Linkovi

Treći protest zbog masakra na Cetinju: Građanska neposlušnost ako ne budu smenjeni Bečić i Šaranović


Nastavljeni protesti zbog masakra na Cetinju
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Nastavljeni protesti zbog masakra na Cetinju

Više hiljada građana i studenata protestovalo je u subotu veče u Podgorici tražeći od crnogorskog premijera Milojka Spajića da zbog propusta policije tokom masovnog ubistva na Cetinju, u kojem je Aleksandar Martinović 1. januara ubio 13 ljudi, smijeni čelne ljude bezbjednosnog sektra.

Iz neformalne grupe studenata “Kamo śutra?”, koja je inicijator protesta, poručili su da su, ukoliko Spajić ne ispuni njihove zahtjeve, spremni na “građansku neposlušnost”.

Jedan od studenata Milo Perović podsjetio je da su student tražili ostavku ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića, ali da su se oni, kao je rekao, oglušili o njihove zahtjeve, te da im sada preostaje da “promijene adresu na koju zahtjeve šalju”.

Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju 25. januara 2025. (VOA/Jovo Radulović)
Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju 25. januara 2025. (VOA/Jovo Radulović)

“Tražili smo vam ostavku koja podrazumijeva moralnu odgovornost. Pošto ste se na taj naš zahtjev tako nezrelo, araogantno i bezosjećajno oglušili, sada tražimo od predsjednika Vlade Milojka Spajića smjenu ministra Šaranovića i smjenu potpredsjednika Vlade Alekse Bečića”, naveo je Perović i naglasio da od premijera traže da se što prije i javno izjasni o njihovim zahtjevima.

Studentkinja Itana Dragojević kazala je da “ukoliko se premijer ne izjasni do 1. februara i ako zahtjevi ne budu ispunjeni spremni smo na građansku neposlušnost koju će predvoditi studenti”.

Učesnici protesta su se okupili ispred zgrade Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), gdje su trinaestominutnom ćutnjom odali poštu stradalima na Cetinju, a nakon toga su krenuli u protestnu šetnju do Skupštine Crne Gore.

Predstavnici studenata u četvrtak su svoje zahtjeve predali predsjedniku Vlade Milojku Spajiću. Oni pored smjene Šaranovića i Bečića traže i demilitarizaciju, oduzimanje i uništavanje ilegalnog i skrivenog oružja, revidiranje dozvola za posjedovanje oružja, reformu sistema funkcionisanja policijskih struktura, povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u školama i poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.

Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju 25. januara 2025. (VOA/Jovo Radulović)
Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju 25. januara 2025. (VOA/Jovo Radulović)

Neformalna studentska grupu “Kamo śutra?”od početka organizovanja protesta saopštava da nema veze sa bilo kojom političkom partijom i da proteste organizuju kao slobodni ljudi.

Oni su, takođe, ukazivali da su njihovi članovi “javno šikanirani i omalovažavani, dok su djevojke koje su govorile na nekom od prethodnih protesta dobijale poruke prijeteće i nepristojne sadržine”.

Iz Demokratske Crne Gore, partije koja je dio vladajuće većine i iz čijih redova su Bečić i Šaranović čije se ostavke traže, studente, međutim, optužuju za saradnju sa kriminalnim klanovima i bivšim režimom Mila Đukanovića, za koje su naveli da su stvarni organizatori protesta.

Studenti su u više navrata saopštili da je javna podrška koju dobijaju iz dana u dan sve veća, te da ih je do sada podržalo više stotina univerzitetskih profesora, građanskih aktivista, kulturnih stvaralaca, novinara, sportista, kao i univerzitetskih profesora iz Srbije.

Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju 25. januara 2025. (VOA/Jovo Radulović)
Protest u Podgorici zbog masakra na Cetinju 25. januara 2025. (VOA/Jovo Radulović)

Prvog dana ove godine, 45-godišnji Cetinjanin Aleksandar Martinović ubio je 12 svojih sugrađana, među kojima dva rođena brata od 10 i 13 godina, i ranio četiri osobe, od kojih je jedna preminula 9. januara u Kliničkom centru Crne Gore.

Prema izvještajima policije, Martinović je 1. janurara za pola sata, na pet lokacija, ubio 12 i ranio četiri osobe, a ubijeni su bili njegovi rođaci, prijatelji i kumovi. Nekoliko sati nakon masakra Martinović je, opkoljen policijom, izvršio samoubistvo.

Policija je saopštila da je u trenutku zločina na Cetinju bilo svega desetak policajac.

Građani koji organizuju proteste, zahtijevajući smjenu čelnika sistema bezbjednosti, traže odgovore da li je zbog malog broja policajaca na dužnosti na Cetinju i loše organizacije na terenu, Martinović, kako je navedeno iz policije, mogao da djeluje 30 minuta i izvrši ubistva na pet lokacija širom grada?

Premijer Milojko Spajić je 3. januara, nakon sjednice Vijeća za nacionalnu bezjednost , najavio donošenje novog zakona o oružju, koji će prespitati postojeće dozvole za legalno oružje i propisati drakonske kazne za posjedovanje i nošenje nelegalnog.

Spajić tada nije želio direktno da odgovori na pitanje novinara hoće li tražiti ostavku ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, najavljujući da će biti više rekonstrukcija vlade do kraja njenog mandata, te da će rad ministara biti preispitivan.

On je, takođe, kazao da u policiji postoji problem brojnosti , jer je u prethodne dvije godine penzionisano preko 1.000 policajaca.

U međuvremnu, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović saopštio je da je 16. januara objavljen javni poziva za zapošljavanje 815 novih policijskih službenika, koji će, kako je navedeno na sajtu Vlde, trajati do 5. februara.

Masakr na Cetinju, koji se dogodio 1. januara, drugo je masovno ubistvo u tom gradu za dvije i po godine. U avgustu 2022. , Cetinjanin Vuk Borilović (34) ubio je 10 svojih sugrađana, od kojih dvoje djece. Borilovićev krvavi pir zaustavljen je tako što je ubijen.

XS
SM
MD
LG