Američki saveznici i protivnici u srijedu su odbacili prijedlog predsjednika Donalda Trampa da Sjedinjene Države "preuzmu" Pojas Gaze i trajno rasele palestinsko stanovništvo. Zvaničnici Trampove administracije su međutim ocijenili da je riječ o "velikodušnoj ponudi" da se obnovi Gaza i da bi se Palestinci samo privremeno izmjestili sa te teritorije. Palestinci su poručili da neće napustiti enklavu.
Tramp je prijedlog objavio na konferenciji za novinare sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom u utorak u Bijeloj kući. Netanjahu se se nekoliko puta osmjehnuo dok je Tramp iznosio plan o iseljavanju Palestinaca iz Gaze, američkom "vlasništvu" nad tom enklavom i njenim razvojem u "Rivijeru Bliskog istoka", prenosi Asošijeted pres.
"SAD će preuzeti Pojas Gaze i tu će takođe da rade. Biće u našem vlasništvu i imaćemo odgovornost da uklonimo sve opasne neeksplodirane bombe i drugo oružje, da uklonimo sve uništene zgrade, da to poravnamo, i dovedemo do ekonomskog razvoja koji će biti izvor neograničenog broja poslova", rekao je Tramp.
U Gazi, Palestinci koji žive u ruševinama svojih domova rekli su za agenciju Rojters da nikada neće prihvatiti Trampovu ideju.
"Tramp može da ide dovraga sa svojim idejama, novcem i uvjerenjima. Ne idemo nigdje. Nismo njegova imovina", rekao je Samir Abu Basel.
Palestinski predsjednik Mahmud Abas zatražio je od Ujedinjenih nacija da "zaštite Palestince i njihova neotuđiva prava" i ocijenio da bi Trampov plan predstavljao "ozbiljno kršenje međunarodnog prava".
Hamas, koji je izazvao rat u Gazi napadom na Izrael 7. oktobra 2023. godine, saopštio je da je Trampov prijedlog "recept za izazivanje haosa i tenzija u regionu".
U napadu Hamasa, kojeg SAD označavaju kao terorističku organizaciju, ubijeno je 1.200 ljudi, uglavnom civila, dok je oteto 250 talaca. U izraelskoj vazdušnoj i kopnenoj ofanzivi posle napada ubijeno je više od 47.000 Palestinaca, od kojih su više od polovine žene i djeca, prema podacima lokalnih vlasti koje ne navode koliko je boraca među žrtvama. Veliki dio Gaze je u ratu razoren, a raseljeno je oko 90 odsto od 2,3 miliona stanovnika tog područja.
Egipat, Jordan i drugi američki saveznici na Bliskom istoku već su odbacili ideju da se više od 2 miliona Palestinaca raseli drugdje u regionu. Posle Trampovih izjava, egipatsko ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju naglasilo potrebu za obnovom "bez izmještanja Palestinaca iz Pojasa Gaze".
Saudijska Arabija, važan američki saveznik, takođe se brzo oglasila saopštenjem u kojem je navela da je dugo zalaganje te zemlje za nezavisnu palestinsku državu "čvrst i nepopustljiv stav"."
Kraljevstvo Saudijske Arabije takođe naglašava ono što je već ranije saopštilo, da apsolutno odbacuje kršenje legitimnih prava Palestinaca, ili kroz izralsku politiku o naseljima, aneksiju palestinske teritorije ili napore da se Palestinci rasele iz svoje zemlje", poručuje se u saopštenju.
Bilo kakvo "nasilno raseljavanje" palestinskog stanovništva iz Gaze ili Zapadne obale bilo bi "neprihvatljivo", ocenili su francuski predsjednik Emanuel Makron i njegov egipatski kolega Abdel Fatah al-Sisi posle telefonskog razgovora u srijedu. "To bi bilo ozbiljno kršenje međunarodnog prava, prepreka rješenju dvije države i imalo bi destabilizujući efekat na Egipat i Jordan", zaključila su dvojica lidera, saopšteno je iz kabineta francuskog predsjednika.
Turska, Francuska, Njemačka, Irska, Španija, Britanija, Kina, Australija, Novi Zeland i portparol Kremlja podržali su rešenje koje predviđa postojanje dvije države.
