Društvena mreža TikTok počela je ponovo da funkcioniše u SAD, nakon što je na kratko bila zabranjena zbog strahovanja da ugrožava nacionalnu bezbednost.
Ovo se dešava paralelno sa promenom američke admnistracije, odnosno dolaskom Donalda Trampa na vlast, koji je ranije rekao da će "odložiti stupanje zabrane na snagu".
Takođe je predložio da SAD preuzmu 50 odsto vlasništva nad TikTokom.
Vrhovni sud SAD je u petak odobrio zakon koji je prethodno usvojen u Kongresu, i koji poziva na zabranu TikToka ako njegov vlasnik - kineska kompanija - ne pristane da ga proda do 19. januara.
Bajdenova administracija je saopštila da neće tražiti primenu tog zakona na kraju mandata, već da ostavlja Trampu da odluči kada dođe na vlast u ponedeljak.
TikTok je odao priznanje Trampu kada je ponovo uspostavljeno funkcionisanje aplikacije u SAD.
Na Eksu su naveli da je on "pružio neophodna uveravanja da neće biti kazni za one koji omogućavaju da TikTok radi za više od 170 miliona Amerikanaca, i daju mogućnost za rad za više od 7 malih biznisa".
Trampova sadašnja politika razlikuje se od one u njegovom prvom mandatu, kada je tražio da se zabrani TikTok zbog zabrinutosti da ta mreža deli lične podatke korisnika u Americi sa kineskom vladom.
Na brifingu u Pekingu, portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekao je da Kina veruje da sve kompanije treba nezavisno da odluče o svom radu i ugovorima.
"TikTok je radio u Americi mnogo godina i vole ga korisnici. Nadamo se da će SAD saslušati glas razuma i da će omogućiti otvoreno, fer i nediskriminatorno poslovno okruženje za rad".