Nakon najave predsednika Donalda Trampa da će se Sjedinjene Države povući iz Svetske zdravstvene organizacije, očekuje se da će Vašington smanjiti finansiranje drugih agencija Ujedinjenih Nacija.
Ostale bogate zemlje verovatno neće popuniti tu prazninu.
Pred Ujedinjenim nacijama su teška vremena, dok se Sjedinjene Države povlače iz međunarodnih obaveza, uključujući članstvo u Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.
“To je bilo 18 odsto budžeta 2023. I kao što sam rekao, Sjedinjene Države su najveći pojedinačni donator", rekao je portparol SZO Tarik Jašarević.
Prvog dana na funkciji, predsednik Tramp potpisao je više uredbi, između ostalog i o povlačenju SAD-a iz Pariskog klimatskog sporazuma.
“Sjedinjene Države neće sabotirati svoju industriju dok Kina zagađuje nekažnjeno", rekao je Tramp.
Amerika je najveći proizvođač fosilnih goriva koja izazivaju globalno zagrevanje. Takođe daju najveći finansijski doprinos UN-u.
Na pretresu u Senatu u utorak, Trampova kandidatkinja za ambasadorku u svetskoj organizaciji, Elis Stefanik, izjavila je da su UNICEF i Svetski program hrane efikasne agencije UN-a, ali da će finansiranje drugih biti ukinuto, ukljućujući UNRWA, agenciju koja pomaže palestinskim izbeglicama.
“Našim poreskim dolarima ne bi trebalo da se podržavaju subjekti koji su suprostavljeni američkim interesima, antisemitski, ili umešani u prevare, korupciju ili terorizam", rekla je Stefanik.
Kada je Tramp 2017. godine, tokom prvog mandata, smanjio američki finansijski doprinos mnogim agencijama UN-a, zemlje Evropske unije povećale su svoj udeo.
Međutim, sada su fokusirane na troškove odbrane kako bi pomogle Ukrajini da se suprotstavi ruskoj invaziji, delimično zbog Trampovog skepticizma prema pomoći Kijevu.
“Sada kada je nova administracija u Sjedinjenim Državama preuzela funkciju, još je važnije nego ikada da Evropljani, naše dve zemlje, Francuska i Nemačka, preuzmu punu ulogu u konsolidaciji jedinstvene, jake i suverene Evrope", rekao je predsednik Francuske Emanuel Makron.
U međuvremenu, Kina verovatno neće povećati finansiranje UN-a.
“Kineski zvaničnici su takođe svesni da se njihova zemlja suočava sa određenim ekonomskim teškoćama, i nemaju mnogo novca za bacanje. Dakle, bojim se da ne postoji očigledna alternativa za UN", kaže Ričard Gouvan iz Međunarodne krizne grupe.
Ovo je drugi put da je Tramp povukao SAD iz Pariskog sporazuma iz 2015. godine, koji ima za cilj da zadrži globalno zagrevanje ispod dva stepena Celzijusa u poređenju sa pre industrijskim nivoom, smanjivanjem štetnih gasova koji zagrevaju planetu.
Trampov naslednik 2021. godine, predsednik Džo Bajden, ponovo se pridružio Pariskom sporazumu. Analitičari kažu da bi menjanje američke pozicije moglo da navede druge zemlje da manje ozbiljno shvate svoje klimatske obaveze.
“Ako imamo manje smanjenje zagađenja u Kini, ili u drugim zemljama sveta, na primer SAD, napraviće se šteta koja će uticati na američku ekonomiju. Šteta je i globalna", ocenila je Šeila Olmsted sa Univerziteta Kornel.
Klimatski aktivisti protestovali su protiv Trampove odluke. Kada odluka o povlačenju stupi na snagu sledeće godine, Sjedinjene Države će se pridružiti Iranu, Libiji i Jemenu kao jedinim zemljama članicama UN-a koje nisu deo sporazuma o klimi.