Turski šef diplomatije Hakan Fidan rekao je za državnu novinsku agenciju Anadoliju da Trampov prijedlog o "deportacijama iz Gaze nije nešto što bi iko u regionu prihvatio".
“Pogrešno je i apsurdno čak razmišljati o tome", rekao je Fidan.
Komesar Ujedinjenih nacija za ljudska prava Volker Turk rekao je u srijedu da bi deportovanje stanovnika iz Gaze bilo nelegalno.
Trampov savjetnik za nacionalnu bezbjednost Majk Volc u srijedu je pokušao da ublaži strahovanja da SAD odustaju od svoje dugoročne bliskoistočne politike.
"Nisam čuo da predsjednik kaže da je to kraj rješenja o dvije države", rekao je Volc za CBS.
Državni sekretar Marko Rubio rekao je u srijedu da je Tramp ponudio da Amerika bude odgovorna za obnovu Gaze, da je riječ o jedinstvenoj ponudi da se raščiste ruševine i dodao da će ljudi morati negdje da žive tokom rekonstrukcije. Poručio je da nije riječ o neprijateljskom, već o velikodušnom potezu i da se detalji i dalje utvrđuju.
Takođe je naveo da Tramp želi da Palestinci privremeno napuste Gazu tokom obnove.
Tramp na konferenciji za novinare u utorak nije isključio ni slanje američkih trupa u Gazu, ali je iz Bijele kuće u srijedu saopšteno da se predsjednik na to nije obavezao.
Portparolka Kerolajn Levit rekla je novinarima da Tramp vjeruje da SAD moraju da budu uključene u obnovu Gaze da "osiguraju stabilnost u regionu".
"To ne znači prisustvo trupa u Gazi", rekla je Levit.
Nije poznato kako bi preuzimanje Gaze moglo da se uklopi u Trampov cilj da se prošire Abrahamovi sporazumi, dogovor o normalizaciji odnosa Izraela i arapskih zemalja postignut 2020. godine, da bi se obuhvatio Rijad. Saudijske vlasti više puta su navele da neće uspostavljati odnose sa Izraelom bez stvaranja palestinske države i da o tome nema pregovora.
Tramp je prethodno već uzburkao svjetsku javnost prijedlozima da Amerika kupi Grenland, pripoji Kanadu i potencijalno preuzme Panamski kanal.
Tramp je prethodno već uzburkao svjetsku javnost prijedlozima da Amerika kupi Grenland, pripoji Kanadu i potencijalno preuzme Panamski kanal.
U Americi, opozicione demokrate brzo su odbacile Trampovu ideju. Demokratski senator Kris Kuns je ocijenio da su Trampove izjave "uvredljive, sulude i opasne".
Zbog te ideje postoji "opasnost da ostatak svijeta mislim da smo neuravnotežen i nepouzdan partner zato što naš predsjednik iznosi sulude prijedloge", rekao je Kuns.
Demokratska članica Kongresa Rašida Tlaib, Amerikanka palestinskog porijekla, otišla je korak dallje i na društvenim mrežama optužila Trampa da "otvoreno poziva na etničko čišćenje".
Pojedini republikanci u Kongresu pozdravili su Trampov plan, navodeći da se on bori "za istorijski i dugotrajan mir" i da ima "pravu viziju za Bliski istok. Predsjedavajući Predstavničkog doma Majk Džonson rekao je u srijedu da će republikanci u donjem domu Kongresa podržati Trampovu inicijativu koju je nazvao "smjelom i odlučnom".
Lider republikanske većine u Senatu Džon Tun rekao je da Tramp "želi mirniji i bezbjedniji Bliski istok i da je iznio određene ideje".
Trampovo insistiranje na raseljavanju stanovnika Gaze moglo bi da signalizira želju da se ponovo ispregovara sporazum o primirju, naročito druga faza, rekao je za Glas Amerike Ahmed Fuad Alkhatib, viši saradnik u Atlantskom savjetu.
"Cilj je da se Hamas možda primora da bira između toga da preda kontrolu nad Gazom ili je napusti ako želi izraelsko povlačenje i rekonstrukciju, ili da rizikuje prisilno protjerivanje stanovništva. Međutim, nije poznato kako bi to bilo izvedeno", rekao je Alkhatib.