Predsednik Donald Tramp brani svoju odluku da otpusti direktora FBI-a Džejmsa Komija, navodeći da je izgubio poverenje “svih u Vašingtonu, kako republikanaca tako i demokrata” i da će mu, kada se stvari stišaju, “svi biti zahvalni”. Bela kuća saopštila je da je predsednik još od izbora razmišljao o tome da otpusti Komija. Ipak, Trampov potez je šokirao svet vašingtonske politike a kritičari te odluke ističu da vremenski trenutak kada je doneta budi sumnje zbog FBI-jeve istrage o ruskom mešanju u američke izbore, koju je Komi nadzirao.
Predsednik Tramp otpustio je direktora FBI-a pismom u kome je Komiju bez uvijanja poručio da “više nije u stanju da efikasno predvodi biro.” Na novinarska pitanja zašto je otpustio Komija, Tramp je u sredu kratko odgovorio:
“Nije dobro radio svoj posao.”
Predsednik navodi da je odluku zasnovao na preporukama svog sekretara za pravosuđe Džefa Sešnsa i njegovog zamenika Roda Rozenstajna koji su pozvali da se Komi otpusti zbog neodgovarajućeg načina na koji je vodio istragu mejlova bivše državne sekeretarke Hilari Klinton.
Potpredsednik Majk Pens ocenio je da je Tramp doneo “pravu odluku u pravo vreme” a republikanski senator Lindzi Grejem ocenio da je “s obzirom na nedavne kontroverze koje su okružile direktora FBI-a, novi početak u interesu biroa i nacije.”
Direktor FBI-a izazvao je nezadovoljstvo predsednika prvo kada je demantovao da je predsednik Obama prisluškivao Trampa a zatim kada je potvrdio da FBI sprovodi istragu o Rusiji. U pismu u kome je Komija obavestio o otkazu Tramp je napomenuo: “Veoma cenim što ste me u tri navrata obavestili da ja nisam pod istragom.”
“To ga odaje, to pokazuje da imamo duboko nesigurnog predsednika koji uviđa da se omča steže zbog istrage o Rusiji i verujem da je to razlog što je otpustio Džima Komija”, ocenio je senator iz Virdžnije Tim Kejn.
Demokrate u Kongresu Trampov potez nazivaju “niksonovskim” – aludirajući na odluku predsednika Ričarda Niksona da 1973. otpusti zvaničnike koji su istraživali aferu Votergejt. Oni smatraju da je Komi otpušten zbog istrage veza Rusije i Trampovog izbornog štaba.
"Znamo da Predstavnički dom vrši istragu ruskog mešanja u naše izbore koje je išlo u prilog Trampovoj kampanji, znamo da Senat to istražuje, znamo da FBI razmatra da li je Trampov izborni štab bio u dosluhu sa Rusima. To je veoma ozbiljno krivično delo. Da li su se te istrage suviše približile predsedniku”, upitao je lider demokratske manjine u Senatu Čak Šumer.
Senator Šumer je pozvao Sekretarijat za pravosuđe da postavi specijalnog tužioca koji će nastaviti istragu navodnih veza Trampove kampanje i Rusije. Sličan stav imaju i pojedini republikanci kao što je senator Džon Mekejn koji je zatražio posebnu kongresnu komisiju.
“Oduvek sam verovao da moramo da imamo posebnu komisiju jer je to veoma krupno pitanje, i kako vreme odmiče postaje sve veće.”
S druge strane, vođa senatske većine Mič Mekonel, nije za novu istragu, ocenjujući da je senatski odbor za obaveštajna pitanja u stanju da dovrši svoju istragu.
Direktori FBI-a dobijaju jedan mandat u trajanju od 10 godina. Džejms Komi je imenovan na tu poziciju pre četiri godine. On je učestvovao na jednom skupu FBI-a u Kaliforniji i obraćao se grupi zaposlenih kada je, kako prenose mediji, na televiziji video vest da je otpušten i prvobitno mislio da je reč o šali. Ubrzo zatim vratio se u Vašington ali nije javno komentarisao svoju smenu. Hilari Klinton takođe nije želela da komentariše Trampovu odluku da otpusti Komija.