletvu.
Volodimir, stanovnik Kijeva kaže:
“Stvarno se nadam izjavama predsednika Trampa da će uložiti trud i zaustaviti Putinovu agresiju. Mora biti ustupaka da bi naši vojnici prestali da umiru".
Lilia, takođe stanovnica Kijeva smatra da "verovatno neće svaki sporazum biti u korist Ukrajine. Moraćemo da napravimo ustupke", dok Nazar kaže da “moramo da zavisimo od sebe, a ne od nekoga spolja. Američka administracija ima posebne planove i obaveze prema glasačima".
I tokom svoje kampanje, predsednik Tramp je obećavao da će okončati ruski rat u Ukrajini. Međutim, ne postoji jasna strategija kako će on to da postigne, kaže analitičar Mikola Biliskov.
“Ukrajina i Rusija imaju različite stavove. Rusija zahteva okupirane teritorije i kraj politike otvorenih vrata NATO-a. Ukrajina će biti neutralna. Rusija zahteva stroga ograničenja za ukrajinske odbrambene snage."
Takvi zahtevi mogli bi da dovedu do konačnog kolapsa Ukrajine, kaže Biliskov. A, priznavanje ruskog preuzimanja istočnih i južnih pokrajina Ukrajine zahtevalo bi veliko političko prilagođavanje.
Solomia Bobrovska, poslanica ukrajinskog parlamenta ističe da će to
“možda biti promena kroz zakone ili čak ustav, ali će to biti isključivo kroz parlament. Ukrajinsko društvo mora da odluči."
Pristanak na smanjenje oružanih snaga učiniće Ukrajinu bespomoćnom, tvrdi ukrajinski profesor Valeri Pekar. On smatra da je samo pitanje NATO-a otvoreno za raspravu.
“Da ja pregovaram za Ukrajinu, rado bih obećao da se 10 godina neću pridružiti NATO-u. Prvo, niko nas ne poziva tamo. Možemo da obećamo, a geopolitička situacija može da se promeni za nekoliko godina", kaže Pekar.
Problem je što to nije dovoljno za Putina, kaže Biliskov i dodaje da je predsednik Bajden pokušao Putinu da ponudi ukrajinski moratorijum na NATO.
“Bajden je rekao Putinu da postoji skoro nula posto šanse da Ukrajina uđe u NATO u bliskoj budućnosti. Putin je javno potvrdio razgovor krajem prošle godine i rekao da nisu zadovoljni time".
Biliskov smatra da pregovaračka pozicija Ukrajine mora da se ojača, dok je Pekar siguran da će Putin nastaviti invaziju.
“Putin misli da stvari idu dobro i da neće biti pregovora. Predsednik Tramp obećava velike promene u cenama nafte. Ruska ekonomija će propasti ako cene nafte naglo padnu, ali to bi zahtevalo saradnju mnogih igrača".
Predsednik Tramp je rekao da će uskoro razgovarati sa Putinom o okončanju ruskog rata protiv Ukrajine. On je takođe ukazao da je Ukrajina spremna da sklopi sporazum. Problem je, kaže predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski, što je Putin spreman da nastavi rat.